Побудова таблиць і діаграм.

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Версія від 15:17, 9 березня 2010, створена Rybakoksana (обговореннявнесок) (Створена сторінка: '''Мета:''' Розглянути основні способи створення таблиць, а також один із видів подання гра…)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Мета: Розглянути основні способи створення таблиць, а також один із видів подання графічно інформації - діаграми, розібрати переваги даного способу представлення інформації для споглядача, розвивати логічне мислення і культуру мови та записів. Хід уроку

 1. Організаційний момент.
 2. Перевірка домашнього завдання
 3. Для перевірки домашнього завдання використаємо спосіб тестового опитування учнів. Для цього кожен учень повинен мати при собі чистий листок паперу, на якому буде описувати правильні на його думку відповіді до запитань.

Запитання для опитування:

 1. Що таке форматування тексту?
 2. Які способи дають змогу виконати дану дію?
 3. З переліку дій виберіть, ті які відносять до форматування: визначення типу документа, розмір шрифту, вирівнювання по лівому краю, правопис, виділення не друкованих символів, нумерований список, розмір споглядання листка, колір букв, назва шрифту.
 4. Як виокремити текст за допомогою клавіатури?(вкажіть набір символів)
 5. Як виокремити текст за допомогою миші?
 6. Вкажіть кнопку, яка дає змогу:
 • ввімкнути маркований список;
 • надрукувати текст курсивом, напівжирним;
 • задати колір літер;
 • подати текст у вигляді підкреслених букв;

Оголошення теми й мети уроку, мотивація. Мотивація. У деяких випадках постає питання про подання в іншому ракурсі інформації, яка дасть змогу краще оцінити об'єм і її цінність. Якщо будемо подавати, наприклад, інформацію про успішність вашого класу, то напевно зручно відобразити це у вигляді таблиці, що дасть змогу компактніше розмістити вибрані повідомлення.

Пояснення нового матеріалу. Анкетні чи статистичні дані, дані виробничого характеру тощо часто варто наводити у вигляді таблиць. Таблиці призначені для наочного подання інформації. Елементами таблиці є клітинки(комірки, чарунки), рядки, стовпці рамки і дані ,які є в клітинках.

Є три способи створення таблиць за допомогою таких команд:

 • ВСТАВИТИ ТАБЛИЦЮ;
 • НАРИСУВАТИ ТАБЛИЦЮ;
 • ПЕРЕТВОРИТИ ТЕКСТ В ТАБЛИЦЮ.

Розглянемо більш детальніше кожен спосіб.

У наслідок виконання запропонованої команди, отримаємо діалогове вікно, де треба задати кількість рядків і стовпців майбутньої таблиці. Після натискання ОК таблиця розміститься там де був курсор. Якщо рамки таблиці мають вигляд крапок, то таблиця буде не розграфлена, тобто на папері рамки виводиться не будуть. Щоб їх відобразити, то в пункті меню ФОРМАТ>МЕЖІ І ЗАЛИВКА встановимо потрібний нам вигляд меж таблиці.

Після виконання другої команди, з'явиться панель інструментів ТАБЛИЦЯ І МЕЖІ. Курсор миші набуде вигляду олівця. На цій панелі вибирають тип ліній, її товщину колір тощо. Спочатку рисують зовнішній прямокутник, а потім - усі потрібні лінії. Клацнувши двічі в клітинці лівою кнопкою миші, можна вводити дані. Щоб продовжити рисування, треба клацнути на кнопці з зображенням олівця, а щоб витерти нарисоване - гумку.

Цей спосіб дуже простий: спочатку треба ввести дані. Між даними обов'язково треба набрати розділював - символ, якого немає в даних, наприклад, пропуск, кому, крапку чи інше. Введений текст виокремлюють і застосовують команду ПЕРЕТВОРИТИ ТЕКСТ У ТАБЛИЦЮ з пункту меню ТАБЛИЦЯ. Отримаємо діалогове вікно, в якому потрібно правильно зазначити, що за розділювач використовувався. Якщо таблиця містить інформацію про діяльність фірм, рекламу, то дані можна оформити також у вигляді діаграми. Щоб вставити відповідну до таблиці діаграму у текстовий документ, її треба виокремити і виконати послідовність команд ВСТАВИТИ > РИСУНОК > ДІАГРАМА. Через деякий час(що залежить від швидкості вашого комп'ютера) з'явиться таблиця в дещо іншому форматі , який називається Exel, також відповідна діаграма - стовпчикового типу. У цей момент можна робити зміни в таблиці - діаграма змінюватиметься автоматично. Вигляд діаграми можна змінити за допомогою команди ТИП ДІАГРАМИ з контекстного меню ДІАГРАМИ. Після виконаного редагування, клацаємо лівою кнопкою миші десь на полі, і через деякий час вона з'явиться на місці курсору. Тепер можна змінити розміри діаграми чи її розташування, повернути об'ємну діаграму.

Діаграма - це об'єкт, який активізують клацанням миші один раз у його межах. Якщо клацнути двічі, то одержимо доступ до всіх елементів діаграми. Активний елемент буде оточений маркерами(чорними прямокутниками).

Підсумки уроку і домашнє завдання. Як підсумком нашого уроку буде словник з тих слів, які безпосередньо мають відношення до теми "Побудова таблиць і діаграм".

Д./З. До практичної роботи підготувати такі задачі:

І варіант

Деяка фірма планує рекламний розпродаж трьох видів товарів і сповіщає про це у рекламному повідомленні. Створити таблицю з назвою Наші нові ціни , де буде чотири стовпці з заголовками Наші товари, Назва 1, Назва 2, Назва 3 і два ряди даних, що мають назви Сьогодні, Завтра. Побудувати діаграму для створеної таблиці.

ІІ варіант

Вибори президентів, ректорів вузів, депутатів, лідерів партій і молодіжних організацій супроводжується опитуванням про шанси претендентів. Створити таблицю з назвою Шанси претендентів, де навести дані про шанси декількох претендентів(зі 100%) станом на вчора і сьогодні. Прізвища чотирьох претендентів ввести довільні, наприклад, своїх друзів. Числові дані будь-які, але сума в рядку повинна дорівнювати 100. так таблиця буде містити п'ять стовпців з такими заголовками: Прізвище, конкретне прізвище1, конкретне прізвище2, конкретне прізвище3, конкретне прізвище4 і три рядки , останні два починаються з назв рядів даних: Вчора, Сьогодні. Створити діаграму до даної таблиці.

ІІІ варіант

Створити таблицю з назвою Мої друзі, де є п'ять стовпців і деяка, невідома заздалегідь, кількість рядків з даними про ваших друзів. Заголовки стовпців: Прізвище, Ім'я, Місто, Телефон, Загальний бал навчання. Дані ввести довільні. Створити діаграму до останнього і першого стовпців.