Користувачі та групи

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Версія від 23:12, 26 грудня 2013, створена Panchak am (обговореннявнесок)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Лінукс та Windows є багатокористувацькими ОС. Користувачі, що займаються загальними задачами, можуть поєднуватися в групи. Кожен користувач обов'язково належить до одній або декільком групам. Усі команди виконуються від імені визначеного користувача, що належить у момент виконання до визначеної групи. В таких системах необхідно забезпечувати захист об'єктів (файлів, процесів), що належать одному користувачеві, від всіх інших.

Користувачі


Користувач (user, subscriber) - людина, що користується послугами обчислювальної техніки для отримання інформації чи розв`язку різноманітних задач. Користувач (споживач) інформації (Information user) - cуб’єкт, що звертається до інформаційної системи або посередника за одержанням необхідної йому інформації, щоб користуватися нею. Програма або система, що використовують ресурси іншої системи. Користувач комп'ютера, комп'ютерної мережі має обліковий запис. Передбачено два різних типи користувачів:

Фізичні користувачі — це люди, які користуються системою безпосередньо. Кожному такому користувачеві, зазвичай, надається власний ідентифікатор користувача і ідентифікатор групи.

Системні користувачі — користувачі, роботу яких не пов’язано з певною особою. Їх роботу прив’язано до виконання якоїсь з функцій системи, якою програми користуються для виконання певних завдань. Фонові, поштові служби та служби новин є прикладами логічних користувачів.

Групи


Група користувачів — це зібрання облікових записів користувачів, які мають однакові права безпеки. Інколи групи користувачів називаються також групами безпеки.

Обліковий запис користувача може входити до кількох груп. Найбільш поширені групи користувачів - це стандартна група користувачів і група адміністраторів; існують й інші. Для позначення облікового запису користувача часто використовується назва групи користувачів, до якої він входить. Наприклад, обліковий запис, який входить до стандартної групи користувачів, називається стандартним обліковим записом. За допомогою облікового запису адміністратора можна створити власні групи користувачів, перемістити облікові записи з однієї групи до іншої, а також додати або видалити облікові записи, які входять до різних груп. Створивши власну групу користувачів, можна визначати, які права їй призначити.


Управління користувачами та групами


В ОС Windows існує декілька способів управління користувачами. Одним з таких способів є використання управління комп'ютера. Його можна запустити із контекстного меню "Мій комп'ютер".

Ker.jpg

В лівій частині вікна потрібно вибрати користуваі та групи Local.jpg

Відповідно для роботи з користувачами потрібно вибрати "Користувачі", а для роботи з групами - "Групи". Для створення нового користувача потрібно в меню вибрати "Дія-Новий користувач>". Відкриється діалогове вікно, в ньому потрібно заповнити відповідні поля.

Newuser.jpg


Галочка "Користувач не активний" повинна бути знята. Також можна реагувати дані, пароль, належність до груп уже створених користувачів. Подвійний клік на конкретному користувачеві відкриє діалогове вікно його властивостей, в якому можна внести відповідні зміни.


Vlas1.jpgVlas2.jpg


Нова група створюється аналогічними діями. При створенні відкривається відповідне діалогове вікно. В ньому вводиться назва групи, опис та користувчі які належать до групи.


Groop.jpg

Для видалення користувача чи групи достатньо виділити потрібний елемент списку і натиснути кнопку "delete" та підтвердити видалення.


Додати користувача в ОС Linux можна за допомогою термінала та команд

  1. useradd -m -s /bin/bash ім'я_корисувача
  2. passwd ім'я_корисувача.


Джерела


«Користувачі та групи Linux»
«Користувачі та групи»


Корисні посилання


«ЯК ДОДАТИ КОРИСТУВАЧА ДО ГРУПИ LINUX»
«Додавання облікового запису користувача до групи»