Файлові системи

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Що таке файлова система?

Складовими елементами ПК як сховища інформації є диски (жорсткі, гнучкі та компакт-диски). Кожний з них зберігає файли, які можна упорядкувати за певною тема­тикою у папки. Кожна з папок, у свою чергу, може міс­тити файли й інші підпапки. Таким чином, для користу­вача папка — це місце, де зберігаються документи, додатки та інші підпапки, а з точки зору ОС — місце на диску, в якому зберігаються імена файлів, відомості про розмір, час останнього поновлення кожного файла і т. д. Файлова система - набір файлів (можливо порожній), організованих за наперед визначеними правилами. Якщо організація файлів в файлову систему відбувається з використанням каталогів, то така файлова система називається ієрархічною. Тобто, це базова структура, яку комп’ютер використовує для впорядкування даних на диску. При встановленні нового жорсткого диска його слід поділити та відформатувати перед тим, як можна буде зберігати на ньому дані. Windows підтримує три типи файлових систем: NTFS, FAT32 і старішу файлову систему FAT (також її називають FAT16), яка рідко використовується.

Ще одним визначенням є: файлова система - порядок, що визначає спосіб організації, зберігання та іменування даних на носіях інформації ІТ-обладнання. Але можна сказати і набагато простіше - це формат запису інформації на різні носії і, в першу чергу, на жорсткий диск комп'ютера. У Windows 7 використовується файлова система NTFS, яка, на сьогоднішній день, є однією з найпоширеніших у світі.

Основою NTFS є MFT ( Master File Table - головна файлова таблиця). По суті, вона являє собою файл особливого формату, який розміщений у спеціальній MFT -зоні розділу. Ця зона доступна тільки службовим засобам операційної системи або спеціальним утилітам, котрі звертаються до вінчестера безпосередньо. MFT представляє таблицю, в якій перераховані всі файли з основними атрибутами і параметрами безпеки. Але не тільки. У MFT для кожного файлу зберігаються адреси секторів, в яких розміщується його вміст. Це дуже важлива інформація, тому що без неї система просто - напросто не знала б, де знаходиться запитаний об'єкт і куди потрібно перемістити читаючу головку жорсткого диска.


Види файлових систем

Файлова система FAT32

Файлові системи FAT32 і FAT було розроблено для попередніх версій операційної системиWindows, таких як Windows 95, Windows 98 і Windows Millennium Edition. Файлова система FAT32 не підтримує функцій безпеки, які має NTFS, тому якщо на розділі або томі використовується файлова система FAT32, будь-який користувач, який має доступ до вашого комп’ютера, може відкрити будь-які файли. Файлова система FAT32 також обмежує розмір диска. Розділ із файловою системою FAT32 не може бути більшим за 32 Гб у цій версії Windows, крім того, не можна зберігати на такому розділі файли, більші за 4 Гб. Структура FAT схожа на зміст книги – операційна система використовує її для швидкого пошуку файлів. Пізніше була введена FAT32 - удосконалена версію FAT. На відміну від FAT, вона підтримувала файли, розміри яких можуть перевищувати 2 Гігабайти!

Файлова система NTFS

Далі з'явився більш перспективний напрямок у розвитку файлових систем - NTFS (New Technology File System) - файлова система нової технології, що підтримує довгі імена файлів і пропонує надійну систему безпеки даних. Обсяг розділу NTFS - не обмежений. Також, NTFS заощаджує місце на диску, стискаючи його самого, окремі файли і каталоги. NTFS має багато переваг над файловою системою FAT32, наприклад:

  • Можливість автоматично виправляти деякі помилки диска, які не може виправити FAT32.
  • Покращена підтримка жорстких дисків великої місткості.
  • Кращий захист, оскільки можна використовувати дозволи та шифрування для обмеження доступу до вказаних файлів певним користувачам.

Корисні посилання

Порівняння файлових систем NTFS і FAT