Стежками Волочиського району

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Географічне положення Волочиська

А.jpg

Волочиськ - місто в Україні, центр Волочиського району Хмельницької області. Географічні координати: 49°32' пн.ш. 26°10' сх.д. Територія - 1461 га.

Місто розташоване на лівому березі річки Збруч (притока Дністра), навпроти смт. Підволочиськ (Тернопільська область), на Волинському плато, висота якого над рівнем моря в районі міста сягає 321 м. Рельєф тут хвилястий, розчленований балками. Місто належить до лісо-степової зони. Станом на кінець 2008 року, кількість мешканців міста складала 19 729 чоловік. За національністю : українців- 96%, росіян- 2,3%, поляків - 1,1%. Перша згадка про місто датована 9 липня 1463 року. Статус міста з 1970 року. Залізнична станція Волочиськ знаходиться на лінії Гречани-Тернопіль за 62 км від Хмельницького. Через місто проходить автошлях Ужгород-Тернопіль-Кіровоград-Донецьк (E50). Через Волочиськ проходять два газопроводи: Дашава-Київ, Київ-Західні області України. В місті діють мережі стільникового зв’язку операторів "Київстар", "МТС-Україна", "Life", "Beeline".


029.jpg

Факти з історії

На протязі багатовікової історії Волочиська змінювалися його володарі.

Перша писемна згадка про місто відноситься до 9 липня 1463 року. У старовинному документі йдеться про розподіл маєтків князівЗбаразьких: "Мы князь Василий, князь Семён, князь Солтан Васильевич, отчичи и дедичи Збаражские…делили есмо отчину свою по меже себе…князю Семёну достался городок Колоден и Сёла:…Волочища…Порохная (Порохня)".


Дата 9 липня, як перша згадка про наше місто вважається нині Днем міста.

У 1557 році поміщик князь Владислав Збаразький одержав від уряду право на закладання у Волочиську містечка. У XVII ст. Волочиськ стає одним з торгівельних центрів Подільського воєводства.

З 1695 року Волочиськом володіли магнати Потоцькі, а в 1772 році вони продали містечко дворянину Фрідріху Мошинському. Новий власник за чотири верстви на схід від містечка закладає село Фрідріхівку.

В 1775 році Фрідріх Мошинський одержав від польського короля Станіслава-Августа привілей, що дозволяв ярмарки у містечку на свята Трійці, які мали продовжуватися 6 тижнів. Так як у Волочиську відбувалася значна торгівля, розвивалося ремесло,то містечко мало свою печатку, на якій зображено Св. Агату з пальмовою гілкою у правій руці і чашею з трьома язиками полум’я — у лівій.

Перша однокласна школа відкрилась у Волочиську в 1801 році. 1860 році тут налічувалось 2 576 жителів і 387 домів. Єврейське населення тоді складало 49%, а в 1870 році – уже 58 %. Воно в основному займалося торгівлею і ремісництвом. В 1870 році через Волочиськ була прокладена залізниця, яка стала з‘єднувати Київ зі Львовом. Тоді ж було закінчено будівництво Волочиської залізничної станції. Підволочиськ був сполучений з Волочиськом, і це була перша колія, що поєднала Галичину зі Східною Україною. В 1901 – 1903 рр. через Волочиськ із-за кордону в Росію перевозилась по залізниці ленінська газета “Искра”. На початку ХХ століття у Волочиську тричі перебував останній російський цар Микола II. В липні 1903 у Волочиську царською владою Російської імперії було заарештовано Володимира Винниченка - відомого українського громадсько-політичного і державного діяча, визначного письменника. В листопаді 1920 року війська Симона Петлюри були розбиті в Волочиську частинами 8-ої Червонокозачої дивізії під командуванням В.Примакова. Цими подіями закінчилась громадянська війна в Україні.

Своєму виникненню Волочиськ завдячує Збручу

Своєму виникненню Волочиськ завдячує тутешнім сприятливим природним умовам і насамперед Збручу. Річка відігравала важливу роль у формуванні навколишнього природного середовища, зокрема ландшафту та рельєфу місцевості. Її русло почало формуватися після останнього великого зледеніння. На протязі десятків тисяч років річка змінювала русло, поглиблюючи свою долину, розширяючи заплаву, її води сильно підмили лівий берег. Так утворилося плато з крутими та обривистими схилами, яке нині займає місто.

Переправа через Збруч

В древності людське життя зосереджувалося на берегах річок, струмків, озер і було тісно пов’язане з ними. Перевагу віддавали місцям при злитті річок та струмків, а біля Волочиська у Збруч впадає річка Грабарка. Отже, поселення людей на території сучасного Волочиська виникли невипадково. Для первісних людей річка мала життєво важливе значення у побуті, господарстві, транспорті, обороні. Недаремно ж символікою Волочиська стало зображення річки та човна.Сама річка мала важливе транспортне значення: в ті далекі часи великі вантажі було зручніше переміщувати човнами по воді, ніж по сухопуттю. Збруч був частиною водного транспортного шляху з північних країв на південь по Дністру до Чорного моря.

Волочиська община контролювала торгівлю та плавання по Збручу. В результаті археологічних досліджень встановлено, що поселення людських колективів на території сучасного Волочиська виникли задовго до першої згадки про нього, у бронзовому віці (ІІ тис. до н.е.). На сучасній території Волочиська виявленні поселення часів Київської Русі ХІІ-ХІІІ ст. Найбільше з них було розташоване у заплаві Збруча на підвищенні, що витягнулося вздовж берега річки з півночі на південь.

З Волочиська продукти землеробства та промислів возили продавати зручним шляхом на човнах по Збручу у Дністер і далі до Чорного моря.

Переправа через Збруч на сухопутному шляху могла бути біля поселення русичів у заплаві річки на північній околиці міста,напроти західної окраїни сучасної Дорофіївки. Корінний берег річки тут похилий, зручний для проїзду возів з вантажем. Звідси на плотах чи човнах переправляли вантажі, а по болотистій заплаві їх волочили.

Щодо походження назви міста, то вважають, що первісна назва походить від способу транспортування вантажів у древності — волочіння", звідси назва "Волочища" — "Волочищі". За іншою версією назва міста походить від назви річечки(струмка) "Волоча", що тече до Збруча у Волочиську першому. Пізніша назва струмка змінилася на "Волчок-Вовчок", через років триста, назва міста змінилася на "Волочиски" - "Волочиськи". Ще і нині жителі району на побутовому рівні вживають стару назву "Волочиски".

фотоальбом Волочиська

Презентація "Прекрасне місто Волочиськ"