Село Острів

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук
Gerb.jpg


Основні дані Географічні дані
Країна: Україна

Область: Тернопільська

Код КОАТУУ: 6125286401

Утворений: 1628

Населення: 1 726

Площа: 3.550 км²

Густота населення: 486.2 осіб/км²

Поштові індекси: 47728


Географічні координати 49°29′15″ пн. ш. 25°34′51″ сх. д.

Водойма (и) Серет, Довжанка

Відстань до обласного центру 9 км

Відстань до районного центру 9 км

Найближча залізнична станція Березовиця-Острів

Відстань до залізничної станції 2 км

Місцева влада Адреса ради 47728, с. Острів

Мапа районуІсторія

Поблизу села виявлено археологічні пам'ятки черняхівської культури. Перша писемна згадка — 1431 як власність Г. Кордийовича. 1581 згадане як містечко — власність М. Баворовського. На початку 19 ст. пожежа знищила всі будівлі. Діяли «Просвіта», «Сокіл», «Луг», «Сільський господар», «Рідна школа» та інші товариства, кооператива.

Пам`ятки

Є церква Архістратига Михаїла (1878, мурована, розписав Корнило Устиянович, зараз її відреставровано, а в селі діє духовий оркестр, як і у 30-ті роки XX ст.), капличка Божої Матері (з «фігурами» Божої Матері й Ісуса Христа) над джерелом, яке в народі називають цілющим; 2003 розпочато будівництво церкви св. Софії-Премудрої Божої та мучеників-ісповідників. Раніше на тереторії Острова був млин. Острів


Споруджено пам'ятник воїнам-односельцям, полеглим у німецько-радянській війні, встановлено пам'ятний знак на честь скасування панщини, меморіальну табличку М. Кордубі (1996, скульптор Я. Любий, О. Маляр, Д. Пилип'як), насипано символічну могилу УСС (1995).

Соціальна сфера

Діють загальноосвітня школа 1-3 ступ., клуб, бібліотека, ФАП, музична школа, народний хор «Журавка», кімната-музей В. Ярмуша, фермерське господарство, цегельний завод, дзеркальний, ковбасний і паркетний цехи, торгівельний заклади.Атакож існує танцювальний коликтив "Острівчаночка".Відео

Персоналії

В Острові на¬родилися: • музичні діячі Богдан, Зиновій-Богдан та Михайло Антківи, • господарник, громадська діячка М. Бородай, • громадський діяч О. Волинець, • промис¬ловець Г. Дзюбановський, • історик, літературо-знавець, письменник Мирон Кордуба (* 2 березня 1876 — † 2 травня 1947), • поет Василь Ярмуш. Проживала письменниця, громадсько-політична діячка М. Куземко.Біографія Мерона Михайловича Кордуби

Острівське джерело що лікує

Острівське джерело розташоване в однойменному селі біля Тернополя неподалік річки Серет. Вода у ключі є однією із найчистіших в нашій області і містить багато іонів срібла. Саме тому це місце, про яке, згідно легенди, розповіла одній жінці Матір Божа, дуже поважають як селяни, так і мешканці самого Тернополя.

Що там можна побачити?

Коли, їдучи селом Острів з Тернополя, повернути перед мостом через Серет з головної дороги вправо, то можна потрапити у дуже затишну долину під прикриттям високої гори. Джерело, власне, і витікає з підніжжя цього вкритого лісом пагорба і вже за півсотні метрів його вода потрапляє в Серет. Тепер місце з хорошою водою віруючі облаштували: збудували тут велику каплицю, павільйон для відвідувачів, хресну дорогу, а внизу — своєрідну купіль із зображенням сцени хрещення Ісуса Іваном Хрестителем. Всі ці розташовані серед лісу споруди і будівлі оформлені у синій барві.

— У вихідні і свята вдень, а в будні дні після роботи до джерела вишиковуються цілі черги охочих набрати води, — розповідає парох села отець Мирослав Богак. — Ми ж служимо там хресні дороги, а в теплу пору року по неділях і святах — молебні.

Трохи поодаль від джерела, але ближче до в’їзду у місце, там, де всі залишають авто, місцева греко-католицька громада будує храм Софії-премудрості Божої. Ця церква задумана як зменшена копія храму з такою ж назвою в Римі, збудованого патріархом Йосифом Сліпим.

— Коли я був у Римі, то мені дуже сподобався цей храм і я оглядав його креслення, — каже отець. — Ми хочемо цього року зробити покрівлю, щоб була змога служити там постійно. Взагалі біля джерела громада планує зробити Духовний центр імені Партіарха Йосифа Сліпого та мучеників-ісповідників віри. Поки ж церква стоїть незавершеною, але священик збирає свідчення зцілень людей молитвою і водою в цьому місці.

Легенди та історії

Колись Острівське джерело не було таким відомим, як у наші дні. Його оточував старий та густий ліс і люди не знали про цілющі властивості води. Але жив у Острові граф Баворовський, нащадок дуже відомої полонізованої української родини, яка заснувала село Баворів і деякий час володіла землею на місці сучасного Тернополя. В нього була дружина-українка і донька, яка хворіла на очі, чи, згідно іншої версії, мала хворобу крові. Жоден лікар не міг допомогти дівчині, та мати багато молилася за неї. І от одного разу тій матері приснилася Богородиця й сказала, щоб та йшла до джерела в лісі біля села і його водою лікувала дочку. Жінка так і зробила й дочка стала здоровою. Після цього до Острівського джерела розпочали приходити люди аби теж позбавитися своїх хвороб.

— Я зустрів літнього чоловіка, який 30 років тому теж вилікувався від раку, — говорить отець Богак. — Лікарі йому не могли допомогти, а тут він з Божою допомогою вилікувався і живе до сьогодні.

Як туди дістатися?

В Острів, що розташований за 10 км від Тернополя, постійно курсують автобуси із майдану Мистецтв нашого міста. Не помилитеся, якщо будете чекати автобуса біля краєзнавчого музею. Квиток до Острова коштує приблизно 1,5 грн. Дорога туди займе не більше 0,5 год. Дістатися назад до Тернополя теж можна одним із автобусів, що курсують селом до вечора.

Кому варто їхати?

До Острівського джерела варто з’їздити всім, адже це місце з надзвичайно гарною природою, спокійним довкіллям і воно хороше впливає на душу, піднімає настрій. Дехто із тернополян регулярно їздить до джерела своєю машиною і набирає воду в бутлі.