Поняття комп’ютерного вірусу

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Мета:

 • ознайомити учнів з понятям комп'ютерний вірус;
 • правилами захисту інформації;
 • призначенням та роботою антивірусних програми.


Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

Організаційний момент

Готовність учнів до уроку. Дотримання ними правил техніки безпеки. Перевірка присутності.

Мотивація навчальної діяльності

 • Хтось з вас хворів взимку, чи в іншу пору року?

(відповідь учнів)

 • А можливо хтось знає про причини наших захворювань?

(ми підчіплюємо віруси від оточуючих людей…)

 • А як ми з ними боремося?..

(застерігаємось, лікуємось, чай п’ємо, малину, лимон їмо, зігріваємось)

 • А як ви думаєте, комп’ютер може захворіти?

(Так..віруси можуть потрапити на нього)

 • А як його ми зможемо вберегти пк від вірусних захворювань?..

Отже, темою нашого уроку буде : «Поняття комп’ютерного вірусу. Історія та класифікація вірусів та троянських програм. Призначення, принцип дії та класифікація антивірусних програм. Робота в середовищі антивірусних програм. Правила профілактики зараження комп’ютерів вірусами.»

Вивчення нового матеріалу

Багато хто принаймні чув про комп'ютерні віруси і яких прикрощів вони можуть завдати користувачеві ПК. Дії вірусів можуть бути не дуже небезпечними: несподівані звукові або графічні ефекти, перезавантаження комп'ютера, зміна функцій клавіш на клавіатурі тощо. Однак існують віруси, які можуть спричинити серйозні збої у роботі комп'ютера: псування даних на дисках, втрату програм, видалення інформації, необхідної для роботи комп'ютера, і навіть переформатування жорсткого диска.

Viz 1.jpg

Комп'ютерний вірус - це програмний код, що може несанкціоновано формуватися, запускатися і самовідтворюватися.

 • Вважають, що ідею створення комп'ютерних вірусів окреслив письменник-фантаст Т. Дж. Райн, котрий в одній із своїх книжок, написаній в США в 1977 р., описав епідемію, що за короткий час охопила біля 7000 комп'ютерів. Причиною епідемії став комп'ютерний вірус, котрий передавався від одного комп'ютера до другого, пробирався в їх операційні системи і виводив комп'ютери з-під контролю людини.
 • В 70-х роках, коли вийшла книжка Т.Дж. Райна, описані в ній факти здавалися фантастикою, і мало хто міг передбачати, що вже в кінці 80-х років проблема комп'ютерних вірусів стане великою дійсністю, хоч і не смертельною для людства в єдиноборстві з комп'ютером, але призвівшою до деяких соціальних і матеріальних втрат. В кінці 1989 р. в пресі з'явилося повідомлення про знаходження в Японії нового, надзвичайно підступного і руйнівного віруса (його назвали хробаком), за короткий час він знищив велику кількість машин, під'єднаних до комунікаційних ліній. Переповзаючи від комп'ютера до комп'ютера, по з'єднуючих їх комунікаціях, «червяк» спроможний знищувати вміст пам'яті, не залишаючи ніяких надій на відновлення даних.
Класифікація вірусів

Об'єкти, до яких вносяться комп'ютерні віруси, називаються середовищем існування вірусів. Залежно від середовища існування розрізняють такі типи вірусів.

Viz 2.jpg
 1. Файлові віруси - проникають у файли, що виконуються, у системні файли, файли драйверів, файли бібліотек, а також у ряд інших типів файлів.
 2. Завантажувальні віруси - заражають завантажувальний сектор диска або сектор, що містить програму системного завантажувача вінчестера.
 3. Файлово-завантажувальні віруси - можуть проникати як у файли, так і в завантажувальні сектори. До таких вірусів належать,зокрема, стелс-віруси і найнебезпечніші екземпляри поліморфних вірусів.
 4. Макровіруси - проникають у файли документів й інші файли, підготовлені в додатках, що мають свою мову макрокоманд.
 5. Мережні віруси - поширюються по комп'ютерній мережі.

Можлива класифікація вірусів не тільки за середовищем їхнього існування, а й за іншими характеристиками, за способом зараження, за руйнівними можливостями, за алгоритмом роботи.

У зв'язку з існуванням різних способів зараження часто використовують терміни резидентний і нерезидентний вірус.

 • Резидентні віруси потрапляють до оперативної пам'яті комп'ютера і можуть постійно виявляти свою активність аж до вимикання або перезавантаження комп'ютера.
 • Нерезиденті віруси, навпаки, до пам'яті не потрапляють і активні лише протягом часу, пов'язаного з виконанням певних завдань.
 • Вірусами зі складним алгоритмом є також стелс-віруси, їх неможливо побачити під час перегляду файлів засобами операційної системи. Стелс-віруси можуть перехоплювати звернення до операційної системи. При відкритті ураженого файлу вони негайно видаляють із нього свій програмний код, а при закритті файлу відновлюють його.
 • Троянські програми (Trojans) - проводять шкідливі дії замість оголошених легальних функцій або наряду з ними. Вони не спроможні на самовідтворення і передаються тільки при копіюванні користувачем.

Оскільки комп'ютерні віруси є програмами, вони можуть виявитися лише при запуску на виконання. Поки вірус не запущений, він може досить довго знаходитися на диску в "дрімаючому" стані і не завдавати ніякої шкоди. Важливо знайти вірус ще до того, як він встигне виявити себе. Це принцип роботи всіх антивірусних програм, призначених для боротьби з вірусами.

Антивірусна програма (антивірус) — програма для знаходження і, можливо, лікування програм, що заражені комп'ютерним вірусом, а також, можливо, для запобігання зараження файлу вірусом (наприклад, за допомогою вакцинації).

Viz 3.jpg

Для захисту від вірусів розробляються спеціальні антивірусні програми, що дозволяють виявляти віруси, лікувати заражені файли і диски, запобігати підозрілим діям.

Сучасні антивірусні програми - це комплекси, що поєднують функції детектора, ревізора й охоронця.

З вірусами можна боротися не тільки після їхньої появи, а й шляхом виконання певних профілактичних заходів, які зменшують імовірність зараження або вірусної атаки.

Мозковий штурм

Спроба учнів сформулювати головні профілактичні засоби. Очікувані відповіді:

 1. Перед використанням чужих дискет обов'язково перевіряйте їх на наявність вірусів. Не запускайте не перевірені файли, які отримані з мережі та електронною поштою.
 2. Слід регулярно виконувати копіювання цінної інформації на зов-нішні носії. При копіюванні на гнучкі диски бажано мати дві резервні копії через невисоку надійність цих носіїв.
 3. Завжди майте під рукою завантажувальний диск із антивірусною програмою.
 4. Виконуйте періодичну перевірку пам'яті та всіх дисків вашого комп'ютера за допомогою свіжих версій антивірусних програм.
 5. Вчасно оновлюйте свої антивірусні програми. Тільки при постійному відновленні версій антивірусних програм можна встигнути за "творцями" нових вірусів і бути впевненими, що ваші дані й диски не будуть уражені.

Закріплення вивченого теоретичного матеріалу

Давайте відповіді на такі питання:

 1. Що таке вірус, з точки зору інформатики?
 2. Для чого призначенні антивірусні-програми?
 3. Як класифікують віруси, та антивірусні програми?
 4. Які профілактичні заходи потрібно робити, щоб не потрапляли віруси на пк?

Підведення підсумків уроку

З якими новими поняттями ми сьогодні ознайомились на уроці? (відповідь учнів… - вірус, троянська програма, антивірусна програма,…).

Що було складним? Що вже відоме? А що детальніше хотіли б вивчити, дізнатись більше? (саморефлексія…)

Домашнє завдання

Прочитати відповідний параграф в підручнику, конспект. Підготуватись до практичного заняття.