Поняття глобальної комп’ютерної мережі. Призначення і функціональні можливості веб-браузерів

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Даний урок провела в Зарічненській ЗОШ ІІ-ІІІ ст. студентка V курсу групи М-52 Пукало Тетяна Петрівна

МЕТА УРОКУ

  • Навчальна. Познайомити учнів із поняття глобальної комп’ютерної мережі, принципом роботи програми-браузера, правилами роботи з ним, навчити користуватися браузерами, розповісти про безпеку в Інтернет.
  • Розвиваюча. Логічне мислення, різні види пам’яті.
  • Виховна. Виховувати охайність, акуратність, пізнавальну зацікавленість до предмету.

ОБЛАДНАННЯ. Комп’ютери класу.


ТИП УРОКУ. Пояснення нового матеріалу.


І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація теми уроку.

В даний час персональні комп’ютери, що знаходяться мало не в кожному будинку і практично в кожній організації, досягли величезних потужностей в переробці інформації. Але вся ця потужність у наш час зводиться нанівець без наявності сучасних засобів комунікації, тобто зв’язки. І сьогодні щодня безліч людей відкриває для себе існування глобальних комп’ютерних мереж, об’єднуючих комп’ютери у всьому світі в єдиному інформаційному просторі, ім’я якому - Інтернет. І ми з вами з сьогоднішнього уроку почнемо осягати премудрощі роботи в цій мережі.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.

Сьогодні ми поговоримо про поняття глобальної комп’ютерної мережі та про призначення та функціональні можливості веб-браузера Internet Explorer.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

А) Запитую в учнів, чи є система з двох комп’ютерів всього лиш кількісним збільшенням? Виявляється, що два або більше комп’ютерів, з’єднаних між собою, є більше ніж просто зазначена кількість обчислювальних систем. Це є якісний крок в ускладненні комп’ютерних систем.

Два або більше комп’ютерів, з’єднаних між собою, називаються комп’ютерною мережею. Зв’язки між комп’ютерами називаються каналами передачі даних.

Комп’ютерна мережа (надалі – мережа) – це програмно-апаратний комплекс, призначений для обміну інформацією між комп’ютерами.

  • За способом апаратного підключення мережі поділяються на дротові, бездротові та змішані;
  • За місце розташуванням – на місцеві (будинок, вулиця, місто), обласні, міжобласні та міждержавні;
  • За кількістю комп’ютерів та місце розташуванням водночас – на локальні та глобальні.

Локальна комп’ютерна мережа - це комп’ютерна мережа, яка містить порівняно невелику кількість комп’ютерів (до кількох тисяч), розташованих у межах однієї адміністративної одиниці (міста, області, країни). Приклади: комп’ютерні мережі в кабінетах інформатики, комп’ютерні мережі міст, комп’ютерні мережі банків тощо.

Глобальна комп’ютерна мережа – об’єднання великої кількості глобальних мереж. Приклад: глобальна мережа платіжної банківської системи Visa об’єднує в собі більше 100 000 локальних мереж різних банків по всіх країнах світу. Одна з найвідоміших глобальних мереж – Інтернет. Вона налічую більше 10 000 000 комп’ютерів, які щогодини обмінюються таким об’ємом інформації, якого людина не отримує за все своє життя. Цей об’єм інформації здійснюється відповідно до протоколу. Протокол – це набір правил, які одночасно визначають та регламентують обмін інформацією між комп’ютерами.

Б) Принципи роботи всіх Web-браузерів однакові. Познайомившись з одним із них, користувач зможе працювати з будь-яким. Основна функція браузера — забезпечити доступ до ресурсів Web.

В) Розглянемо найпоширеніший браузер - Internet Explorer. Він розробляється корпорацією Microsoft починаючи з 1995 року і міститься у складі операційних систем Microsoft Windows. Internet Explorer є найпопулярнішим web-браузером починаючи з 1999 року; досягаючи піку 95%-ої частки використання протягом 2002 і 2003 років. Internet Explorer є безкоштовним, але для його встановлення необхідно купити (або мати легальну ліцензію) операційну систему сімейств Microsoft Windows або Windows NT.

Г) Запустити програму Internet Explorer можна або клацнувши двічі на її піктограмі, що розташовується на робочому столі, або скориставшись пунктом „Программы” головного меню. Структура вікна Internet Explorer є стандартною. При першому запуску в ньому містяться три панелі інструментів: стандартна, панель адреси і панель посилань. Користувач може настроїти місцеположення і розміри панелей на свій розсуд, просто перетягуючи їх у потрібний бік.

Кнопки на панелях зазвичай чорно-білі. Коли курсор миші потрапляє на кнопку, вона ніби засвічується — стає кольоровою. Пункт меню Вид дає змогу прибрати панелі інструментів і рядок стану з екрана, щоб залишити більше місця для Web-сторінки. Підпункт Размер шрифта цього ж пункту меню дає змогу регулювати розмір шрифту від дуже великого до дуже дрібного. За замовчуванням при запуску Internet Explorer відкривається початкова (основна) сторінка фірми Microsoft. Користувач може зробити початковою будь-яку Web-сторінку, що йому сподобалася.

Найпростіший спосіб відкрити Web-сторінку — набрати її URL-адресу в полі Адрес, і натиснути Enter. В URL-адресах схему http://... вводити потреби немає: вона додається автоматично. Решту схем (ftp://, gopher:/' тощо) слід вводити обов'язково. Internet Explorer веде журнал адрес всіх Web-серверів, які вже відвідувалися. Замість того щоб набирати адресу такого сервера ще раз, знайдіть його у списку Адрес, який відкрився, і натисніть Enter (або двічі клацніть на ньому).

Інформацію про попередні відвідування Web-серверів можна отримати, скориставшись кнопкою Журнал на панелі інструментів.

Відкрити Web-сторінку можна й іншим способом: оберіть команду Файл/Открыть і введіть URL-адресу в діалогове вікно, що відкрилося (або виберіть зі списку, що розкривається). Натисніть кнопку ОК (або клавіш Enter). Підпункт меню Вид/Переход зберігає список Web-сторінок, що відкрилися під час поточного сеансу. Можна обрати будь-яку з них. Цей список очищується під час перезавантаження або при вимиканні комп'ютера. Адреса відкритої у певний момент Web-сторінки позначена. Клацання на кнопці Вперед панелі інструментів перемістить позначку до наступного елемента і відкриє відповідну Web-сторінку. Аналогічно, клацання на кнопці Назад перемістить позначку і відкриє попередню Web-сторінку. Можна також користуватися командами Вперед і Назад підпункту Переход меню Вид.

Якщо помилково набрано URL-адресу не тієї сторінки, котра потрібна, або випадково клацання зроблене не на тому посиланні, процес завантаження Web-сторінки можна зупинити. Для цього слід натиснути кнопку Остановить на панелі інструментів, або виконати команду Остановить у меню Вид, або натиснути клавіш Esc. Якщо ж ця Web-сторінка все-таки потрібна, процес її завантаження можна поновити. Для цього треба натиснути на кнопку Обновить на панелі інструментів, або виконати команду Обновить у меню Вид, або натиснути клавіш F5.

Можна переглядати відразу кілька Web-сторінок у різних вікнах. Щоб відкрити нове вікно, скористайтеся командою Файл/Создать/Окно (або відповідною комбінацією гарячих клавішів Ctrl+N). Працювати з кількома вікнами зручно, коли, наприклад, в одному вікні відкрито список посилань на Web-сторінки, а кожна з них відкривається в окремому вікні, отже, в будь-який момент можна легко повернутися до списку. Крім того, в той час, коли відбувається завантаження Web-сторінки в одному вікні, можна переглядати вміст іншого. Відкрити нове вікно можна також, користуючись контекстним меню посилання на Web-сторінки. За командою Открыть в новом окне відповідну сторінку буде відкрито в окремому вікні.

Панель посилань дає змогу відкрити конкретні Web-сторінки. Коли курсор потрапляє на одну з кнопок панелі посилань, випливає підказка про вміст цієї сторінки і її URL-адресу. Звичайним перетяганням можна помістити на цю панель будь-які інші посилання на вибір користувача. Контекстне меню посилання дає змогу виконати звичайні дії з відповідними об'єктами.

Настроювання Internet Explorer

Щоб вибрати зручні режими роботи з програмою Internet Explorer, слід скористатися командою Сервис/Свойства обозревателя. На екрані з'явиться діалогове вікно Свойства обозревателя, що містить шість вкладок.

Вкладка Общие дає змогу: 1. Вказати домашню сторінку:

  • можна ввести її адресу в полі Адрес;
  • можна скористатися кнопкою С текущей, щоб помістити в поле адреси адресу поточної (відкритої у цей момент) сторінки;
  • можна зробити домашньою порожню сторінку (кнопка С пустой);
  • можна відновити первісні адреси (кнопка С исходной).

2. Вказати, скільки днів зберігати інформацію про відвідані Web-сервери в папці Журнал.

3. Настроїти колірну палітру сторінки, кольори для виділення вже переглянутих і ще не переглянутих посилань; вибрати потрібний шрифт і мову для відображення тексту Web-сторінки (якщо Web-сторінка містить інформацію кількома мовами) і задати деякі додаткові параметри оформлення сторінки. Для цього використовуються відповідно кнопки Цвета..., Шрифты..., Языки.... Оформление....

Вкладка Программы дає змогу вибрати із запропонованих програм для роботи з електронною поштою, групами новин і організації конференцій. Як правило, для роботи з електронною поштою і новинами використовують програму Outlook Express, а для проведення конференцій — Microsoft Net-Meeting. На цій вкладці можна також вибрати програми для роботи з календарем і адресною книгою. Оскільки адресна книга найчастіше використовується для роботи з поштою.

На вкладці Подключение задаються основні параметри доступу до Internet. Вони настроюються адміністратором мережі, і користувачам не рекомендується змінювати їх.

Вкладку Содержание призначено для роботи з оцінками змісту Web-сторінок, сертифікатами комп'ютера, Web-вузлів і видавців.

Вкладка Безопасность дає змогу встановити рівень захисту.

Вкладкою Дополнительно можна задати спеціальні параметри відображення Web-сторінок. Наприклад, багато Web-сторінок відкриваються повільно тому, що в них містяться великі зображення, звукова або відеоінформація. У розділі Мультимедіа можна відключити показ малюнків, відтворення звуко- та/або відеозаписів, знявши відповідний прапорець. Це суттєво прискорить завантаження Web-сторінок. Щоб захистити користувача від відвідання деяких Web-серверів, що містять небажану інформацію, неприємні для нього теми (наприклад крадіжки, вбивства, насилля, жахи та ін.), в Internet розроблено систему оцінок вмісту Web-сторінок. У таких системах подібна інформація розбита на теми (категорії), для кожної з яких встановлено свою оцінку.

При настройці браузера користувач може ввімкнути або вимкнути контроль за змістом інформації, що поступає з Internet, і, якщо такий контроль увімкнено, настроїти систему оцінок. Інформація з Web-сервера буде надходити тільки в тому разі, якщо для кожної категорії його власна оцінка не перевищує встановлену користувачем при настройці браузера. Якщо ж ця умова не виконується хоча б для однієї категорії, то Web-вузол блокується.

V. Підсумки уроку.

Отже, на сьогоднішньому уроці ви дізналися про поняття глобальної мережі та програми-браузери і як ними користуватися. Сподіваюсь викладений матеріал вам був цікавий і ви його запам’ятате.

VI. Домашнє завдання.

За підручником та за конспектом вивчити матеріал, що стосується даної теми.