Панель керування Windows

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук
Панель керування – (англ. Control Panel) є частиною інтерфейсу користувача Microsoft Windows. Вона дозволяє виконувати основні дії з налаштування системи, такі, як додавання та налаштування пристроїв, установка і деінсталяція програм, управління обліковими записами, включення спеціальних можливостей, а також багато інших дій, пов'язаних з управлінням системою. Аплети (значки) Панелі керування, за допомогою яких можна виконувати певні системні дії, являють собою файли з розширенням .Cpl. Більшість таких файлів розташовані в системних папках C:\Windows\System32 і C:\Windows\winsxs (в папках всередині цієї папки). Кожен такий аплет запускає системну утиліту, яка виконує відповідну дію, пов'язану з налаштуванням або управлінням операційною системою. Більшість аплетів в Панелі керування співвідносяться з певними системними утилітами виробництва Microsoft, але в деяких випадках сторонні виробники також додають свої значки в Панель керування Windows 7 для досягнення більшої зручності управління своїм програмним або апаратним продуктом. Вперше Панель керування з'явилася в Windows 2.0. Багато із нині існуючих аплетів були додані з новими релізами операційної системи. З часом аплетів стало досить багато, і це послужило приводом для сортування їх за категоріями. Тепер користувач вільний самостійно вибирати найбільш зручний для нього режим перегляду.


Отримання доступу до Панелі керування

Доступ до Панелі керування здійснюється різними способами.

 1. За допомогою пункту "Панель керування" в правій частині меню "Пуск". Є можливість налаштувати відображення пункту у вигляді меню, посилання або зовсім приховати.
 2. За допомогою команди control або control.exe, виконаної у вікні консолі.
 3. Панель керування у вигляді випадаючого меню може бути доступна в панелі навігації Провідника Windows 7.


Налаштування зовнішнього вигляду Панелі керування

В останніх версіях Windows Панель керування має два представлення.

 • Маленькі або Великі значки. Всі аплети видно у вікні Панелі керування і відсортовані за алфавітом.
 • Категорії. Всі аплетів відсортовані в схожі за функціональності групи налаштувань. Щоб отримати доступ до налаштувань з певної групи, необхідно вибрати відповідну категорію.

В Панелі керування Windows 7 представлені 8 категорій налаштувань.

 1. Система й безпека.
 2. Мережа й інтернет.
 3. Устаткування та звук.
 4. Програми.
 5. Облікові записи та безпека сім'ї.
 6. Оформлення та персоналізація.
 7. Годинник, мова та країна/регіон.
 8. Легкий доступ.

Panel2.png

Переключення між доступними режимами перегляду здійснюється за допомогою посилання "Перегляд" у правому верхньому кутку вікна Панелі керування. За допомогою неї ж є можливість вибрати великий або дрібний розмір значків.


Доступ до окремих елементів Панелі керування

 1. Простий доступ. Для багатьох утиліт з Панелі керування Windows 7 існують альтернативні шляхи доступу. Наприклад, доступ до аплету "Персоналізація" можна отримати, виконавши одинарне клацання мишею в будь-якому вільному місці Робочого столу Windows 7 і вибравши відповідний пункт у контекстному меню. Сюди ж віднесемо існуючу можливість створення ярлика для будь-якого аплету Панелі керування і поміщення його в будь-якому зручному місці користувача інтерфейсу Windows. Такий ярлик можна помістити, наприклад, в список часто використовуваних додатків меню "Пуск", на Панель завдань, Робочий стіл або в будь-яку призначену для користувача папку.
 2. Доступ з допомогою CPL-файлів. Необхідно ввести повну назву такого файлу в консолі і натиснути Enter. При цьому відбудеться запуск відповідного компонента операційної системи.
 3. Доступ з допомогою канонічних імен. Канонічне ім'я - це назва потрібного вам компонента англійською мовою з префіксом Microsoft. без використання пробілів і кутових дужок. У такому випадку у вікно консолі слід ввести команду, синтаксис якої виглядає таким чином: control/name Microsoft.
 4. Максимальна панель керування або Режим бога. Це можливість отримання доступу до всіх без винятку задач Панелі керування Windows 7 в одному місці, зручно відсортованим за категоріями. Для цього потрібно всього лише створити папку на Робочому столі і назвати її будь-яким ім'ям з обов'язковим використанням в імені папки ідентифікатора викликаючи об'єкт (CLSID). Після імені необхідно поставити крапку, а потім числовий ідентифікатор необхідного об'єкта в фігурних дужках, наприклад, GodMode. { ED7BA470 - 8E54 - 465E - 825C - 99712043E01C } або Моя панель керування. { ED7BA470 - 8E54 - 465E - 825C - 99712043E01C }. При необхідності таку папку можна переміщати і видаляти звичайним чином. Аналогічним способом, за допомогою ідентифікаторів з системного реєстру, можливий висновок не всіх, але лише деяких певних задач Панелі керування.


Джерела

«Істория Windows»
«Опис файлів (.cpl) панелі керування»
«Каноничні імена елементів Панелі керування»
«Windows 7: Максимальная Панель управления»
«Панель управления в Windows 7. Список идентификаторов апплетов Панели управления»


Посилання

«Панели управления Windows — кто тут главный?» — статья о настройке Панели управления

«Панель управления в Windows XP, 7 и 8» — Особенности и запуск в разных версиях ОС