Основні послуги глобальної мережі Інтернет.

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Мета: Навчальна: Сформувати в учнів знання про основні послуги глобальної мережі Інтернет.

Виховна: Виховувати інтерес до навчання, любов до предмета інформатики, цілеспрямованість, бережливе ставлення до шкільного майна.

Розвиваюча: Розвивати логічне мислення учнів, розвивати інтерес до комп’ютерної техніки, увагу, пам’ять.

Тип заняття: Викладення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Фіксую відсутніх на уроці.

2. Перевіряю готовність класу до уроку.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Отже, сьогодні ми з вами продовжимо вивчати тему, яку розпочали на минулому уроці. Тобто ми детальніше познайомимось із глобальною мережею Інтернет, а саме дізнаємось про інформацію, яка необхідна для підключення до мережі, що таке провайдери, також дізнаємось про різні способи підключення до мережі Інтернет, та про послуги, які надає ця мережа. У майбутньому ця інформація знадобиться кожному, адже на даний час комп’ютерна революція продовжується і комп’ютери застосовують майже у всіх галузях. А у Інтернеті за допомогою комп’ютера можна знайти будь-яку інформацію. Ви всі повинні дуже уважно слухати, тому що в кінці уроку на закріплення нового матеріалу проведемо тестування і побачимо, наскільки добре ви запам’ятали новий матеріал. А зараз, перед тим, як розпочати вивчення нової теми, перевіримо, що ви засвоїли з минулої теми. Отже, перше запитання буде таким.

III. Перевірка раніше вивченого матеріалу.

1. Що таке мережа Інтернет?

2. Які комп’ютери називаються серверами і клієнтами Інтернету?

3. Що таке протокол TCP/IP і для чого він призначений?

4. Який принцип адресації прийнято в мережі Інтернет?

5. Що таке IP-адреса?

IV. Викладення нового матеріалу.

1. Послуги надані мережею

Усі послуги надані мережею Іnternet можна умовно поділити на дві категорії: обмін інформацією між абонентами мережі і використання баз даних мережі.

До числа послуг зв'язку між абонентами належать.

Telnet – віддалений доступ. Дає можливість абоненту працювати на будь-який ЕОМ мережі Іnternet як на своїй власній. Тобто запускати програми, змінювати режим роботи і т.д.

FTP (File Transfer Protocol) - протокол передачі файлів. Дає можливість абоненту обмінюватися двійковими і текстовими файлами з будь-яким комп'ютером мережі. Установивши зв'язок з віддаленим комп'ютером, користувач може скопіювати файл із цього комп'ютера на свій чи скопіювати файл зі свого комп'ютера на віддалений.

Електронна пошта - обмін поштовими повідомленнями з будь-яким абонентом мережі Іnternet. Існує можливість відправлення як текстових, так і двійкових файлів. На розмір поштового повідомлення в мережі Internet накладається наступне обмеження - розмір поштового повідомлення не повинний перевищувати 64 кілобайти.

Talk – дає можливість відкриття "розмови" з користувачем віддаленої ЕОМ. При цьому на екрані одночасно видний текст, що вводитися, і відповідь віддаленого користувача.

До систем автоматизованого пошуку інформації в мережі Іnternet належать наступні системи.

WWW - система для роботи з гіпертекстом. Потенційно вона є найбільш могутнім засобом пошуку. Гіпертекст з'єднує різні документи на основі заздалегідь заданого набору слів. Наприклад, коли в тексті зустрічається нове слово чи поняття, система, що працює з гіпертекстом, дає можливість перейти до іншого документу, у якому це слово чи поняття розглядається більш докладно. Файл:№2.jpg

2. Застосування Інтернету

Давайте розглянемо, як Іnternet реалізує свої основні функції.

2.1 Електронна пошта

Електронна пошта - найбільш проста і найчастіше сама корисна. Багато користувачів Іnternet мають справу тільки з електронною поштою, і все одно вважають її безцінним ресурсом. Ви можете відправляти повідомлення одному чи кільком людям, пересилати текстові файли, одержувати інформацію від автоматизованих комп'ютерних програм і т.д. Незважаючи на те, що ніхто не відмовиться мати повний доступ до Іnternet, бувають випадки, коли для задоволення самих різних інформаційних потреб цілком вистачає однієї електронної пошти.

Але не можна недооцінювати електронну пошту у своїй найпростішій формі; це засіб для обміну повідомленнями чи використання списків поштового розсилання для людей, що цікавляться загальною тематикою. На початку існування Іnternet, електронна пошта вважалася незначним додатком до тих можливостей, що надавала мережа. Ніхто не очікував виникнення величезного потоку інформації, що з'явилися в той період, коли вчені стали обмінюватися своїми ідеями з територіально відділеними колегами. Сьогодні наявність електронної пошти сприймається як щось саме собою що розуміється усіма - від невеликих компаній з офісними мережами до гігантських корпорацій, що мають свої відділення по усьому світі. Такий же стрімкий був ріст електронної пошти в комерційних мережах, багато абонентів яких користаються тільки цією послугою.

2.2 Передача файлів

Переміщення файлів між комп'ютерами - одна з найкращих можливостей, що ми одержали завдяки мережній революції. Якщо ви можете відшукати щось корисне, і якщо це, як тисячі комп'ютерних файлів в Іnternet, - загальнодоступна інформація, то ви можете скопіювати це на ваш комп'ютер. Засіб, завдяки якому став можливий цей процес, називається протоколом передачі файлів (fіle transfer protocol), чи FTP.

2.3 Віддалений доступ

Віддалений доступ інакше називаний Telnet, забезпечує можливість підключатися до віддаленого комп'ютера. Іnternet відкриває двері у всесвітнє комп'ютерне середовище з безліччю комп'ютерів, що пропонують програми, бази даних і інші ресурси, що ми можемо переглядати чи використовувати в роботі.

Використовуючи Telnet, ми можемо відвідувати бібліотечні каталоги далеких університетів, шукати інформацію про що завгодно - від утворення далеких галактик до рецептів картопляного супу, переглядати рішення Верховного Суду чи тексти популярних пісень.

2.4 Лінії, що комутуються

Телефонна лінія у вас вдома – це лінія, що комутується; з'єднання відбувається, коли ви набрали номер, і переривається, коли ви кладете трубку. Між двома мережами перед початком сеансу передачі даних також може бути установлене з'єднання, що комутується, а по закінченні цієї передачі - роз'єднується. Знижена вартість міжміської і міжнародного зв'язку робить такий варіант можливим для тих, хто працює з невеликими локальними мережами. Можна подзвонити на вузол Іnternet і, використовуючи з'єднання, що тільки комутується, одержати доступ до послуг Іnternet.

2.5 Мікрохвильовий зв'язок

Мікрохвильове устаткування дозволяє з'єднувати мережі без проводів, переправляючи дані за допомогою передавача на прийомну антену місця призначення. Між двома пунктами стоять репітери (повторювачі), задача яких прийняти сигнал, підсилити його і передати на наступну станцію. Гранична відстань між станціями може мінятися в залежності від ландшафту, тому що мікрохвильовий зв'язок діє в середовищі прямої видимості.

3. Глобальні гіпертекстові структури: WWW

World Wіde Web - Всесвітня павутина. (Коротше: Web чи W3)

Гіпертекст - текст із вставленими в нього словами (командами) розмітки, що посилаються на інші місця цього тексту, інші документи, картинки і т.д. Під час читання такого тексту (у відповідній програмі, його обробляючої і виконуючої відповідні посилання чи дії) ви бачите підсвічені (виділені) у тексті слова. Якщо наїхати на них курсором і натиснути клавішу чи кнопку (око) мишки, то висвітиться те, на що посилалося це слово, наприклад, інший параграф тієї ж глави цього ж тексту. У WWW по ключових словах можна потрапити в зовсім інший текст з іншого документа, ввійти в яку-небудь програму, зробити яка-небудь дію і т.д. В Іnternet у контексті WWW можна одержувати доступ до чого завгодно, до telnet, e-maіl, ftp, Gopher, WAІ, Archіe, USENET News і т.п. У WWW можна посилатися на дані на інших машинах у будь-якому місці мережі, тоді при активації цього посилання ці дані автоматично передадуться на вихідну машину і ви побачите на екрані текст, дані, картинку, а якщо провести в життя ідею мультимедіа, то і звук почуєте, музику, мову. Це злегка нагадує Gopher, але фактично це принципово інше і нове. У Gopher мається тверда структура меню, по якій ви рухаєтеся, як вам завгодно. Ця структура не залежить від того, що ви робите, який документ використовуєте і т.д. У WWW ви рухаєтеся по документі, що може мати яку завгодно гіпертекстову структуру. Ви самі можете організувати структури меню в гіпертексті. Маючи редактор гіпертекстів, ви можете створити будь-яку структуру робочого середовища, включаючи документацію, файли, дані, картинки, програмне забезпечення і т.д., і це не буде нове програмне забезпечення, а просто гіпертекст. Нажаль, створення гіпертекстових редакторів з людським обличчям (дружнім інтерфейсом, отладчиком і т.д.) задача не з простих і ще не вирішена.

V. Підведення підсумків уроку.

Отже, підведемо підсумок сьогоднішнього уроку. А сьогодні ми детальніше ознайомились із глобальною мережею Інтернет. А саме, дізналися, які послуги надає ця мережа .

Які послуги надає мережа Інтернет?

VII. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал з підручника Зарецька І.Т Інформатика: Підручник для 10-11 кл. загальноосвітніх навчальних закладів. Тема: Основні послуги глобальної мережі Інтернет.


--Oluk77 17:46, 7 квітня 2010 (UTC)