Архітектура ОС Windows

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
(Перенаправлено з Операційні системи)
Перейти до: навігація, пошук

Історія Windows

Історія Windows бере свій початок в 1985 році, коли з'явилася перша версія системи. Вона представляла собою набір програм, що розширюють можливості існуючих операційних систем для більшої зручності в роботі. Через кілька років вийшла друга версія, але популярність система Windows завоювала тільки в третій версії.

Новий принцип організації доступу до інформації - графічний доступ вікон, створив Windows простий у використанні.

Зручність:

для управління комп'ютером не потрібно вводити спеціальні команди англійською мовою; не потрібно пам'ятати параметри команд; єдиний графічний програмний інтерфейс для програм (однакові дії в різних програмах під Windows виконуються однаковими командами); для запуску потрібної команди досить навести на неї курсор і клацнути лівою кнопкою миші.

Графічний інтерфейс означає, то що зображення малюється програмно по точках, в цьому випадку стає можливе одночасне відображення на екрані малюнків і тексту, оформленого будь-якими шрифтами. DOS працює в тестовому режимі, в якому зображення символів на екрані створюється самою відеокартою, можливе відображення тільки одного типу шрифту.

Всі Windows реалізують ті чи інші моделі багатозадачності. Досягається це тим, що процесор по черзі виконує кожну з них, і команда при цьому сама вибирає, скільки часу вона буде займати процесор. Але це може привести до того, що якщо один з додатків зависне, то зависне і вся машина повністю. Це було не надійно. Файл:Ззз.jpeg

Windows 1.x

Windows 1.01, випущені 20 листопада 1985 року, була першою спробою Microsoft реалізувати многозадачную операційне середовище для IBM PC з графічним інтерфейсом. До речі, версія 1.0 не була випущена з-за серйозної помилки.

Користувачі Windows можуть одночасно працювати з декількома програмами, з легкістю перемикаючись між ними без необхідності закривати і перезапускати окремі програми. Користувач міг змінювати розмір і положення вікон так, як йому було зручно, але перекриття вікон не допускається, що різко знижує зручність середовища. Внизу екрана була розміщена зарезервована область, в якій відображалися згорнуті вікна - попередник Панелі завдань.

Microsoft представила Панель управління для Windows, яка дозволяла ставити кольору елементів інтерфейсу: колір фону, тексту, смуги прокрутки, закоголовкі активного і некатівного вікон.

Windows була не просто оболонкою для MS-DOS, а доповнювала і частково замінювала неподання у MS-DOS можливості. Так Windows мала власні драйвера для пристроїв, власний формат виконуваних файлів і використовувала віртуальну пам'ять.

Windows 1.0 не зробила великого впливу на ринок ПЗ і не став альтернативою MS DOS, як сподівалася Microsoft. Велике число користувачів (51%) купували Windows не заради створених для нього додатків (яких було дуже мало в порівнянні зі звичайними програмами для MS DOS) або графічного інтерфейсу, а для того, щоб мати можливість швидко переключатися з однієї програми DOS на інше.

Windows 2.x

9 грудня 1987 виходить Windows 2.0. Замість мозаїчного розміщення реалізована система вікон, що перекриваються, на зміну поняттям "Iconize" і "Zoom" прийшли "Maximize" і "Minimize". З'явилася підтримка "гарячих" клавіш, перші версії Microsoft Word і Microsoft Excel були випущені саме для цієї ОС.

27 травня 1988 виходить версія 2.10 в двох модифікаціях: Windows 286 і Windows 386, оптимізованих для ЦП 80286 і щодо нового ЦП 80386 (презентовані 17 жовтня 1985 року) фірми Intel відповідно. У Windows 286 з'явилася можливість використовувати додатковий 46 кілобайтний сегмент пам'яті HMA (Higher Memory Area) і апаратно-програмну технологію розширення пам'яті EMS (Expanded Memory Specification). Windows 286 могла працювати і на ПК з ЦП 8086/8088. Windows 386 підтримує захищений режим ядра, завдяки чому можна запускати кілька DOS-задач у віртуальних машинах 8086.

У Windows 2.10 - 2.11 закладений фундамент більшості майбутніх функцій Windows 3.0.другое.

Windows 3.x

22 травня 1990 з'явилася нова графічна оболонка для DOS - Windows 3.0. Чергова версія використовувала можливості (не всі) ЦП 80286 і 80386. Windows 3.0 стала першою Windows, встановлювати на жорстких дисках PC комп'ютерів.

Диспетчер Програм (заснований на наборі іконок) і Диспетчер Файлів (заснований на списку) замінили MS-DOS Executive, який використовувався для запуску програм і управління файлами. Панель управління прийняла зручніший вид схожий з аналогом в MacOS. Текстові програми DOS запускаються у вікні (прийнято з Windows/386 2.1), але більшість ігор і розважальних програм як і раніше працювали тільки в повноекранному DOS-режимі. З'явилася гра "Косинка".

Через півтора роки після першого релізу завдяки Multimedia Extensions 1.0 була розширена підтримка звукових карт і CD-ROM, тепер на комп'ютері можна відтворювати Audio CD.

Іконки і вся графіка ОС була перероблена, щоб іспользвовать всі достоїнства 16-кольорового VGA-режиму, попередні версії підтримували лише 8 кольорів, але могли працювати і в монохромному режимі. Також можна було встановити відеоадаптер з підтримкою 256 кольорів.

Системні вимоги Windows 3.0:

- 8086/8088 ЦП мінімум;

- 640 Кб пам'яті, хоча рекомендується 1Мб;

- 6-7 Мб жорсткого диска;

- CGA/EGA/VGA/Hercules/8514/A відеокарта та сумісний монітор;

- Рекомендується Microsoft-сумісна миша.

Система мала багатозадачні можливості. DOS-програми під Windows 3.0 виконувалися в режимі витісняючої багатозадачності. Програми, відповідні Windows API, виконувалися в режимі кооперативної багатозадачності. Мінімальний об'єм оперативної пам'яті, при якому Windows могла хоч якось функціонувати, становив 1 Мб в стандартному режимі (Standard Mode). Крім того, Windows як і раніше могла працювати на машинах класу IBM PC XT з використанням тільки нижніх 640 Кб пам'яті (реальний режим, Real Mode).

У липні 1990 року "PC Magazine" помеcтіл статтю про нову версію Windows 3.0, в якій зазначалося, що "Microsoft Windows перетворився на блискучу многозадачную операційну систему, якої ще тільки намагається стати OS / 2".

Windows 3.1Windows 3.1 / Janus вийшла в світ 18 березня 1992. У цій версії виправлено безліч помилок, підвищена стабільність, додані деякі нові можливості, у тому числі масштабовані шрифти TrueType, Microsoft Anti-Virus, підтримка 32-розрядного доступу до жорсткого диску. Windows 3.1, як і Windows 3.0, була 16-розрядної системою, але пропонувала тільки 2 режими роботи - стандартний і 386 розширений. Тепер з Windows вже не можна було працювати на машині класу XT з ЦП 8086, але 286-е комп'ютери залишилися "дієздатними". Windows 3.x стає найпопулярнішою в США (за кількістю інсталяцій) операційним середовищем для ПК і залишиться такою до 1997 р.

У відповідності з архітектурою Windows всі прикладні програми та системний код розміщуються в єдиному адресному просторі. Це означає, що недопрацьована прикладна програма, що містить помилки, може зіпсувати області пам'яті, які використовуються операційним середовищем або іншої прикладної програмою. Результатом буде вельми неприємна помилка загального порушення захисту (General Protection Fault). Іноді Windows з честю виходить з положення, відновлюючи свою працездатність, але найчастіше їй це не вдається.

У своїй основі Windows 3.x - 16-розрядна операційна система, тому для програм пам'ять представляється складається з 64-Кбайт сегментів, а всі дані в своїй основі 16-розрядні. Така система була дуже незручна для програмістів, і виявлялася менш ефективною в порівнянні з 32-розрядної адресацією при роботі з великими масивами даних. Ще один наслідок 16-розрядної бази цієї ОС - обмеженість системних ресурсів.

Windows 3.1В жовтні 1992 року виходить Windows For Workgroups 3.1 або Windows 3.11. Ця версія була не тільки "настільної" операційною системою, а й самостійної мережевий ОС для локальної мережі, а також мережевим клієнтом для сервера Windows NT. Крім того, в Windows for Workgroups доданий клієнт електронної пошти Microsoft Mail і планувальник Schedule +. Для користувачів, не підключених до мережі, велика перевага Windows for Workgroups полягало в застосуванні 32-розрядного віртуального драйвера пристроїв (VxD) для файлової системи. Він може значно підвищити продуктивність багатьох накопичувачів з інтерфейсом IDE. В іншому ця версія була злегка покращуваною модифікацією Windows 3.1, що працює тільки в 386 розширеному режимі.

Засобами Windows 3.11 можна було створити однорангову мережу та мережу з виділеним сервером. Тимчасова мережа створювалася для невеликої кількості комп'ютерів. Але якщо, наприклад, користувач захоче отримати файл з однієї машини, то допомагати йому в цьому буде процесор ПК, на якому зберігається файл. А якщо відразу багато користувачів захочуть цей або інший файл, то процесор все того ж ПК буде працювати тільки на них. Використовувати ж цей комп'ютер стане неможливо через жахливі гальм. Для вирішення такої проблеми виділяється потужний комп'ютер - сервер, на якому містяться різні бази даних та програми. Така мережа дозволяє звільнити місце на жорстких дисках користувачів і працювати їм не на потужних машинах (за них всю роботу робить сервер). На сервері ніхто не працює (в якості користувача), щоб не займати його ресурси. До нього має доступ лише адміністратор мережі.

MS Windows підтримує механізм обміну даними між абсолютно різнорідними програмами (тобто програмами, які були розроблені різними виробниками). Обмін даними здійснюється:

- На рівні ClipBoard (поштова скринька)

- На рівні DDE-протоколу (Dynamic Data Exchange - динамічний обмін даними)

- На рівні OLE-механізму (Object Linking and Embedding - вбудовування і зв'язування об'єктів). OLE - це розвиток DDE.

Рівень ClipBoard призначений для перенесення інформації між програмами не піклуючись про її форматі і поданні. Наприклад, перенесення виділеного тексту з одного редактора текстів в інший, або, перенесення інформації між "елементом редагування" однієї програми і "елементом редагування" іншої програми. Цей рівень обміну інформацією орієнтований на Користувача та підтримується ядром Windows.

Рівень DDE-протоколу орієнтований, в основному, на програмістів, що розробляють свої програми для MS Windows.В якості такого обміну даних можна навести такий приклад:

Фірма Microsoft передбачила наступну можливість в MS Excel. Будь осередок електронної таблиці MS Excel може бути налаштована таким чином, що буде здатна автоматично приймати дані від будь-якої іншої програми в реальному часі. Це означає, що коли існує будь-яка програма, яка обслуговує будь-який пристрій (наприклад, цифровий вольтметр), то програміст, при створенні цієї програми, може передбачити можливість направляти інформацію від вольтметра (по мірі її надходження) в задану клітинку MS Excel. При цьому Користувач може працювати з MS Excel, як звичайно. Замість вольтметра, постачальником інформації може бути будь-яка програма, яка виробляє специфічну обробку інформації.

Рівень OLE-механізму орієнтований на користувача. Але не кожна програма підтримує цю можливість. Цей механізм повинен бути "закладений" у програму на етапі проектування та розроблення програми. Цей механізм підтримують багато прикладні програми. Наприклад, MS Excel, MS Word for Windows і ін.

Windows NT 3.x

27 липня 1993 вийшла Windows NT 3.1. Сімейство Windows NT (New Technology) є операційні системи, які повністю відокремлені від MS-DOS і цілком складені з 32-розрядного коду. Програми MS-DOS працюють у спеціальних віртуальних машинах DOS, які реалізовані за допомогою звичайного API Win32.

Для функціонування першої версії, 3.1, споконвічно орієнтованої на аудиторію вимогливих користувачів і ринок серверів, потрібно ПК високого класу; крім того, продукт не вільний від шорсткостей. Однак Windows NT добре прийнята розроблювачами завдяки її підвищеній захищеності, стабільності і розвитому API-інтерфейсу Win32, що спрощує складання могутніх програм. Проект починався як OS / 2 3.0, але в підсумку початковий текст продукт був цілком перероблений.

Windows NT є ​​32-розрядної ОС, і вона цілком може використовувати ресурси процесора Intel 80486 (80386). За рахунок цього програми в Win NT працюють швидше, ніж у попередніх версіях. Також перероблена одночасна робота з кількома додатками. Тепер ОС сама вирішує, скільки та чи інша програма буде займати процесор. При зависанні однієї програми інші будуть працювати. Більше того, Win NT стежить за всіма програмами, щоб вони не змогли навмисно або випадково порушити роботу інших програм. Висока надійність роботи досягається за рахунок всеосяжного контролю, що призводить до більшої завантаженні процесора.

Windows NT 3.51Версія NT 3.5 вийшла 21 вересня 1994. Основним досягненням було збільшення швидкості роботи ОС у порівнянні з NT 3.1, звідси і кодова назва проекту - Daytona, на честь перегонів зі спідвею в Дайтона-Біч. До нових можливостей версії 3.5 отосятся VFAT, Microsoft DHCP / WINS клієнт і сервер, OLE версії 2.0 і новий екран завантаження.

Версія 3.51 з'явилася майже через рік після Дайтона і була прозвана Windows для Power PC. Справа в тому, що IBM відкладала випуск своїх Power PC чіпів (спочатку планувалося забезпечити підтримку Power PC в Daytona), і розробникам довелося 9 місяців просидіти над налагодженням і усуненням помилок Windows. У результаті, 30 травня 1995 з'явилася досить стабільна Windows NT версії 3.51 не тільки для IBM PC і Power PC, але й для MIPS і Alpha архітектур. Це стала остання Windows, що працює на 80386 процесор. Було випущено 5 service pack'ов, останній з яких усував можливість "проблеми 2000".

Не дивлячись на значні відмінності ядер Windows NT 3.51 і Windows 95, велика кількість програм, написаних під Win32, працювало і в NT 3.51, проблеми могли бути тільки через різних версій інтерфейсів.

Windows 95

24 серпня 1995. Після численних затримок і безпрецедентної для програмного продукту рекламного галасу на ринок виходить Windows 95. Втративши голову, в чергах за нею стоять навіть люди, які не мають комп'ютера. Windows 95 - сама дружня користувачу версія Windows, для інсталяції якої не потрібно попередньо встановлювати DOS; її поява робить ПК більш доступним масовому споживачеві. Завдяки значно вдосконаленому інтерфейсу нарешті ліквідовано відставання від платформи Mac та комп'ютери Mac виявляються остаточно відтиснутими у вузьку нішу ринку. У Windows 95 є вбудований набір протоколів TCP / IP, утиліта Dial-Up Networking і допускається використання довгих імен файлів.

Спочатку середовище Windows зверталася лише до двох системним конфігураційним файлам - CONFIG.SYS та AUTOEXEC.BAT. У Windows 2.x до цих файлів додалися WIN.INI і SYSTEM.INI, а потім число конфігураційних файлів стало майже безконтрольно рости в міру появи реєстраційної бази OLE, файлу PROTOCOL.INI в системі Windows for Workgroups і безлічі INI-файлів для прикладних пакетів . Система Windows 95 може зчитувати ці конфігураційні файли, щоб забезпечувати сумісність зверху вниз, але їхні численні обов'язки тепер покладені на двійковий об'єкт, званий реєстром (Registry).

Реєстр Windows 95 вирішує проблему централізованого зберігання всіх параметрів настройки та ініціалізації системи. Реєстр використовує тільки два файли: USER.DAT і SYSTEM.DAT. Призначення цих файлів різному: перший з них призначений для зберігання інформації про конкретних користувачів, а другий - для зберігання параметрів системи.

При запуску Windows 95 відбувається автоматичне резервне копіювання поточних файлів реєстру. Файли резервних копій отримують імена SYSTEM.DA0 і USER.DA0. Ця процедура надає вам віртуальну гарантію того, що при наступному перезавантаженні системи Windows 95 буде мати "хороші" копії файлів реєстру.

Хоча реєстр все ще поділений на декілька файлів, редактор реєстру Windows 95 (Registry Editor) звертається до нього як до єдиного цілого. Така особливість - довгоочікуваний перехід від колекції різних ASCII-файлів в Windows 3.x, але реєстр влаштований набагато складніше, ніж його ASCII-побратими. Замість зберігання інформації про настановних параметрах у формі послідовного списку в Windows 95 використовується ієрархічна деревоподібна структура, яка замінює прості записи в INI-файлі складними іменами типу My Computer \ HKEY_CLASSES_ROOT \ CLSID \ {20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} \ DefaultIcon. проблеми могли бути тільки через різних версій інтерфейсів.

Windows NT 4.0

31 липня 1996. Корпорація Microsoft випускає Windows NT 4.0. Дана версія суттєво поліпшена в порівнянні з версією 3.51; в ній з'явилися користувальницький інтерфейс Windows 95, що спрощує і прискорює виконання завдань. Windows NT Workstation 4.0 забезпечує високу швидкодію 32-розрядних програм. Всі 16-розрядні програми для Windows отримують можливість використання переваг пріоритетною багатозадачності і можуть виконуватися в окремому адресному просторі для підвищення швидкості та надійності роботи.

Підтримка протоколу TCP / IP, додаток Microsoft Internet Explorer та служби вузла Web Microsoft забезпечують все необхідне для переміщення по Internet та публікації даних в корпоративних мережах.

Win NT 4.0 не працює з драйверами для DOS і Win 3.1, Win NT, у порівнянні з Win 95, потрібно більше ресурсів (більше ОЗУ, місця на вінчестері і більш потужний процесор).

Win NT підтримує файлову систему NTFS. NTFS забезпечує повний захист інформації на комп'ютері. Файли, папки і програми можуть бути приховані адміністратором для окремих користувачів.

Також з'явилися розширені функції для роботи з апаратними пристроями і численні вбудовані серверні процеси, такі, як Web-сервер Internet Information Server. З виходом NT 4.0 продукція фірми Microsoft займає міцні позиції в установах. Спочатку частка цієї ОС, призначеної для заміни UNIX, на корпоративному ринку в США була невелика, але згодом вона різко зростає, і Windows NT все більшою мірою стає платформою для інтрамереж і загальнодоступних вузлів Інтернету.

- Зручний інтерфейс Windows 95 - Диспетчер завдань (дозволяє переглянути не тільки список виконуваних завдань, але також і всі процеси, які працюють в системі; на додаток до цього можна в наочній графічній формі слідкувати за завантаженістю процесора і використанням пам'яті; ці можливості дозволяють швидко виявити некоректно працює завдання чи процес і , при необхідності, перервати його.) - Програми-майстри адміністрування (нові утиліти дозволяють створювати нові облікові записи користувачів і груп, управляти наданням доступу до мережевих і локальних ресурсів сервера, створювати нові принтери в системі і надавати їх у спільне використання, конфігурувати модеми, встановлювати клієнтське програмне забезпечення, додавати нові програми або видаляти існуючі, а також відслідковувати правильність дотримання ліцензійної політики) - Моніторинг мережі (що дозволяє відстежувати трафік мережі і спрощує пошук "вузьких місць" у мережі; за допомогою цього інструменту можна просто вирішувати проблеми крос маршрутизації; досить встановити фільтр для відстеження трафіку через певний маршрутизатор) - Програма діагностики (надає вичерпну інформацію про драйвери пристроїв, переривання, що використовуються адреси та налаштуваннях мережевих пристроїв) - Редактор системних правил (дозволяє, як обмежувати користувачів в їх діях, так і надавати їм максимально допустиму свободу дій) - DCOM (дозволяє розробникам програмного забезпечення створювати складові програми, компоненти яких взаємодіють по мережі) - Багатоканальна зв'язок Point-to-Point Protocol - PPP (дозволяє з'єднати два комп'ютери по декількох телефонних каналах паралельно, при цьому здійснюється доступ по всіх доступних каналах відразу - модемним або ISDN) - Тунельні з'єднання двох точок Point-to-Point tunneling protocol PPPTP (дозволяє організовувати віртуальні корпоративні мережі шляхом безпечного з'єднання локальних мереж через Internet.) - Багатопротокольна маршрутизація в Windows NT Server (містить функції маршрутизації RIP (Routing Information Protocol) і дозволяє використовувати Windows NT Server в якості маршрутизатора між двома або кількома мережами з використанням RIP на IP, IPX або на тому і іншому одночасно; також комп'ютер може виступати в як агент передачі DHCP (DHCP Relay agent), що дозволяє транслювати повідомлення DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) по мережі IP) - Інтеграція WINS і DNS - Підтримка російської мови

Windows NT 5.0 Workstation (Win2K Workstation)

У Windows NT Workstation з'явилося: - Простіший доступ до Інтернету - Інтеграція з Web - Удосконалена поверхню робочого столу - Нові способи взаємодії - Потужні засоби пошуку - Нові інструменти - Нові функції зберігання інформації, захисту та сумісності з Windows 9x - Поліпшена підтримка друку - Підтримка самих останніх розробок у галузі комп'ютерної техніки

Спрощений доступ до Інтернету Програма-майстер підключення до Інтернету (Internet Connection Wizard) забезпечує просте і швидке підключення. Вбудований Internet Explorer 4.0 з підтримкою ActiveX та інтерактивних сторінок. Потрапити в Інтернет можна з будь-якого вікна Windows NT 5.0.

Інтеграція системи з Web Так як IE інтегрований у систему, робота з нею стає настільки ж простий і очевидною, як і перегляд ресурсів Інтернет. Тепер кнопки "Вперед" і "Назад" є і в Windows NT Explorer, що дозволяє переглядати вміст каталогів, документів, як і вміст Web-сайтів. Запуск програми одним клацанням. Можливість використання HTML-документа в якості підкладки вікна.

Удосконалена поверхню робочого столу Як робочого столу можна використовувати сторінку сайту (яка може періодично оновлюватися), ActiveX, HTML-документ, а сам робочий стіл у такому випадку називається ActiveDesktop.

Нові способи взаємодії Вбудований поштовий клієнт Outlook Express. Засоби по роботі з факсами. Засоби телефонії Microsoft (TAPI) забезпечують використання мережі IP для телефонних комунікацій.

Потужні засоби пошуку Пошук на самому ПК став швидше і збагатився новими можливостями за рахунок підтримки засобів індексації. Microsoft Index Server тепер складова частина операційної системи (пошук файлів в каталогах Web).

Покращена підтримка друку Тепер клієнт може друкувати на принтері, підключеному або до корпоративної інтрамережі, або через Інтернет. При цьому допустимо: - Друкувати безпосередньо на URL мережевого принтера (як на клієнті, так і на сервері повинна бути встановлена ​​Win2K) - Переглядати стан принтера і управляти чергами по HTTP - Встановлювати HTTP-принтери шляхом простого зазначення на них - Встановлювати драйвери принтерів з URL

Підтримка останніх розробок у галузі комп'ютерної техніки. Підтримується технологія Plug and Play. При підключенні пристрою до порту USB (Universal Serial Bus), Windows NT автоматично розпізнає новий пристрій і встановить потрібне програмне забезпечення без подальшої перезавантаження. Модель драйверів Win32 розроблена для забезпечення загальної архітектури вводу-виводу і сумісності на рівні коду драйверів Win NT і Windows. Повна підтримка DirectX 5.0 Підтримка 64-розрядної пам'яті для систем на базі процесора Alpha.

Windows NT 5.0 Server (Win2K Server)

Додатково до перерахованих можливостей Windows 2K Workstation Win2K Server містить: - Службу каталогів Active Directory - Розширену мережеву підтримку - Вбудовану інтеграцію з Інтернет - Значні зміни в системі безпеки - Нові засоби адміністрування - Нові можливості роботи з системами зберігання інформації

Служба каталогів Active Directory. Служба каталогів Active Directory дозволяє зберігати інформацію про всі об'єкти мережі у вигляді ієрархічної структури і надає адміністраторам швидкий пошук і доступ до неї. Active Directory забезпечує: - Одноразову реєстрацію в мережі - Єдину точку адміністрування всіх об'єктів в мережі - Виконання запитів по будь-якому атрибуту будь-якого об'єкта - Тиражованою, разделяемость, ієрархічність і розширюваність каталогів

Розширена мережева підтримка. Windows NT 5.0 в ще більшою мірою пристосована для роботи у великих мережах. Серед нових або значно перероблених функцій можна згадати розподілену файлову систему, динамічний DNS, многопротокольную маршрутизацію, управління пропускною здатністю і функції захисту по протоколу IP.

Вбудована інтеграція сервера з Інтернету. US (Internet Information Server) став складовою частиною Windows NT Server, починаючи з четвертої версії цієї ОС, а в робочу станцію входила його полегшена редакція - Personal Web services. US 4.0 є вбудованим в Windows NT 5.0 сервером. Він володіє багатьма новими функціональними можливостями, серед яких створення декількох Web-сайтів, нові засоби адміністрування, робота в режимі сервера новин. Ще однією особливістю стали визначені користувачем спеціальні групи доступ до Інтернету, де можна розміщувати різні ресурси, наприклад, принтери, з метою спрощеного звернення до них і перегляду.

Покращена система безпеки. Основним протоколом аутентифікації (розпізнавання) став протокол Kerberos. Розподілена система безпеки є об'єднанням системи безпеки Windows NT і служби каталогів Active Directory. Нова система дозволяє застосовувати в доменах політику безпеки і управляти обліковими записами, а також вибірково делегувати повноваження адміністрування. Поєднання транзитивних довірчих відносин між доменами і надійної аутентифікації дозволяє забезпечити одноразову реєстрацію користувача в мережі. Облікові записи можуть мати кілька мандатів безпеки. Для аутентифікації поряд з протоколом Kerberos v.5 використовується механізм загальних ключів через канали SSL / TSL. Інструмент управління та аналізу установок безпеки в Windows NT - редактор конфігурації безпеки. Він дозволяє встановити різні параметри в реєстрі, а також порівняти поточну конфігурацію з деякою еталонною.

Нові засоби адміністрування. Консоль управління Windows NT MMC (Microsoft Management Console) - мережевий серверний компонент, що надає єдине середовище для всіх адміністративних програм. Вона є як би стрижнем, на який «нанизуються» всі програми адміністрування. Computer Management - це зліпок для консолі управління, що надає адміністраторам потужний засіб настройки комп'ютера. Він може бути використаний для конфігурування будь-якого комп'ютера в мережі, як на локальному комп'ютері, так і віддалено. Конфігурування ресурсів здійснюється тепер за допомогою Device Manager. Цей інструмент також - зліпок для консолі управління. Він дозволяє управляти пристроями і ресурсами, які виділяються під них.

Нові можливості роботи з системами зберігання інформації. Нова файлова система FAT 32 ефективна при роботі з дисками більше 2 ГБ (FAT 16 створює на таких дисках кластери великого обсягу, що нераціально використовує дисковий простір). Нова версія файлової системи NTFS володіє не тільки підвищеною продуктивністю, але і рядом нових функцій: квотуванням дискового простору, шифруванням файлів і каталогів, відстеженням розподілених зв'язків, можливістю зміни обсягу дискового тому без перезавантаження. Давно очікувана функція квотування дискового простору, дозволить обмежити використання розділів диска окремими користувачами. Тепер адміністратори зітхнуть вільніше: їм більше не доведеться ні перестерігати недбайливих юзверя, ні застосовувати каральні санкції - система сама простежить за використанням диска.

Windows Millennium

Ця операційна система з сімейства Win9x з'явилася в 2000 році. Її вихід носив явно маркетинговий характер. Навіщо потрібна нова ОС, при такій чудовій роботі Windows Update і періодичних випусках латочок.

Win ME повністю відмовилася від DOS (утиліта MSCONFIG замінює AUTOEXEC.BAT і CONFIG.SYS), завдяки чому прискорилася завантаження системи. Насправді зникла тільки підтримка реального режиму. Теоретично повинні були також підвищитися надійність і продуктивність ОС, проте істотної різниці не помітно. Створюється враження, що код реального режиму просто ретельно замаскований, але залишився на місці.

Win ME - Windows для домашнього використання ("для домогосподарок"), для використання мультимедійних, для серфінгу по Internet. Існують, щоправда, мережеві функції, і навіть працюють швидше, ніж в Win2K, але швидкість забезпечена на шкоду стабільності і захищеності. Win ME можна використовувати для організації тільки домашніх мереж.

System Restore - особливий драйвер постійно відстежує операції з певними категоріями файлів (системні, файли додатків, реєстр і т. д.) і перед їх зміною зберігає колишні версії в зарезервованої області диска. На основі зібраної інформації створюються так звані контрольні точки, тобто фіксовані стану, в які може бути повернута система, - це відбувається після встановлення програм (через службу Windows Installer), оновлення драйверів або щодоби, але не рідше одного разу на кожні 10 годин безперервної роботи. У разі будь-яких небажаних наслідків (якщо тільки систему вдається завантажити) користувач може запустити аплет System Restore і "повернутися" в довільну контрольну точку, причому процес повністю звернемо.

Universal Plug-and-Play - дана технологія дозволяє підключати до локальної мережі "розумні" побутові прилади і централізовано управляти ними з персонального комп'ютера: програмувати відеомагнітофон, регулювати температуру в холодильнику і т. д. Навіть для західного ринку це, поки що, з області фантастики, а що вже говорити про Росію. Для більш впевненою роботи в Мережі в нову ОС включені самі свіжі версії Internet Explorer, Outlook Express, NetMeeting, MSN Messenger.

У Windows Me істотно перероблений (портовано з Windows 2000) стек TCP / IP. По ідеї це має підвищити ефективність використання Internet, але для dial-up-підключення ви точно різниці не відчуєте. Бути може, трохи більше пощастить користувачам широкосмугових з'єднань. З іншого боку, новий стек несумісний з деякими специфічними комунікаційними програмами.

Вбудований механізм компресії, що підтримує формат zip і cab. При перегляді архів представляється у вигляді звичайної папки, а ось архівація виконується кілька неочевидним способом: з контекстного меню вибрані файли потрібно "відправити" в Compressed Folder.

Досить цікаві удосконалення в області управління електроживленням, зокрема функція Hibernate. При виключенні комп'ютера за допомогою цієї опції на диску зберігається дамп оперативної пам'яті, і подальша завантаження ОС виконується надзвичайно швидко, причому комп'ютер повертається в той же самий стан (вікна, запущені програми, відкриті документи і т. д.)

Win XP

Windows XP (Whistler) вийшов 25 жовтні 2001 і є версією Windows NT 5.1. Windows XP вийшла у двох варіантах Home edition і Professional. Win XP Home edition являє собою урізану версію Professional у плані мережі.

Вихід Win XP ознаменував перехід всіх ОС Windows на ядро ​​NT (кінець серії Windows9x).

Надійність. Багатозадачність з витисненням - допускається одночасна робота декількох додатків, що забезпечує в той же час швидку реакцію системи та високу стабільність її роботи. Масштабована підтримка пам'яті та процесора - підтримується до 4 Гбайт оперативної пам'яті і до двох симетричних мікропроцесорів.

Захист. Шифрована файлова система (EFS) з мультіпользовательской підтримкою - всі файли шифруються ключем, що генерується випадковим чином. Процеси шифрування і дешифрування прозорі для користувача. В операційній системі Windows XP Professional файлова система EFS дозволяє мати доступ до зашифрованого документа відразу декільком користувачам.

Зручність у використанні. Нове оформлення - зберігши ядро ​​Win2K, Win XP придбала оновлений зовнішній вигляд. Адаптація до особливостей роботи конкретного користувача. Поява контекстного меню в Провіднику, в якому вказані дії, що виконуються з файлами того типу, до якого належить вибраний.

Принципово нові методи роботи з віддаленими системами. Користувач може організовувати віртуальні сеанси роботи на своєму настільному комп'ютері за допомогою протоколу RDP (Remote Desktop Protocol). Захищене зберігання інформації про паролі. Дозволяє вводити ім'я та пароль тільки один раз, потім система буде вводити їх автоматично. Нова технологія відображення тексту ClearType дозволяє втричі збільшити горизонтальне дозвіл тексту в програмі. Забезпечується безпечний доступ і підвищується швидкодія при роботі в бездротових мережах.

Файлова система. Змінено місце розташування структури даних на фізичних носіях, відформатували під NTFS. За рахунок цього в середньому на 5-8% підвищується продуктивність. На NTFS-розділах доступні змінні розміри кластерів (0,5-4 Кбайт). Нова файлова система NTFS дозволяє працювати з файлами необмеженого розміру, що дуже зручно для обробки відео.

Наступна версія Windows NT 5.3 вийде в 2004 році. Це буде Longhorn (довгий гудок).