Об'єкти в середовищі текстового редактора (симол, абзац, документ) і правила роботи з ними

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Мета: Продовжити формувати теоретичні знання про текстового редактора; розвивати вміння роботи з текстовим редактором; сформувати навики роботи з основними об’єктами текстового редактора.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

Актуалізація опорних знань

 • Як перейти на новий рядок при наборі тексту?
 • Які є особливості набору тере і дефісу?
 • Якою командою здійснюється перевірка тексту на помилки?

Вивчення нового матеріалу

В середовищі текстового редактора є багато різних об’єктів, але до основних можна віднести такі як символ (з якого формуються всі документи), абзац та документ. Розглянемо основні правила роботи з ними.

Символ (друкуючий, не друкуючий)це мінімальна одиниця текстової інформації. Символ можна вводити з клавіатури, можна скопіювати і вставити в потрібне місце за допомогою контекстного меню і команди Копировать і Вставить, або натиснувши на відповідну кнопку на панелі інструментів. Також символ можна стерти, якщо він знаходиться зліва від курсору то за допомогою клавіші Backspace, а якщо справа від курсору то клавішею Delete.

Для форматування символів використовується панель інструментів форматування. На цій панелі можна змінити шрифт виділеного фрагменту тексту, вибираючи зі списку 1.jpgШрифт ім’я потрібного шрифту. Для зміни розміру шрифту виділеного фрагменту тексту вибираємо зі списку 2.jpgРазмер шрифта величину потрібного розміру. Можна також змінити зображення шрифту виділеного фрагменту тексту, натискаючи кнопки 3.jpgПолужирный, 4.jpgКурсив, 5.jpgПодчеркнутый.

Абзацце довільна послідовність символів, замкнута символом кінця абзацу. Абзац можна також копіювати, вставляти, видаляти за допомогою аналогічних команд, але якщо є великий об’єм тексту то його зручніше копіювати чи видаляти виділивши його повністю. Як це робиться ми розглянемо на наступному уроці. Для форматування абзаців використовується також панель інструментів форматування. На цій панелі ви можете здійснити такі дії:

 • Збільшити (зменшити) відступ обраного абзацу, зсовуючи його до наступної (попередньої) позиції табуляції. З цією метою натисніть кнопку 6.jpgУвеличить отступ ( 7.jpgУменьшить отступ).
 • Вирівняти текст абзацу або виділений текст: по лівому полю за допомогою кнопки 8.jpgПо левому краю, по центру — кнопки 9.jpgПо центру, по правому полю — кнопки 10.jpgПо правому краю, по обом краям тексту — кнопки 11.jpgПо ширине.

Зауважимо, що символ абзацу має вигляд «¶» і виводиться на екран при натиснутій кнопці стандартної панелі інструментів 12.jpgНепечатаемые символы. При друкуванні документа цей символ не виводиться.

Деякі особливості форматування абзаців:

 • текст, вирівняний по ширині сторінки, виглядає звичайно краще, і саме так, як правило, оформляються друкарські тексти. Проте слід пам’ятати, що таке вирівнювання досягається за рахунок вставки додаткових пропусків між словами і, якщо в тексті зустрічаються дуже довгі слова і не здійснюється перенос слів, то текст на окремих рядках може виявитись надто «розрідженим».
 • стандартний «одиничний» інтервал між рядками тексту у Word відповідає інтервалу 1.5 на друкарській машинці, а інтервал 1.5 Word — подвійному інтервалу друкарської машинки.
 • для кращого сприйняття тексту варто також збільшити до 6 пт міжабзацну відстань — це відповідає інтервалу у 1.5 рядка.

Документце файл який містить дані створені користувачем. З документом можна виконувати три основні операції: створювати, відкривати, видаляти. Можна також копіювати, встановлювати захист.

Створити новий документ можна:

 • запустивши MS Word і просто почати вводити потрібну інформацію;
 • натиснувши комбінацію клавіш Ctrl+N;
 • натиснувши на кнопку на панелі інструментів Создать;
 • зайшовши в меню Файл і вибрати команду Создать.

Відкрити документ можна:

 • двічі клікнути на ярлику документа який хочемо відкрити;
 • натиснувши на кнопку на панелі інструментів Открыть;
 • натиснувши комбінацію клавіш Ctrl+O.

Видалення документа можна здійснити так:

 • виділити документ і натиснути клавішу Delete, після чого підтвердити або відмінити свій вибір;
 • виділивши ярлик викликати контекстне меню і вибрати команду Удалить.

Практичні завдання:

1.Створити новий документ за допомогою стрічки меню (Файл => Создать => Новый документ) та набрати з клавіатури своє прізвище.

2.Зберегти цей документ за допомогою стрічки меню (Файл => Сохранить => вказати місце збереження і ім’я файлу “Informatuka”);

3. а) Поставте текстовий курсор після вже існуючого тексту, клацнувши у потрібному місці лівою кнопкою миші.

б) Вставте у документ наступні символи: > < §.

в) Збережіть створений документ на диску D: під назвою Символ.

Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

Видача домашнього завдання.

--Stutsykmisha 12:56, 5 березня 2010 (UTC)