Мишковичі

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Мишковичі — село Тернопільського району Тернопільської області. Розташоване на річці Серет, на сході району. Розташоване на лівому березі річки Серет.

Населення — 2071 особа (2001).

Clip image0.jpg

Основні дані Засноване 1564

Територія 2.900 км²

Густота населення 714.14 осіб/км²

Поштовий індекс 47732

Телефонний код +380 352

Географічні дані Географічні координати 49°26′47″ пн. ш. 25°36′27″ сх. д.

Водойма (и) Серет Відстань до районного центру 12 км Найближча залізнична станція Березовиця-Острів Відстань до залізничної станції 6 км

Адреса ради 47732, с. Мишков


Мишковичі – село над Серетом

IMG 0678.jpg

Вже на дорогу курява лягла,

Хтось у село прибув, як добрий гість.

В кількох словах історію села

Йому дитина радо розповість

Там- Хаща, поза школою- Яри, Ген пасіка в долині

Проваленій, а вже відтіль до Вовчої гори –

Ліси й могили буйні та зелені.


В темній місцині найжаскіша ніч.

А там страшно.видите?

Навпроти Була колись Заморщина, там –Збіч

А клин отой засіяний – Болото,


Сопигора за ним під Сонцем спить.- Все давні назви.

Тож прийми до серця, -

Доповнить мій земляк – школяр за мить, -

А наша вулиця Нова тепер зоветься. (Богдан Бастюк)

Історія походження назви села

Мишковичі – село над Серетом, район Тернопільський. Лежить в гарній околиці над рікою, яка в’ється серед стрімких гір, частина лісом покрита, частина представляє пошарпані скелясті стіни, з червоного пісковика. Через село проходить асфальтована дорога Брест-Чернівці. З півночі і півдня до села прилягають мішані ліси. Грунти чорноземні, родючі. Село багате на сірий камінь, пісок, глину. Граничить на сході з селами Застінкою, Бавором, Прошовою; на півдні – з Чорториєю, на заході – з Настасовим, Лукою Великою, на півночі – з В.Березовицею, Островом. Назва села Мишковичі не змінювалася. Документи,які стосуються історії села Мишковичі виявлені у фондах Йосифінської (1787-1788рр.) і Францисканської (1819-1820) метрик – перших поземельних кадастрів Галичини, названих так на честь австрійських імператорів, в час правління яких скаладалися ці метрики. Перша згадка про село датується 1564р. Є припущення, що село виникло раніше, приблизно в ХІІІ ст. В південній частині села, де починається ліс, колись стояла церква., сліди кладовища залишилися по нинішній час. Саме в цей час переселялися переселенці з Теребовлянщини на нашу територію. Дуже поширене було прізвище Мишков. З ним пов’язана назва села.

Власники Мишкович та його земель

Сільська рада знаходиться в центрі села. Віддаль до районного центра і обласного міста Тернополя 10 км., до найближчого найбільш значного економічного центра міста Львова 140 км. Найближча залізнична станція Березовиця – Острів знаходиться на віддалі 6 км від села Мишковичі. Станом на 1787-1788 рр. у власності громадян с. Мишковичі було 2253 моргів 915 кв сажнів орної землі, з якої збирали 1049/25 корци пшениці, 6923/22 корци жита, 4068 корци ячменю, 4500 корци вівса, 193 морги 1124 кв санів сіножатей, з яких збирали 1667 центнерів і 9 кг сіна.,375 морги 1110 кв сажнів лісу.(1) На початку ХІХ століття село належало графу Баворовському.Сім’я отримала село як у подарунок від поміщика Забельського.вінстав хресним батьком сина Баворовського. Останній поміщик Віктор Баворовський 1892р. покінчив життя самогубством.Передав свої землі в державний фонд.Після того землямим користувався граф Мішковіцький.

Церковне життя

IMG 7780.jpg

У селі є 4 цвинтари: Старий, новий(український),так говорять односельчани- польський, четвертий - проходить шосейна дорога Рівне – Чернівці. Документи, які стосуються історії церкви, виявлені у фондах Галицького намісництва і Галицької фінансової прокуратури. Станом на 1805 р. у с. Мишковичі була церква під назвою Покрови Пресвятої Богородиці, збудована з дерева тесаного , під дахом гонтовим, стара. Будинок священника поставлений за пруським методом вартістю 100 зол. рин. На правій стороні піч цеглова з каміном мурованим, зліва – пекарня з піччю. Будинок накритий солом’яним дахом, старий. Недавно ремонтований. Є стайня для коней, на стовпах дерев’яних вартістю 15 зол. рин.стайня для худоби також стара, поліплена глиною, під дахом солом’яним.

Підприємства на території села

У селі Мишковичі є спиртзавод.Заснований у 1892р.Це була гуральня, яка належала адвокату і поміщику Осировському.У 1914-1939рр. – пану Зелінському. Працювало 7 чоловік. На даний час працює 180 чоловік. Продукція заводу експортується у держави близького зарубіжжя, також у Англію, Австралію. Комбікормовий завод побудований у 1971році.У лікарні працює 6 лікарів:4 з них – це сімейні лікарі .У колективі 25 людей. Лікарня розрахована на 15 ліжкомісць.

Пам’ятні знаки в селі

У селі Мишковичі є фігура, побудована на честь скасування,пам’ятник – воїнам – односельчанам, які загинули в роки ІІ світової війни. У 1992 році насипана Стрілецька могила. Освячено пам’ятний знак з написом : “Вшановано громадою с. Мишковичі, року Божого 2001 р. на місці зруйнованого, в честь переходу землі у приватну власність”.

Презентація

"Неповторні Мишковичі"

фотогалерея Мишковичі