Лекція 1: Загальні відомості про сіткові моделі

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Мережний аналіз (мережеве планування) - метод аналізу строків (ранніх і пізніх) початку і закінчення нереалізованих частин проекту, дозволяє пов'язати виконання різних робіт і процесів у часі, отримавши прогноз загальної тривалості реалізації всього проекту.

Мережевий графік

Мережевий графік - граф, вершини якого відображають стану деякого об'єкта (наприклад, будівництва), а дуги - роботи, що ведуться на цьому об'єкті. Кожній дузі зіставляється час, за який здійснюється робота і / або число робітників, які здійснюють роботу. Часто мережевий графік будується так, що розташування вершин по горизонталі відповідає часу досягнення стану, відповідного заданої вершини. Популярна складова методології PERT.

Основними поняттями є - робота, події, шляху.

Види робіт

  • Дійсна робота в прямому сенсі слова (наприклад - підготовка траси змагань), що вимагає витрат праці, матеріальних ресурсів і часу;
  • Очікування - робота не вимагає витрат праці і матеріальних ресурсів, але займає деякий час;
  • Фіктивна робота (Залежність) - зв'язок між двома або більше подіями, що не вимагає витрат праці, матеріальних ресурсів і часу, але вказує, що можливість початку однієї операції безпосередньо залежить від виконання іншою. Тривалість такої роботи = 0.

Будь-яка робота в мережі з'єднує дві події: попереднє (що є для неї початковим) і наступне за нею (кінцеве).

Види подій

  • Вихідне подія - початок виконання комплексу робіт;
  • Завершальне подія - кінцева подія, що означає досягнення кінцевої мети комплексу робіт;
  • Проміжне подія, як результат однієї або декількох робіт, що представляють можливість почати одну або кілька безпосередньо таких робіт. Тривалість проміжного події в часі завжди = 0.

Подія визначає стан, а не процес.

Шляхи

Будь-яка послідовність робіт в мережевому графіку, в якому кінцева подія кожної роботи цієї послідовності збігається з початковим подією наступної за нею роботою, називається шляхом. Шляхи в мережевому графіці можуть бути трьох видів:

  • Повний шлях - початок якого збігається з вихідним подією мережі, а кінець - з завершальним, називається повним шляхом;
  • Шлях, що передує події - шлях від вихідної події мережі до даної події;
  • Шлях, наступний за подією - шлях, що з'єднує подію з завершальним подією;
  • Шлях між подіями i і j - шлях, що з'єднує будь-які дві події i і j, з яких ні одне не є вихідним або завершальним подією мережевого графіка;

Критичний шлях - шлях, який має найбільшу тривалість від вихідної події до завершального.