Лекція: Засоби для розробки соціальних мереж

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

На сьогоднішній день розроблено чи мало механізмів, що полегшують створення власних соціальних мереж і їхню взаємодію з іншими сервісами, серед них: OpenSocial, Diaspora, Drupala. Joomla.

Diaspora

Diaspora є відкритим вихідним кодом особистого веб-сервера, який реалізує розподіленість соціальних мереж обслуговування.Проект знаходиться в стадії розробки. Його розробляють Дан Гріффі, Максвел Салзберн, Рафаель Соуфір та Ілля Житомирський - студенти інституту математичних наук Нью-Йоркського університету імені Куранта. Інтернет спільнота і досі мало проінформована про можливості, які надасть Diaspora. Відомо що цей проект не має на мені конкурувати з такими соціальним мережами як Facebook чи MySpace, це випливає зі слів одного із розробників проекту Рафаеля Сойфіра: “Facebook — це не те чим ми станемо завтра”. Основною метою проекту є розробити децентралізовану альтернативу соціальних послуг мережі. Diaspora дозволяє користувачам налаштувати свій власний сервер з такими можливостями:

 • розміщення контенту;
 • поновлення статусу
 • фотогалерея
 • та деякі інші соціальні дані.

Попередній показ Diaspora відбувся 15 вересня 2010. Diaspora одразу ж була піддана критиці з приводу чисельних проломів у системі безпеки. Після завершення проекту Diaspora, його розробники планують відкрити платний.


OpenSocial

OpenSocial  представляє собою набір загальних інтерфейсів прикладного програмування(API) для веб-основлень соціальних мережаних додатків, розроблений компанією Google разом зMySpace і рядом інших соціальних мереж. Система була випущена 1 листопада 2007. Програми реалізації OpenSocial API, є сумісними з будь-якою соціальною системою (мережею), яка їх підтримує.
На даний момент OpenSocial має підтримку соціальних мереж із загальною кількістю користувачів близько 350 млн. Спочатку це були користувачі MySpace і Hi5, а останнім приєднався Friendster. Кожен з партнерів вже надає користувачам власні додатки під OpenSocial або розробляє їх.
OpenSocial побудована на основі PHP, JavaScript і Ajax, проте використовує також Google Gadgets  (динамічні веб-сторіноки, які можна вбудовувати на веб-сторінці для взаємодії з Google).OpenSocial це платформа для створення тіснішої взаємодії між соціальними мережати та різноманітними веб-сервісами.
OpenSocial включає у себе гаджети, соціальну модель даних та API Web-послуги.
Гаджети представляють собою міні-додатки, які можуть містити зібрані різні OpenSocial-сумісні послуги.  Гаджети є портативними і можуть бути розміщені на будь-якому веб-сервісі, що дозволяє проводити персоналізацію користувачів та відстежувати індивідуальі переваги користувача, а також підтримку федеративної безпеки шляхом Oauth (авторизація що дає третій стороні доступ до ресурсів). Коли ми говоримо про соціальну модель даних то OpenSocial забезпечує загальний набір програмних інтерфейсів для доступу та обміну соціальними даними - профілів (хто ти), друзів (з ким ти контактуєш) і діяльності (те, що ви і ваші друзі роблять) - додатків. Обмін даними між соціальними додатки може радикально поліпшити корисність кожного окремого додатка.

Drupal

Drupal представляє собою платформу, написану на php, з відкритим кодом, функціонал якої дозволяє швидко створювати потужні інтерактивні веб-ресурси.
Почав розробку в 2000 році бельгієць Дріс Байтаерт (Dries Buytaert), який і понині є керівником проекту. Назва drupal є спотвореним вимовою голландського слова druppel (крапля) і з'явилося в результаті помилки. У 2000 році кілька студентів Антверпенського університету використовували загальний ADSL-модем для доступу в інтернет, і для спілкування користувачів цієї маленької локальної мережі Дріс створив внутрішній сайт. Програма, на якій працював сайт, не мала імені, поки Дріс не зібрався реєструвати доменне ім'я для нового сайту, і в результаті помилки замість dorp.org (від голландського dorp - село, цілком доречне ім'я для невеликого співтовариства) був зареєстрований drop.org ( англ. drop — крапля). Аудиторія нового сайту з часом змінилася на цікавлених розвитком нових веб-технологій людей, і новий сайт поступово перейшов з любительського експерименту в проект з обговорень ідей веб-програмування. У 2001 році Дріс опублікував вихідний код drop.org під ім'ям «Drupal». З тих пір розробка перемістилася на зареєстрований пізніше сайт drupal.org, який набув статусу офіційного сайту проекту.
З часу створення в процес розробки були залучені сотні людей. Офіційні розробники ядра зараз - це десятки людей, але багато людей надсилають свої патчі, що включаються в код системи. Також функціональність движка розширюється додатковими модулями, які створюють сторонні розробники. Наприклад, в релізі 4.6 взяли участь 50 осіб, що надіслали 338 поправок до коду, а в релізі 4.7 взяли участь вже 338 розробників, що надіслали приблизно 1500 поправок. За п'ять років існування проекту (до 2006 року) вийшло 13 релізів, було розроблено більше 300 додаткових модулів, що розширюють базові функції CMS. За статистикою звернення до оновлень движка на березень 2009 року в інтернеті в межах 120 тис. активних сайтів на Drupal 6.. Це також не враховує сайтів працюючих на ранніх версіях Drupal. У 2007 році Дріс Байтаерт створив фірму Acquia, спрямовану на комерційну підтримку проектів і сервісів, заснованих на Drupal, натхненний успіхами Canonical і RedHat, що побудували бізнес на підтримці відкритих проектів. У 2008 Байтаерт отримав вчений ступінь доктора філософії з інформатики при університеті Гента.
З часом навколо міжнародного сайту з'явилися національні спільноти. Зараз працюють більше 20 національних сайтів підтримки на різних мовах.
Помилково думати, що Drupal - це лише проста система управління контентом, тому що структура цієї платформи дозволяє розробляти різні типи веб-сайтів.
Drupala містить так звані «ноди». «Нод» представляє собою частину контенту, чи то частина форуму, блогу, або нової статті в журналі. Кожен «нод» (частина контенту) належить окремому типу контенту, вказує різні стандартні налаштування для «нодів» цього типу. Такий спосіб значно підвищує можливість налаштування. За допомогою Drupal можна з легкістю керувати вмістом, користувачами, і співвідношенням між користувачами сайту. Всі ці речі дуже корисні й зручні для створення соціальної мережі, все залежить від того, як система налаштована, і як нею керують.
Основним елементом будь-якої соціальної мережі є користувачі. Дуже важливо грамотно спланувати доступні для користувачів дії і важливо розуміти, як можна керувати цими діями. Іншими важливими аспектами вважається наповнення інформацією і зовнішній вигляд системи.  Drupala дозволяє налаштувати дуже широкий функціонал, а саме:

 • Керування повідомленнями та текстовою інформацією 
 • Створення різних груп, і комунікації між користувачами 
 • Можливість створення обговорень в роздільних групах або на форумі 
 • Управління опитуваннями 
 • Управління і поділ на категорії автоматичного вмісту розсилки RSS 
 • Можливість коментування 
 • Відстеження активності користувачів 
 • Управління розширеними профілями користувачів 
 • Створення відносин 
 • Можливість відправки персональних повідомлень
   
 • Відправка швидких коротких повідомлень.

Joomla

Joomla — відкрита система керування вмістом для публікації інформації в інтернеті. Joomla написана на мові PHPвикористовуючи MVC архітектуру. Для збереження інформації використовується база даних MySQL. Серед можливостей Joomla є сайт новин, блог, RSS стрічка, версії сторінок для друку, пошук по сайті, локалізації, кешування, підтримка власних модулів. Joomla! — вільне програмне забезпечення, захищене ліцензією GPL.
Назва «Joomla» фонетично ідентична слову «Jumla», що у перекладі з мови суахіліперекладається, як «всі разом» або «в цілому». Назва відображає підхід розробників та спільноти до розвитку системи.
Існує можливісь підключати велику кількість модулів для Joobla, серед них і JomSocial. JomSocial - компонент соціальної мережі для Joomla 1.5.x. Він робить процес налаштування власної соціальної мережі більш легким для вас.
JomSocial має надзвичайно гнучку структуру що дозволяє з легкістю налаштовувати не лише зовнішній вигляд, але і вносити свої корективи у код пристосунку.
JomSocial була написана з нуля і містить достатній набір функцій. Ці функції забезпечують діяльність потоків, гнучкі шаблони і дизайн, фото галерею, відео-підтримку, групи, управління подіями, управління соціальною структурою, а також дають можливість налаштувати профіль, особисті повідомлення.