Конспект уроку

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Бази даних

Тема:

Введення та редагування даних навчальної БД. Редагування таблиць. Налагодження зв'язків між таблицями

Мета: формувати навички створення та редагування структури бази даних, зокрема таблиць у режимі Конструктор, зв'язків між ними; навчитись визначати типи полів та заповнювати таблиці відповідно до вказаних типів даних.

Тип уроку: Практична робота (комбінований).

Хід уроку

1.Організаційна частина. Перевірка присутніх, домашнього завдання.

2.Актуалізація опорних знань

Учні дають відповіді.

• База даних (БД) — це… (місце для збереження інформації з певної галузі, яке має ім'я та до якого можуть мати доступ різні користувачі для розв'язання певних задач. )

• За організацією даних існують такі моделі БД:

^ ієрархічна — зберігає інформацію, організовану послідовно: один елемент вважається головним, інші йому підпорядковуються; таку модель можна порівняти з деревом каталогів в операційній системі;

^ мережева — це ієрархічна, яка вирізняється більшою гнучкістю: існує можливість встановлення додаткових зв'язків, що полегшує процес пошуку потрібної інформації;

^ реляційна — зберігає інформацію, організовану у вигляді прямокутних таблиць, які певним чином пов'язані між собою. Це найпоширеніша модель БД.)

• Поле —це…( стовпчик таблиці реляційної БД, в якому може зберігатись певний тип даних.)

• Запис —це…( рядок таблиці реляційної БД (сукупність логічно зв'язаних полів).)

• Ключове поле (ключ) —це…( поле, за яким однозначно визначається будь-який запис таблиці. )

• Система управління базами даних (СУБД) —…( програми, призначені для створення, ведення і використання баз даних.)

• Microsoft Access— …(система управління реляційними базами даних, яка призначена для роботи в операційній системі Windows.)

• Завантаження Microsoft Access програми…(Пуск/ Программы/ Microsoft Office/ Microsoft Access )

3.Завдання для практичних робіт

Варіант І

1. Створіть базу даних «Мої друзі», яка складається з таблиць: «Друзі» (поля: порядковий номер, прізвище, ім'я, дата народження, телефон, вік); « Тварини » (поля: номер друга, тварина, кличка); « Хобі »(поля: номер друга, хобі, кількість років хобі).

2.Продумайте та створіть зв'язки між таблицями БД.

3.Внесіть у БД інформацію (хоча б про 10 ваших друзів).

Варіанти ІІ

1.Створіть базу даних «Наш клас», яка складається з таблиць: « Загальна інформація » (поля: порядко вий номер, прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, домашня адреса, телефон); «Позашкільні уподобання» (поля: номер учня, назва позашкільного закладу, гурток чи секція); «Успішність» (поля: номер учня, математика, інформатика, фізика).

2.Продумайте та створіть зв'язки між таблицями БД.

3.Внесіть у БД інформацію про 10 учнів вашого класу.

Варіант III

1.Створіть базу даних «Прокат фільмів», яка складається з таблиць: «Відеокасети» (поля: порядковий номер, назва касети, кількість екземплярів); «Відеодиски» (поля: порядковий номер, назва диска, кількість екземплярів); «Клієнти» (поля: номер клієнта, серія паспорту, завдаток, номер касети, номер диска, дата видачі, дата повернення).

Примітка. При заповненні таблиці Клієнти» мати на увазі, що фільми видаються під заставу або паспорта, або грошей, тому в кожному записі таблиці «Клієнти» заповнюється одне з двох полів: Серія паспорта або Застава, в іншому полі ставиться «—» для серії паспорта чи «0» для застави. Крім того, клієнт, що повернув касети чи диски, з таблиці вилучається.

2.Продумайте та створіть зв'язки між таблицями БД.

3.Внесіть у кожну з таблиць БД по 10 записів.

Варіант IV

1. Створіть базу даних «Бібліотека», яка складається з таблиць: «Підручники» (поля: порядковий номер, назва підручника, клас, кількість екземплярів); «Художня література» (поля: порядковий номер, назва книги, кількість екземплярів); «Відвідувачі» (поля: порядковий номер, прізвище, ім'я, клас, номер підручника, номер книги, дата видачі художньої літератури, дата повернення художньої літератури).

2.Продумайте та створіть зв'язки між таблицями БД.

3.Внесіть у кожну таблицю БД по 10 записів.

Варіант V

1. Створіть базу даних «Спорт», яка складається з таблиць: «Секція» (поля: порядковий номер, назва секції, початок роботи, кінець роботи); «Тренер»(поля: порядковий номер, прізвище, ім'я, по батькові, номер секції, категорія); «Учні»(поля:порядковий номер, прізвище, ім'я, по батькові, номер секції, яку відвідує).

2.Продумайте та створіть зв'язки між таблицями БД.

3.Внесіть у кожну таблицю БД по 10 записів.

4.Домашня робота:

1.Створіть базу даних «Рахунки», яка складається з таблиць: «Клієнти» (поля: порядковий номер, прізвище, ім'я, по батькові, вулиця, будинок, квартира, телефон); «Рахунок» (поля: номер клієнта, дата розрахунку, спосіб розрахунку, сума, відмітка про оплату); «Фірми» (поля: назва фірми, номер клієнта).

2.Продумайте та створіть зв'язки між таблицями БД.

3.Внесіть у кожну таблицю БД по 10 записів.