Категорія:Проект "Зберегти будь-якою ціною!"

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Перенесення операційної системи на інший комп'ютер, М-13

Imas.jpg

Операці́йна систе́ма, скорочено ОС (англ. operating system, OS) — це базовий комплекс програмного забезпечення, що виконує управління апаратним забезпеченням комп'ютера або віртуальної машини; забезпечує керування обчислювальним процесом і організовує взаємодію з користувачем. Операційна система звичайно складається з ядра операційної системи та базового набору прикладного програмного забезпечення.

Функції операційної системи

Головні функції: Виконання на вимогу програм користувача тих елементарних (низькорівневих) дій, які є спільними для більшості програмного забезпечення і часто зустрічаються майже у всіх програмах (введення та виведення даних, запуск і зупинка інших програм, виділення та вивільнення додаткової пам'яті тощо). Стандартизований доступ до периферійних пристроїв (пристрої введення-виведення). Завантаження програм у оперативну пам'ять і їх виконання. Керування оперативною пам'яттю (розподіл між процесами, організація віртуальної пам'яті). Керування доступом до даних енергонезалежних носіїв (твердий диск, оптичні диски тощо), організованим у тій чи іншій файловій системі. Забезпечення користувацького інтерфейсу. Мережеві операції, підтримка стеку мережевих протоколів. Додаткові функції: Паралельне або псевдопаралельне виконання задач (багатозадачність). Розподіл ресурсів обчислювальної системи між процесами. Організація надійних обчислень (неможливості впливу процесу на перебіг інших), основана на розмежуванні доступу до ресурсів. Взаємодія між процесами: обмін даними, синхронізація. Захист самої системи, а також користувацьких даних і програм від дій користувача або програм. Багатокористувацький режим роботи та розділення прав доступу (автентифікація, авторизація).

BIOS

Важливим елементом системної плати є BIOS (Basic Input / Output System – базова система введення-виведення). Так називають апаратно вбудоване в комп'ютер програмне забезпечення, яке доступне без звертання до диска. У мікросхемі BIOS міститься програмний код, необхідний для керування клавіатурою, відеокартою, дисками, портами і іншими компонентами. Зазвичай BIOS розміщується в мікросхемі ПЗУ (ROM, Read Only Memory), що розташована на материнській платі комп'ютера (цей вузол часто називають ROM BIOS). Така технологія дозволяє забезпечити постійну доступність BIOS незалежно від працездатності зовнішніх по відношенню до материнської плати компонентів (наприклад, завантажувальних дисків). Оскільки доступ до RAM (оперативної пам'яті) здійснюється значно швидше, ніж до ROM, багато хто виробники передбачають при включенні харчування автоматичне копіювання BIOS з ROM в оперативну пам'ять. Задіяна при цьому область пам'яті називається тіньовою (Shadow RAM). У мікросхемах BIOS використовують різні типи пам'яті для зберігання програмного коду. PROM (Programmable Read-Only Memory) – це тип пам'яті, дані в яку можуть бути записані тільки одноразово. Відмінність PROM від ROM в тому, що PROM споконвічно виробляються "Чистими", в той час як у ROM дані заносяться в процесі виробництва. А для запису даних в мікросхеми PROM застосовують пристрої, звані программаторами. EPROM (Erasable Programmable Read-Only Memory – стирані програмований ПЗУ) – спеціальний тип PROM, який може очищатися (і записуватися) з використанням ультрафіолетових променів. Пам'ять типу EEPROM схожа на EPROM, але операції стирання-запису виробляються електричними сигналами.

Основні розділи BIOS

  • Standard CMOS Features (Standard CMOS Setup) – тут зібрані стандартні настройки комп'ютера, до яких відносяться параметри дискових накопичувачів, настроювання дати, часу. Тут також можна дізнатися про кількість встановленої оперативної пам'яті і інші відомості про

системі.

  • Advanced BIOS Features (BIOS Features Setup) – «розширені налаштування BIOS», до яких відносяться параметри завантаження, параметри роботи комп'ютера, чіпсета, периферії і кеш-пам'яті.
  • Advanced Chipset Features (Chipset features Setup) – налаштування роботи чіпсета материнської плати – зокрема, настройка північного моста (визначають роботу оперативної пам'яті, процесора, відеосистеми, шин AGP, PCI-Express та інших пристроїв).
  • Integrated Peripherals – налаштування параметрів інтегрованих периферійних пристроїв, які підтримуються південним мостом – таких, як гнучкі і жорсткі диски, адаптери, порти тощо.
  • Power Management Setup – встановлення параметрів електроживлення та режимів енергозбереження, а також параметрів зміни робочого

стану при настанні певної події.

  • PnP / PCI Configurations – управління способом розподілу ресурсів між периферійними пристроями. Зазвичай даної функцією не

користуються, залишаючи за замовчуванням автоматичний розподіл ресурсів.

  • PC Health Status або H / W Monitor – відображення поточного значення, одержуваного з вбудованих датчиків, температур, напруг і

швидкості обертання вентиляторів, а також установка значень для спрацьовування захисту від перегріву.

  • Load Optimized Defaults (Load High Performance) – команда встановлює налаштування BIOS, які забезпечують оптимальну

продуктивність системи, зберігаючи її стабільність. Прискорюється процедура POST, режими роботи оперативної пам'яті, шин та інші параметри.


Вирішення проблеми STOP 0x0000007b

Помилка STOP: 0x0000007b Inaccessible Boot Device. Нерідко після заміни материнської плати або зміни режиму роботи контролера жорсткого диска в налаштуваннях BIOS (Raid, Compatible, AHCI, Native SATA) завантаження системи починається як завжди, з'являється початкова заставка, потім - скидання, інформація про проходження POST BIOS, і знову, початок завантаження з тим же продовженням. Зазвичай це відбувається унаслідок того, що система не змогла завантажити драйвер пристрою завантаження і виникла критична помилка STOP: 0x0000007b Inaccessible Boot Device. Досить поширений STOP 0x0000007b на ситемах під управлінням Windows XP. Виникає найчастіше при установці операційної системи або при перенесенні системи на іншу платформу в цілому або материнську плату. В більшості випадків причиною є драйвер контролера дискових пристроїв. Розглянемо два випадки появи помилки STOP 0x0000007b. 1 — при чистій установці WINDOWSXP. 2 — при перенесенні системи Windows XP на іншу материнську плату або зовсім на іншу платформу. Наприклад Intel -> AMD. У обох випадках при виникненні помилки STOP 0x0000007b, екран виглядатиме приблизно так:

Помилка STOP 0x0000007b

Якщо помилка STOP 0x0000007b сталася при установці, то це означає, що система була проінстальована на диск, підключений до Ide/sata-контролера, який базовий не підтримується операційною системою. Тут може бути декілька рішень.

  • 1. Якщо система встановлюється на диск, підключений до sata-контролера, то можна просто зайти в BIOS і конфігурувати режим роботи контроллера як «IDE» або «Nаtive IDE» залежно від типа BIOS на вашій материнській платі.
  • 2. На самому початку установки WINDOWSXP натискувати F6 коли Ви побачите запрошення в нижній строчці «Натискуйте F6, якщо вам необхідно встановити особливий драйвер SCSI або RAID». При цьому потрібно мати дискету із записаним на неї драйвером текстового режиму для вашого контролера. Зазвичай на cd-диску з драйверами від материнської плати є програма для створення дискети з драйвером. Після того, як установник Windows завантажить потрібні для установки файли, система зажадає у Вас вставити дискету.

Якщо Ви всі зробили правильно, то система встановиться коректно. У другому випадку, при апгрейде або перенесенні своєї налагодженої копії Windows на нову материнську плату, метод ліквідації цієї помилки буде трохи іншим. Тут нам знадобляться сторонні інструмени. 1. Набір з декількох файлів для ремонту системи. 2. ERD Commander 2007. 3. Флеш-накопичувач або дискету із записаними на неї файлами з архіву. Якщо всі три складових підготовлені, то можна починати процедуру відновлення системи. Вставляємо флешку або дискету(це поважно! Спочатку вставляємо флешку і тільки потім вантажимося з диска). Дістаємо диск з ERD Commander, вставляємо в привід Cd/dvd і вантажимося з cd-диска. Після закінчення процесу завантаження ERD Commander, вибираємо потрібну нам систему і виконуємо вхід. Йдемо прямо в Головне меню Start -> Administrative Tools і запускаємо редактор реєстру Registry Editor. Після запуску редактора реєстру в головному меню програми натискуємо File -> Import. У відповідь з'явиться діалог вибору файлу для імпорту в реєстр. У нашому випадку ми повинні вибрати файл mergeide.reg який ми заздалегідь підготували і записали на флешку або дискеті. Вибираємо файл і натискуємо підтвердження імпорту в реєстр вмісту файлу. Далі запускаємо Провідник, тобто просто двічі клацаємо на «My Computer» і копіюємо із заміною старих файли atapi.sys, intelide.sys, pciide.sys, pciidex.sys з флешки або дискетами в теку Буква Диска:\windows\system32\drivers. Ось в принципі і все. Якщо все зроблено правильно, то після перезавантаження отримуємо свою робочу систему. Окремо ще потрібно сказати про перенесення системи з платформи Intel на платформу AMD. В цьому випадку необхідно окрім імпорту файлу mergeide.reg знайти і видалити в реєстрі вітку [Hkey_local_machine\system\controlset001\services\intelppm]. Якщо цього не зробити, то у багатьох випадках після перезавантаження можна отримати наступний стоп: STOP 0?0000007E.

Сторінки в категорії «Проект "Зберегти будь-якою ціною!"»

Показано 1 сторінку цієї категорії (із 1).