Збільшення обсягу оперативної пам'яті

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Що таке оперативна пам'ять і навіщо вона потрібна?

Memory.jpg
Операти́вна па́м'ять (англ. Random Access Memory, дослівно — пам'ять з довільним доступом, первинна пам'ять) — пам'ять ЕОМ, призначена для зберігання коду та даних програм під час їх виконання. У сучасних комп'ютерах оперативна пам'ять переважно представлена динамічною пам'яттю з довільним доступом DRAM. Дана пам'ять дає ком'пютеру змогу дуже швидко записувати та зчитувати данні. Ця пам'ять, на відміну від вінчестера, є повністю енергозалежною, тобто данні в ній зберігаються лише при умові, що комп'ютер ввімкнений. У ній комп'ютер зберігає тимчасово потрібні для нього файли, математичні розрахунки і взагалі, все те, що йому "заманеться".

Види ЗПДД (запам'ятовуючий пристрій з довільним доступом) :

  • Напівпровідникова статична (SRAM) — комірками є напівпровідникові тригери. Переваги — невелике енергоспоживання, висока швидкодія. Відсутність необхідності проводити «регенерацію». Недоліки — малий обсяг, висока вартість. Нині широко використовується як кеш-пам'ять процесорів у комп'ютерах.
  • Напівпровідникова динамічна (DRAM) — кожна комірка є конденсатором на основі переходу КМОН-транзистора. Переваги — низька вартість, великий обсяг. Недоліки — необхідність періодичного прочитування і перезапису кожної комірки — т.з. «регенерації», і, як наслідок, зниження швидкодії, велике енергоспоживання. Процес регенерації реалізується спеціальним контролером, встановленим на материнській платі або в центральному процесорі. DRAM зазвичай використовується як оперативна пам'ять (ОЗП) комп'ютерів.
  • Феромагнітна — є матрицею з провідників, на перетині яких знаходяться кільця або біакси, виготовлені з феромагнітних матеріалів. Переваги — стійкість до радіації, збереження інформації при виключенні живлення; недоліки — мала ємність, велика вага, стирання інформації при кожному читанні. В наш час в такому, зібраному з дискретних компонентів вигляді, не застосовується.

Основні характеристики оперативної пам'яті:

  1. Тип. Безумовно, це головна характеристика оперативної пам'яті. Адже кожне нове покоління комп'ютерів змінює процесори, материнську плату, а значить — і оперативну пам'ять. В нових комп'ютерах стандартом є тип DDR II. А останні моделі процесорів та материнських плат підтримують тип DDR III. А провідні виробники оперативної пам'яті (такі, як G.Skill, Geil, Corsair та ін.) вже працюють над новими стандартами DDR IV і навіть DDR V!
  2. Об'єм. Чим більший об'єм оперативної пам'яті має комп'ютер, тим швидше він працює, тим більшу кількість різноманітних програм водночас ви можете використовувати. Максимальний підтримуваний об'єм визначається розрядністю процесора та операційної системи, а також максимальним підтримуваним об'ємом ОЗП материнської плати.
  3. Частота. Частота оперативної пам'яті вимірюється у мегагерцах (МГц). Чим більша частота модулів оперативної пам'яті, тим чіткіше та швидше працює комп'ютер.

На материнських платах сучасних ПК звичайно передбачено кілька роз'ємів під модулі пам'яті. Як правило, на сайті виробника завжди можна уточнити максимальний підтримуваний об'єм оперативної пам'яті, тип і частотні характеристики. Якщо потрібне збільшення обсягу оперативної пам'яті, то є сенс придбати модулі більшого об'єму або з більш високими характеристиками. Найкращими фірмами-виробниками оперативної пам'яті є наступні: G. Skill, Geil, Corsair, Hunix, Infineon, OCZ, Kingston.

Об'єм оперативної пам'яті

Чим більше оперативної пам’яті має комп’ютер, тим швидше працюватимуть програми. Якщо нестача оперативної пам’яті уповільнює роботу комп’ютера, можна збільшити обсяг віртуальної пам’яті. Однак комп’ютер зчитує дані з оперативної пам’яті набагато швидше, ніж із жорсткого диску, тому краще додати оперативну пам’ять. Проте збільшувати її об'єм потрібно розумно, оскільки, наприклад: встановлення більш ніж 4 Гб оперативної пам'яті коли у вас 32-ох розрядний процесор є викиданням грошей на вітер.

В основі Windows 7, може використовуватися система двох типів, це 32 і 64-розрядна. У стандартному варіанті це 32 біта, тому що 64-розрядну зазвичай ставлять спеціально, користувачам, яким вона необхідна в ході роботи. Визначити розрядність, можна ще й звернувшись до властивостей системи, там вона обов’язково буде вказана, у разі якщо це 64-ка.
Отже, скільки ж ОЗП можна встановити на ваш комп'ютер?
Для Windows 7, оперативна пам’ять безпосередньо залежить від розрядності. Так, на 32 – розряду, об’єм пам’яті складає 4Гб, і це в два рази більше, ніж було у початковій версії. Правда, на практиці, використовується не більше 3.5 Гб, але і це буває вкрай рідко, зазвичай достатньо 3 Гб. Тому, якщо комп’ютер оснащений планкою на 1Гб, то додавши ще 2, можна бути впевненим що система зможе працювати на досить високому рівні. У випадки, якщо оперативної пам’яті захочеться поставити більше, то в цьому просто не буде сенсу, тому як додаткові ресурси все одно не зможуть бути використаними. Коли ж використовується 64 біта, тут можливості значно ширше. Для базових версій застосовується оперативна пам’ять на 8 Гб – це мінімум, для більш досконалих версій є можливість використовувати 192 Гб.
Чи можна збільшити об'єм ОЗП іншим способом? Хтось може купити і самостійно встановити в комп'ютер додаткову пам'ять, але це не єдиний варіант збільшення оперативної пам'яті. Звичайна флешка і функція ReadyBoost, яка використовує вільний простір флеш-накопичувача для збільшення потужності вашого комп'ютера, допоможуть вам відчутно підвищити швидкість роботи комп'ютера за лічені секунди. Для того щоб це зробити потрібно: вставити флешку від 1ГБ в роз'єм USB, далі в меню вибрати ReadyBoost - використання пристрою для прискорення роботи системи, ось і все.

Статті про підвищення продуктивності