Запис інформації на оптичні носії

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Мета:

розглянути:

 • типи оптичних дисків;
 • форматування дисків;
 • методи роботи з програмами запису оптичних дисків.

Структура уроку

І.Організаційний етап (3-5 хв)

II.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку (3-5 хв)

III.Вивчення нового матеріалу (15-20 хв)

Файлові системи:

 • FAT, FAT32, NTFS;
 • файлові системи оптичних дисків;
 • типи оптичних дисків. Програми запису оптичних дисків:
 • запис даних;
 • запис мультимедійної інформації;
 • створення образу диска;
 • запис образу диска.

IV.Практичне завдання (10-15 хв)

V.Домашнє завдання (3-5 хв)

VI.Підбиття підсумків уроку. Оголошення оцінок (2-3 хв)

Хід уроку

Організаційний етап

Перевірка готовності учнів та приміщення до уроку.

Мотивація навчальної діяльності.Оголошення теми уроку

Оптичні диски вже давно стали звичайним засобом для збереження інформації. Які типи оптичних дисків ви знаєте? (Відповіді учнів.) Як записати оптичний диск без використання спеціалізованих програм? (Пропозиції учнів.) Як ви бачите подальший розвиток засобів для зберігання інформації? До останнього питання ми повернемося наприкінці уроку.

Вивчення нового матеріалу

Пояснення нового матеріалу з демонстрацією.

Типи дисків

CD-R — компакт-диск з постійною пам'яттю, призначений для зберігання й читання значних об'ємів інформації (700-800 Мбайт). Він містить комп'ютерну інформацію, яка зчитується дисководом, підключеним до ПК.

Cd-r.jpeg

CD-R диски з'явилися в 1985 р. на ринку і є віддрукованою з пластмаси 4,72-дюймовою (діаметр 120 мм, товщина 1,2 мм) круглою пластиною. На один CD-ROM можна вмістити 150 тис. сторінок тексту, що відповідає 17 Бібліям. Місткість такого диска за такого малого розміру еквівалентна місткості близько 500 тридюймових дискет.

CD-RW — компакт-диск, для якого передбачена можливість повторного запису інформації.

12cm-CDRW-12x-Standard-Rewritable-Disc.jpg

DVD диски

У міру вдосконалення технології створення CD і приводів, а також появи нових технологій в області високоякісного цифрового відео привело до потреби збільшення ємності оптичних носіїв інформації. До початку 1995 р. кілька конкуруючих фірм-виробників запропонували свої стандарти зі збільшеною ємністю CD, зокрема, був запропонований формат Super Density (SD). Щоб уникнути різноманіття (а часто й несумісності) стандартів, у вересні 1995 р. фірма Sony разом із вісьмома іншими фірмами запропонувала новий універсальний формат запису даних на CD DVD (Digital Versatile Disk). Цей формат одержав активну підтримку серед провідних світових електронних компаній, тому що DVD задовольняє вимоги до відтворення відеозображень, а також до зберігання даних.

Іноді диски формату DVD ототожнюють із Digital Video Disks (цифровими відеодисками), однак вони нетотожні, тому що перші с попередниками дисків нового універсального стандарту.

Використання формату DVD дозволяє наблизити якість відеозображення для побутових програвачів до якості студійної TV-продукції.

Після прийняття угоди про застосування єдиного стандарту DVD з'явилися нові проблеми, пов'язані з інтересами різних кіностудій. Вони зажадали додаткових гарантій того, що кінофільми, призначені для одного ринку, будуть недоступні для інших. У результаті світ був поділений на шість зон, у яких застосовуються різні регіональні коди й диски.

Такий штучний розподіл світу є ще одним джерелом неприємностей для користувачів. Так, апаратура, придбана, наприклад, у США (зона 1) або в країнах колишнього СРСР (зона 5), не зможе відтворити DVD-диск, призначений для країн Європи.

Відповідно до прийнятого стандарту, DVD-диск є однобічним і може містити до 4,7 Гбайт інформації. Як і CD, диск формату DVD має діаметр 120 мм. У накопичувачі нового стандарту робоча довжина хвилі випромінювання лазера знижена з 0,78 до 0,63-0,65 мкм (видимий діапазон хвиль), що забезпечило можливість зменшення розмірів штрихів запису практично у два рази, а відстань між доріжками запису — з 1,6 до 0,74 мкм.

Кожен DVD-диск складається із двох дисків товщиною по 0,6 мм, щільно з'єднаних один з одним.

Специфікація DVD спочатку розроблялася для однобічного одношарового диска, потім з'явилася конструкція двошарового диска ємністю 8,5 Гбайт. Наступним кроком у розвитку технології DVD з'явилося створення двосторонніх дисків, як одношарових, так і двошарових, прй цьому ємність дисків доведена до 9,4 й 17 Гбайт відповідно, а час їхнього відтворення — 4,5 й 8 год.

Розрізняють два види DVD — дисків:

Dvd-r.jpg

Dvd-rw.jpg

Історія розвитку (додатково)

Техніка накопичувачів на оптичних дисках бере початок в області методів побутового звукового оптичного запису. Розробників накопичувачів на оптичних дисках переслідували невдачі від самого початку досліджень — із середини 70-х pp. Розв'язавши ряд серйозних проблем, вони все ж таки в 1983 р. запропонували працездатні зразки накопичувачів на оптичних дисках, але останні не одержали комерційного впровадження через відсутність оптичних дисків. Тод ж фірмою Matsushita був виготовлений дослідний зразок приводу для оптичних дисків з можливістю перезапису. Тільки лише наприкінці 80-х pp. накопичувані на оптичних дисках стали реальністю.

У 1980 р. фірми Sony й Philips об'єднали свої зусилля в області розробки компакт-дисків (CD) і дійшли угоди про створення єдиної технології запису й виробництва компакт-дисків з використанням лазерів. Спочатку виникли труднощі з вибором єдиного розміру CD, тому що одні розроблювані наполягали на розмірі 12", а інші пропонували розмір 4,72". Зрештою був прийнятий варіант диска 4,72", що використовується й на сьогодні. Як відзначається в багатьох публікаціях з історії комп'ютерної техніки, це було зроблено тому, що на диску такого розміру можна записати Дев'яту симфонію Бетховена, тривалість звучання якої дорівнює 74 хв.

Можна виділити три хронологічних періоди розвитку технології оптичних носіїв інформації CD. Перший період (1980-1985) ознаменувався створенням стандарту цифрового запису звукової інформації й випуском першого програвача дисків.

Другий період (1985-1994) характеризувався подальшим удосконаленням портативних музичних систем на компакт-дисках і початком розробки стандарту CD-ROM, що був анонсований у 1985 р. Водночас стандарт CD-ROM був розширений і доповнений новими стандартами для записуваних компакт-дисків CD-R (CD-Recordable).

З 1994 р. дисководи CD-ROM стають невід'ємною частиною стандартної конфігурації PC, що приводить до буму мультимедіа. За кілька років швидкість передачі даних у CD-ROM виросла в 32 разі (при кратності швидкості приводу від 1 до 32), почали широко застосовуватися накопичувачі записуваних дисків CD-R і перезаписува них CD-RW. Почався перехід на новий, єдиний для PC і побутової електронної техніки, стандарт DVD-дисків ємністю 4,7 Гбайта.

У наші дні ми є свідками розвитку стандарту DVD, що передбачав доведення ємності двошарових дисків до 8,5 Гбайта, а ємності двосторонніх двошарових дисків — 17 Гбайтів. Диски CD і DVD сьогодні є практично незамінними для будь-якого користувача персонального комп'ютера.

Форматування дисків

Перш ніж записувати на жорсткий або гнучкий диск будь-яку інформацію, їх треба підготувати до цього, розбивши на доріжки та сектори. Таку підготовчу операцію називають форматуванням диска.

Щоб відформатувати дискету, треба:

1.Установити дискету в дисковід і відкрити папку Мій комп'ютер. Серед значків, що з'являться у вікні цієї папки, обрати Дисковід 3,5(А:) (для цього треба натиснути значок правою клавішею миші).

2.У контекстному меню обрати пункт Форматувати.

3.У вікні налаштовування параметрів меню Формат обрати потрібну ємність і файлову систему. Треба врахувати, що в цьому вікні всі налаштування, рекомендовані системою, установлено заздалегідь (за замовчуванням).

4.За потреби можна вибрати швидке форматування (при цьому з диска лише буде знищено записану інформацію).

5.Натиснути кнопку Почати.

6.Завершивши процес форматування, комп'ютер повідомить вас про обсяг вільного місця на гнучкому диску. Якщо дискета пошкоджена, ви зможете дізнатися про обсяг пошкоджень.

Процес форматування жорстких магнітних дисків повністю аналогічний до описаного вище форматування дискет, але у вікні папки Мій комп'ютер треба обрати назву відповідного жорсткого диска.

Пристрої для зчитування інформації з оптичних дисків

За конструктивним виконанням приводи CD-ROM бувають вбудовані в комп'ютер і зовнішні. Вбудовані приводи розміщаються в корпусі комп'ютера й підключаються до адаптера (контролера). Зовнішні приводи мають власний блок живлення й підключаються, як правило, до адаптера плати розширення.

Спрощений алгоритм функціонування приводу CD-ROM полягає в наступному. Після вміщення CD у завантажувальний пристрій електромеханічний пристрій приводить диск в обертання. Оптико-механічний блок забезпечує переміщення оптичної головки зчитування по радіусу диска й зчитування інформації. Напівпровідниковий лазер генерує малопотужний інфрачервоний промінь (типова довжина хвилі 780 нм, потужність випромінювання 0,2-5,0 мвт), що потрапляє на дзеркало, яке відбиває лазерний промінь.

Серводвигун за командою, що надходить від вбудованого мікропроцесора, переміщає рухливу каретку із дзеркалом, що відбиває промінь, до потрібної доріжки на компакт-диску. Відбитий від диска промінь фокусується лінзою, розташованою під диском, далі відбивається від дзеркала й потрапляє на розділову призму, що направляє промінь на другу фокусувальну лінзу. Далі промінь потрапляє на фотодатчик, що перетворить світлову енергію в електричні імпульси. Сигнали з фотодатчика надходять на універсальний декодер.

Декодер реєструє записану на диск інформацію наступним чином: об'єктив фокусує на поверхні диска промінь лазера діаметром близько 1 мкм; якщо світловий пучок потрапить на проміжок між заглибленнями па диску, то промінь не буде розсіюватися і, відбившись, потрапить на фотоприймач; а якщо промінь потрапить на заглиблення на диску, то промінь почне розсіюватись і до фотоприймача потрапить лише частина відбитого променя.

Висока точність зчитування інформації забезпечується складними системами автоматичного спостереження за поверхнею диска й доріжками запису даних.

Запис дисків

Для запису дисків використовують як можливості ОС Windows ХР, так і спеціалізовані програми.

Для запису дисків засобами ОС необхідно файли, які слід записати, скопіювати на диск, використовуючи програму Мой компьютер. Після завершення копіювання необхідно виконати програму Записать файлы, яка розміщена на боковій панелі.

Спеціалізованих програм для запису дисків існує дуже багато, їх умовно можна розбити на декілька категорій:

 • Спеціалізовані програми для роботи з образами дисків: Alcohol 120 %, DaemonTolls, CloneCD та інші.
 • Програми для запису С: SmallCD, Cdex та інші.
 • Програмні пакети для роботи з будь-якими дисками: Nero, Ashampoo та інші.

Найбільшою популярністю користуються пакети Nero та Ashampoo.

(Демонстрація роботи з пакетами — запис CD-диска. Для демонстрації використовується проектор або локальна мережа)

За допомогою програми Nero можна записувати диски всіх наявних на сьогодні стандартів, створювати власні та копіювати наявні диски. До складу комплекту програм Nero входять застосунки, кожного з яких розроблено для виконання певних операцій з оптичними дисками, а застосунок Nero StartSmart, що має зручний, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, поєднує всі програми та інструменти цього комплекту, пропонуючи користувачеві їх спільне меню.

У верхній частині вікна Nero StartSmart розміщено кілька тематичних вкладок, на яких згруповано основні дії, запропоновані користувачеві:

 • Избранное — ця вкладка забезпечує швидкий та легкий доступ до проектів;
 • Данные — команди цієї вкладки призначено створювати CD та DVD-диски з даними, створювати аудіо CD та копіювати CD та DVD-диски;
 • Звук — на цій вкладці згруповані команди для створювання всіх видів музичних дисків;
 • Фото и Видео — команди цієї вкладки дають змогу записувати відео з цифрової камери, карти відеозахоплення, TV-тюнера та створювати власні фільми та слайд-шоу;
 • Сохранить — за допомогою команд цієї вкладки виконують різні операції копіювання (копіювання окремого файлу або всього диска);
 • Дополнения — команди цієї вкладки пропонують користувачеві використати додаткові можливості застосунку для керування швидкістю приводу, створювання ярликів дисків та виконання інших додаткових операцій для роботи з оптичними дисками та приводами.

Вікно пограми Nero StartSmart.JPG

У верхній частині головного вікна програми розміщено спадний список, з якого треба обрати тип оптичного диска, з яким ви плануєте працювати далі. За замовчуванням вам пропонують перелік операцій, доступних для оптичних дисків усіх видів.

Для створення CD-диска з даними виконайте таку послідовність дій:

1.У вікні програми Nero StartSmart перейдіть на вкладку Данные та лівою клавішею миші оберіть з переліку операцію Создать CD с данными.

2.Ця дія запустить програму Nero Express, вивівши на екран її вікно формування вмісту створюваного диска . Натиснувши кнопку Добавить, пройдіть шлях до файлів, які потрібно розмістити на створюваному диску. Обравши потрібний для додавання файл, натисніть кнопку Добавить. Аналогічно додайте всі файли, які потрібно помістити на створюваному диску. Натисніть кнопку Закрыть, закінчившу виконання цього етапу.

Вікно форматування.JPG

3.Якщо ви додали файл для розміщення на диску помилково, його можна видалити, обравши назву цього файлу в лівій частині вікна та натиснувши кнопку Удалить.

4.Якщо ви бажаєте розмістити файли на створюваному диску в папках, створіть їх, натискаючи кнопку Создать новую папку та вводячи назви відповідних папок.

Ви можете перемістити або скопіювати файли, обрані для додавання на диск, у відповідні папки так, як ви виконували би ці дії під час роботи з об'єктами операційної системи.

5.У нижній частині поточного вікна розміщено спеціальну лінійку, на якій відображено ємність диска та обсяг інформації, підготованої для розміщення на ньому (це відображено синьою (або зеленою) смугою певної довжини). Слідкуйте, щоб обсяг підготованої інформації не перевищував ємність диска.

Підготувавши дані для розміщення на диску, натисніть кнопку Далее. У вікні, що з'явилося на екрані , уведіть назву створюваного диска і за потреби змініть пристрій, у якому ви записуєте диск.

Фінальне налаштування.JPG

У числовому полі зі стрілками Число копий введіть кількість копій диска.

Якщо бажаєте перевірити дані після записування їх на диск, установіть прапорець Проверить данные после записи на диск. Щоб дозволити додавати файли на цей диск, установіть прапорець Разрешить добавление файлов.

8.Натисніть кнопку Запись, розмістіть диск у приводі та почніть операцію записування даних на диск.

9.У процесі записування у вікні буде наведено звіт про виконання кожного етапу записування.

Для створення DVD-диска з даними виконайте аналогічні операції, обравши команду Создать DVD с данными на вкладці Данные програми Nero StartSmart.

Для копіювання CD-дисків виконайте таку послідовність дій:

1.У вікні програми Nero StartSmart перейдіть на вкладку Данные або Сохранить та лівою клавішею миші оберіть у переліку операцію Копировать CD.

2.У вікні програми Nero Express, що з'явилося на екрані, оберіть привід-джерело (у цей привід поставте диск, з якого ви створюватимете копію) та привід-приймач (у цьому приводі буде створено копію). Привід-джерело та привід-приймач можуть бути одним приводом. У відповідних спадних списках оберіть ім'я цих приводів.

Приводи джерела та приймача.JPG

3.Зі списку Скорость записи оберіть швидкість, а в числовому полі зі стрілками Число копий призначте кількість створюваних копій диска.

За потреби перевірити скопійовані дані встановіть прапорець Проверить данные после записи на диск.

4.Натисніть кнопку Копирование, розміщену в нижній частині вікна, щоб розпочати процес копіювання.

У вікні, що з'явилося при цьому на екрані, переглядайте звіт про виконання операцій копіювання даних.

5.Коли образ диска-джерела буде створено, на екрані з'явиться повідомлення про те, що в привід треба вставити чистий диск. Виконайте цю дію, і програма продовжить процес копіювання.Звіт про продовження виконання всіх операцій ви можете переглядати в поточному вікні.

6.Закінчіть процес копіювання, натиснувши кнопку OK.

Копіювання DVD-диска виконують повністю аналогічно (треба лише обрати команду Копировать DVD).

Практичне завдання

Завдання:

1.Завантажити програму для запису диска.

2.З'ясувати та записати основні можливості вибраного пакета.

3.Створити проект, використавши для запису папку «Конспекти уроків».

4.Записати обсяг папки.

5.Встановити опції: швидкість запису — 16х, фіналізувати диск.

6.Записати диск.

7.Перевірити записаний диск (переглянути його вміст, відкрита декілька файлів).

Домашнє завдання

Опрацювати конспект.

Підбиття підсумків уроку

Оголошення оцінок.

Література

Костриба О.В. Усі уроки інформатики. 9 клас. – Х.: Вид. група «Основа», 2009.

Володіна І.Л., Володін В.В. Інформатика: Підручник для 9 кл. загальноосвітніх навчальних закладів. - Харків: Гімназія, 2009. - 386 с.: іл.