Вікі

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Вікіпедія — це відкрита багатомовна вікі-енциклопедія.

2F188ED7-6423-40D0-BC0F-EC23F1445AF7 w190.jpg

Вікіпедію започатковано 15 січня 2001 року як англомовний проект для створення онлайн -енциклопедії, де будь-який користувач може редагувати наявні статті та додавати власні.

Організатором проекту є США американська компанія Wikimedia Foundation Wikimedia Foundation Inc. Метою проекту є створення повної, нейтральної, відкритої енциклопедії всіма мовами Землі.

Проект набув популярності серед користувачів Мережі, і пізніше з'явилися Вікіпедія:Іншими мовами (Дивіться також Wikipedia— багатомовний портал, який містить посилання на розділи Вікіпедії всіма мовами), українською включно.

Англомовний розділ є найбільшим за обсягом у Вікіпедії, і однією з найбільших енциклопедія енциклопедій узагалі! За станом на грудень 2007 року він містив понад 2 000 000 статей. Другим за розміром є Німецька Вікіпедія німецький розділ. Усього ж є близько 250 розділів Вікіпедія:Іншими мовами вікіпедій різними мовами, хоча тільки зо два десятки містять понад 100 000 статей, серед яких і український.

Www.conservapedia.com 400x300.jpg

Історія

Першим вікі став Portland Pattern Repository, створений Вордом Канінгемом (Ward Cunningham) у 1995 році. Канінгем вигадав і назву «вікі», і концепцію — і сам створив перше втілення системи вікі. Як було згадано вище, дехто дотримуються думки, що тільки перший вікі слід називати Вікі (з великої літери) або ж ВікіВікіВеб (WikiWikiWeb). Вікі Ворда Канінгема залишається одним з найпопулярніших вікі-сайтів.

Канінгем узяв термін вікі від «вікі вікі», тобто «хутких» автобусиків, що функціонували в аеропорту Гонолулу. Вікі вікі — це було перше гавайське слово, яке Канінгем вивчив під час першого відвідання островів, коли працівник аеропорту сказав йому їхати з одного терміналу в інший автобусом вікі-вікі.

За словами самого Канінгема, «Я обрав термін вікі-вікі, щоб замінити надто хутку думку назвати цю штуку „хуткою мережею“.»

Наприкінці 20 століття, вікі-сайти все більше визнаються як перспективний шлях розвитку приватних і публічних баз знань, і саме цей потенціал надихнув засновників енциклопедичного проекту Nupedia — Джимбо Уельса (Jimbo Wales) та Ларрі Сенгера (Larry Sanger) — до використання технології вікі як основи електронної енциклопедії: так у січні 2001 року було створено енциклопедію 21 століття — «Wikipedia». Спочатку вона працювала на базі програмного забезпечення UseMod, але потім перейшла на власну відкриту базу кодів, яку тепер перебрали багато інших вікі.

Сьогодні Вікіпедія, а також окремо її англійська частина — найбільший вікі-портал у світі. Друге місце займає німецька версія. А от четвертим завбільшки вікі є Susning.nu база даних шведською мовою, що використовує програмне забезпечення UseMod. Всеохопна природа Вікіпедії стала значущим чинником її росту, тоді як багато інших вікі є високоспеціалізованими. Дехто пов'язує швидке зростання Вікіпедії з рішенням не використовувати CamelCase. У будь-якому разі, те, що вона є найбільшим вікі, призвела до того, що часом на неї посилаються як на Материнську вікі на менших вікі, спеціалізованих за темами.

Хто стоїть за проектом

Початковими організаторами проекту були Джиммі Вейлз Jimmy Walel, виконавчий директор фірми Bomis, і Ларрі Сенгер (Larry Sanger). Перші 13 місяців Bomis фінансувала Сенґера для створення перших статей Вікіпедії.

У Вікіпедії немає централізованого складу редакторів, весь матеріал доповнюється учасниками, вікіпедистами. Усі вони мають право писати статті на будь-які теми або виправляти вже написані статті. Захоплені учасники можуть стати Вікіпедія:Адміністратори адміністраторами Вікіпедії, однак ця посада дає більше відповідальності, ніж прав.

Реалізація

Теперішній Вікіпедія:Рушій|рушій Вікіпедії називається MediaWiKi. Він написаний на PHP і поширюється безкоштовно за GNU General Public License|Суспільною Ліцензією GNU.

Особливості

Вікіпедія повністю відповідає концепції "вікі". Це означає, що кожен відвідувач може вільно, без реєстрації, редагувати і поширювати зміст будь-якої статті.

З цієї можливості випливає й інша важлива ознака Вікіпедії: відсутність авторських прав. Відповідно до Суспільної Ліцензії GNU, ніхто не може пред'являти свої авторські права на матеріали Вікіпедії.

Одним з головних пунктів у критиці проекту Вікіпедії є те, що статті можуть кожним змінюватися і ніхто не відповідає за правильність і повноту інформації. У противагу цьому учасники Вікіпедії дотримуються думки, що легкість і доступність зміни інформації сприяє підвищенню ступеню її правильності й актуальності.

Незрозумілі та суперечливі моменти можуть бути обговорені поза основним текстом статті, на спеціально відведеній у кожній статті сторінці "Обговорення".

Wikipedia.JPG

Правила

Хоча у Вікіпедії мало правил, яких варто суворо дотримуватися, існує декілька базових принципів:

  • Найголовніший з них: неприпустимість публікації текстів і зображень, захищених авторськими правами.
  • При написанні і редагуванні статті варто прагнути до максимальної неупередженості, притримуватися Вікіпедія:Нейтральна точка зору нейтральної думки. Відповідно до цього принципу, усі можливі спірні погляди на предмет статті повинні бути неупереджено в ній подано.

Популярність

Згідно із сайтом alexa, Вікіпедія:

  • 7-ий найбільш відвідуваний сайт світу та Сполучені Штати Америки Сполучених Штатів, а також багатьох інших країн.
  • 9-ий — Великобританія Великобританії та України;
  • 11-ий — в Росія|Росії;
  • і навіть 87-ий у Китаї, де він офіційно заборонений.

Джерела:

wikipedia

Google

Дивись також:

Українська вікіпедія: енциклопедія, яку складають самі користувачі

Українська "Вікіпедія" - Проблеми та перспективи