Відновлення інформації (ф-11)

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Відновлення інформації після пошкодження її вірусами.

ВСТУП

Проблема захисту інформації не є новою. Вона з'явилася ще задовго до появи комп'ютерів. Стрімке вдосконалювання комп'ютерних технологій позначилося й на принципах побудови захисту інформації. Принципова особливість сучасної ситуації полягає в тому, що найважливішим завданням сьогодні стає захист інформації в комп'ютерних мережах. Широке впровадження комп'ютерів в усі види діяльності, постійне нарощування їхньої обчислювальної потужності, використання комп'ютерних мереж різного масштабу привели до того, що загрози втрати конфіденційної інформації в системах обробки даних стали невід'ємною частиною практично будь-якої діяльності.Тому система безпеки повинна в першу чергу гарантувати доступність і цілісність інформації, а потім уже (якщо необхідно) її конфіденційність. Принцип сучасного захисту інформації можна виразити так - пошук оптимального співвідношення між доступністю й безпекою. Повністю захищений комп'ютер - це той, який знаходиться під замком у броньованій кімнаті в сейфі, не підключений ні до якої мережі (навіть електричної) і виключений. Такий комп'ютер має абсолютний захист, однак використати його не можна. У цьому прикладі не виконується вимога доступності інформації. Комп'ютерний захист - це постійна боротьба з «дурістю» користувачів й інтелектом хакерів. Звичайно користувач сам "запрошує" у систему віруси й "троянських коней". Крім того, багато неприємностей може принести неправильно набрана команда. Кращий захист від нападу - не допускати його. Навчання користувачів правилам безпеки мережі може запобігти нападам. Захист інформації містить у собі крім технічних мір ще й навчання або правильний підбор обслуговуючого персоналу.


Комп’ютерні віруси

Yak-rozbiti-disk-bez-vtrati-danih.jpg

Комп'ютерний вірус - це невелика програма, що написана програмістом високої кваліфікації, здатна до саморозмноження й виконання різних деструктивних дій. На сьогоднішній день відомо понад 50 тис. Комп'ютерних вірусів. Існує багато різних версій стосовно дати народження першого комп'ютерного вірусу. Однак більшість фахівців сходяться на думці, що комп'ютерні віруси, як такі, вперше з'явилися у 1986 році. Одним із "піонерів" серед комп'ютерних вірусів вважається вірус "Brain", створений пакистанським програмістом на прізвище Алві. Віруси діють тільки програмним шляхом. Вони, як правило, приєднуються до файлу або проникають всередину файлу. У цьому випадку кажуть, що файл заражений вірусом. Вірус потрапляє в комп'ютер тільки разом із зараженим файлом. Для активізації вірусу потрібно завантажити заражений файл, і тільки після цього вірус починає діяти самостійно. Деякі віруси під час запуску зараженого файлу стають резидентними (постійно знаходяться в оперативній пам'яті комп'ютера) і можуть заражати інші файли та програми, що завантажуються. Інші різновиди вірусів відразу після активізації можуть спричиняти серйозні пошкодження, наприклад, форматувати жорсткий диск. Дія вірусів може проявлятися по різному: від різних візуальних ефектів, що заважають працювати, до повної втрати інформації. Віруси можуть або почати видаляти ваші файли один за іншим, або просто порушити файлову систему жорсткого диска.Список порад, щоб уникнути цієї ситуації, досить чіткий: - Не відкривайте незнайомі посилання, навіть надіслані друзями;- Уважно перевіряйте адресу, з якого приходить пошта, яка містить посилання; - Користуйтеся антивірусами і мережевими екранами; - Створіть на комп'ютері користувача без прав адміністратора і працюйте під ним.

Якісне відновлення даних і цінної інформації після вірусу

Рис. 2.1 Все частіше користувачі персональних комп'ютерів зіштовхуються з проблемою зараження своїх машин вірусами. Більшість їх потрапляють на комп'ютери через мережу Інтернет. Однак не виключені випадки зараження і з локальної мережі, з зовнішніх носіїв інформації. Після вірусів файли відновити досить складно. Інструкція Результатом діяльності вірусів може служити таке неприємний наслідок, як ушкодження файлів користувача на комп'ютері. Буває дуже прикро втрачати дорогоцінну інформацію, яка була так важлива і необхідна. Тому розробниками програмного забезпечення були створені різні утиліти. Вони дозволяють відновлювати файли, які були ушкоджені в результаті різних обставин. До них відноситься і пошкодження файлу вірусом. Однією з таких утиліт є R-Studio. Встановіть та запустіть на комп'ютері програму R-Studio. Для цього клікніть двічі по іконці програми на робочому столі Windows.

 1. Скануйте локальний диск, дані на якому необхідно відновити. У лівій частині вікна програми виконайте одиночний клік правою клавішею миші по потрібному локальному диску. З'явиться контекстне меню. У ньому виберіть пункт «Scan». У вікні, всі налаштування залиште за умовчанням. Тут просто клацніть по кнопці «Scan». Процес сканування буде запущений, про що можна дізнатися за видозміненої правій частині головного вікна програми. Дочекайтеся закінчення процесу сканування.

Підказка: під час сканування в правій частині вікна буде блимати квадратик. Після закінчення процесу сканування даний квадратик зникне.

 1. Перегляньте і виберіть список відновлюваних файлів. Після закінчення сканування під диском з'являться написи, типу RecognizedX (де X - числа). Наведіть курсор на одну з таких папок і натисніть клавішу «F5». Це необхідно для перегляду. У діалоговому вікні ліворуч виберіть папки та файли для відновлення, шляхом установки галочок близько потрібних даних.
 2. Відновіть файли. Для цього клікніть у верхній частині головного вікна програми по кнопці «RecoverMarked». У наступному вікні вкажіть шлях для відновлення файлів і натисніть кнопку «Ок». Піде процес відновлення, про який буде свідчити рядок стану.Програми на відновлення даних

Рис. 3.1 У файлових системахFAT32 і NTFS Windows створює копію таблиці файлів. З допомогою програми відновлення, наприклад R-Studio 4.6, можна реконструювати дані з основний таблиці файлів. Шанси на повне порятунок файла досить високі. Важливо, щоб програма відновлення не поміщалася в розділ, у якому ведеться пошук віддалених даних. Інакше виникає небезпека перезапису врятованої інформації файлами самої програми. Хороші реаніматори можуть працювати без установки до системи – аварійного CD чи DVD. Складніше відтворити об'єкти, якщо таблиця файлів зовсім позбавлений інформації зниклі даних. Тоді програма відновлення має переглянути вільні області вінчестера. Деякі утиліти відновлення зберігають знайдені дані як файли зі наскрізною нумерацією. Багато програм порятунку розпізнають файли з їхньої заголовку. І тут програмне забезпечення може відновити початковий формат даних: текстовий файл в форматі DOC, а зображення у форматі JPG. Більшість програм, наприклад Microsoft Word, до роботи вимагають абсолютно неушкоджені файли. Якщо програмі відновлення вдалося б урятувати тільки п'яту частину документа, його не вдасться відкрити в Wordi. Тому виробники програм відновлення інтегрують у яких спеціальне ремонтне програмне забезпечення декому типів файлів. Це дозволяє повернути до життя документи Microsoft Office, зображення на форматі JPG чи TIFF і музику в форматі MP3.

 1. BadCopyPro. Невелика програма для копіювання з різних нечитаних, дефектних носіїв чи з джерел з віддаленою інформацією. Вибір джерел різноманітний: SmartMedia і MemoryStickflash-накопичувачів до CD/DVD, розділів жорсткого диска і сьогодні мало потрібні ZIP і JAZ дисків. Після запуску програми розвитку й вибору джерела слід зазначити тип відновлення: відновлення віддалених чи ушкоджених файлів. Далі ви відзначаєте типи файлів на відновлення і діапазон секторів, потрібно сканувати.
 2. CardRecovery. Програма на відновлення мультимедійних файлів з фотоі відеокамер та інших пристроїв. Підтримує найрізноманітніші формати карт пам'яті: SmartMedia,SecureDigitalCardSD,MemoryStick,MicroDrive,xDPictureCard, та інших. Втім, не можна сказати, що CardRecovery спеціалізується лише з графічних і відеоформатах. Програма має дружелюбний інтерфейс й прості настройки. Процес відновлення складається з того, що ви відзначаєте тип і марку устрою, диск з туристичною інформацією і директорію, куди копіювати відновлені файли.
 3. RecoverMyFiles— програма, що є потужним інструментом для відновлення видалених файлів на жорстких дисках комп’ютера та інших (у тому числі портативних) носіях.RecoverMyFiles може відновлювати файли, які були видалені з корзини, а також ті, які були втрачені в результаті форматування диска, перевстановлення Windows, дії вірусу, несподіваного вимкнення комп’ютера, «зависання» програми. Утиліта проста у використанні і не вимагає тонкого налаштування. Без реєстрації програма працює в демо-режимі, лише демонструючи свої можливості.

RecoverMyFiles працює з файловими системами FAT12, FAT16, FAT32 і NTFS, веде пошук видалених документів на диску виходячи з особливостей будови того або іншого формату (ZIP, DOC, JPG і т.д.). Може відновлювати документи, графічні файли, аудіо та відео файли, електронну пошту. Після запуску програми RecoverMy Files, можна вибрати один з варіантів відновлення: швидке і повне відновлення після форматування.

 1. DiskInternalsUneraser допоможе вам відновити будь-який видалений файл, включаючи документи, фотографії, mp3 і ZIP файли. Ці файли могли бути загублені при очищенні корзини, видаленні через командний рядок, після форматування або при видаленні без використання кошика. DiskInternalsUneraser підтримує практично будь-які типи носіїв інформації: USB-диски, mp3-плеєри, цифрові камери, фотоапарати, флеш-карти, карти пам’яті мобільних телефонів і т.д.

Поради щодо збереження інформації

Як захистити свою інформацію від вірусів?

При захисті інформації важливо звернути увагу на антивірусну профілактику та антивірусний захист, адже у наш час вірусна індустрія - один з найприбутковіших бізнесів. За допомогою вірусів злочинці (і не лише вони) виводять з ладу операційні системи, крадуть конфіденційну інформацію і відправляють на комп’ютер «спам». Якщо не поновлювати антивірусні бази протягом одного дня, то можлива небезпека комп’ютерного вірусного зараження. Як свідчить практика, часто причиною втраченої інформації є саме виведення з ладу комп’ютера (пошкодження операційної системи) через віруси.

Резервне копіювання даних.

Резервне копіювання даних потрібно проводити регулярно, а також - в обов'язковому порядку перед будь-якими маніпуляціями з системою. При цьому навіть досвідчені адміни допускають помилки, зберігаючи бекап даних на той же фізичний диск або raid масив, або на інший носій, який знаходиться в тому ж місці (в одному системному блоці 2 вінчестера), не перевіряючи архіви бекапа (іноді архіви виявляються пошкодженими, непридатними для розгортання). Це допоможе уникнути відразу понад половини причин втрати даних, перерахованих у цій статті.

Створення контрольної точки відновлення

Контрольна точка відновлення - це відображення збереженого стану системних файлів комп’ютера. Контрольну точку відновлення можна використовувати для відновлення системних файлів комп’ютера до попереднього стану. Засіб відновленням системи автоматично створює контрольні точки відновлення щотижня та тоді, коли засіб виявляє початок внесення змін у комп’ютер, наприклад інсталяцію програми або драйвера. Резервні копії образу системи, які зберігаються на жорстких дисках, також можна використовувати для відновлення системи, так само як контрольні точки відновлення, створені функцією захисту системи. Навіть якщо резервні копії образу системи містять системні файли й особисті відомості, відновлення системи не вплине на файли даних. Контрольну точку відновлення можна створити вручну в будь-який час, виконавши наведені нижче кроки.

 1. Щоб відкрити вікно "Система", натисніть кнопку Пуск , клацніть правою кнопкою миші Комп’ютер, а потім – Властивості.
 2. В області ліворуч клацніть Захист системи. Якщо буде запропоновано ввести пароль адміністратора або підтвердити видалення, введіть пароль або надайте підтвердження.
 3. Виберіть вкладку Захист системи, а потім клацніть Створити.
 4. У діалоговому вікні Захист системи введіть опис і клацніть Створити.


Відновлення інформації на ПК

Вступ.

Всі ми стикалися з проблемою втрати інформації: несподівано «впала» операційна система, втрата флеш-карти, відмова жорсткого диска - у всіх цих ситуаціях єдиним виходом стає звернення до Геніїв За Викликом. Відновлення інформації здійснюється фахівцями з постраждалих носіїв: дані витягується за допомогою зміни програмних налаштувань, а також спеціального обладнання і замінних носіїв. Необхідність відновлення даних з'являється у двох випадках: якщо було пошкоджено обладнання (носій інформації), які зміни до програмної частини спричинили втрату інформації. Часто користувачі звертаються до фахівців для відновлення видалених або неправильно відформатованих файлів. Відновлення файлів можливе з самих різних носіїв: жорстких дисків, flash-накопичувачів, карт пам'яті, CD і DVD дисків, RAID-масивів і т.д. З кожним роком запам'ятовуючі пристрої зусиллями виробників стають більш надійними і довговічними, але як і раніше людський фактор (неправильне використання або необережність при експлуатації), або програмна помилка призводять до виникнення несправностей. Однак панікувати не треба - у переважній більшості випадків відновлення можливо. До причин, що викликають втрату даних, відносять також збої обладнання, вплив шкідливих програм. При несанкціонованому видаленні даних користувач також перестає «бачити» файли - до їхньої назви додається додаткове значення, що блокує доступ до їх використання, хоча місце розташування їх не змінюється. Фахівець в цьому випадку знімає з імені файлу мітку блокування, даючи доступ користувачеві. Дуже часто важливість інформації, вміщеній на жорсткий диск, флеш-накопичувача або SD-карту перекриває вартість самого носія - якщо втрата все ж таки відбулася, з допомогою професійного відновлення даних ви повернете до 100% інформації. Що ж робити в такому випадку? Перш за все, не володіючи відповідними знаннями про будову і принципи роботи пошкоджених носіїв, не намагайся вирішити проблему самотужки. Швидше за все, твій ентузіазм, підкріплений статтями «майстрів» з Інтернету, послужить тобі погану службу. Тому перед зверненням до фахівця не слід проводити ніяких маніпуляцій з носієм, що містить недоступну інформацію. Ні в якому разі нічого не записуй на жорсткий диск або флеш-карту - нові файли можуть замістити старі на ділянках з необхідними тобі даними, і тоді відновити їх буде не під силу навіть на спеціальному обладнанні. Якщо на носій здійснювався механічний вплив, або комп'ютер був атакований вірусами, підготуйся до того, що, навіть відновивши інформацію, ти більше ніколи не зможеш скористатися пристроєм. Звичайно, фахівці зроблять все можливе для відновлення жорсткого диска або флеш - накопичувача в робочий вигляд, проте це цілком залежить від стану носія. Найчастіше клієнти просять відновити загублені дані з жорсткого диска - це відбувається з різних причин: через фізичний знос вінчестера, механічні пошкодження або ситуації, коли в результаті того, що лікування вірусів не проводилося, програмній частині було нанесено незворотної шкоди. Для відновлення файлів використовується досить складне професійне програмне забезпечення. Після того, як одного разу ти був змушений відвезти жорсткий диск для відновлення інформації фахівцям, задумайтеся - чи правильно налаштоване програмне забезпечення, встановлене на твої комп'ютери та проведена настройка сервера, якщо такий є. Відновлення даних з флеш-карт - ще одна дуже затребувана операція. Іноді їх власники використовують знімні накопичувачі для перенесення та зберігання важливих даних,не піклуючись про їх дублювання. Це дуже необачне рішення - адже флеш-карта найбільш часто піддається механічним впливам. Крім того, небезпека появи вірусів на такому носії дуже велика, що часто також призводить до втрати даних.

Як відновити вилучені файли?

При роботі за комп’ютером у більшості людей виникали неприємні ситуації, пов’язані з помилковим видаленням цінної інформації з жорсткого диска. При цьому стає шкода часу і розумових затрат на створення втрачених файлів. Виявляється, з великою часткою ймовірності можна відновити видалені файли самостійно. Найпростіше, якщо файли були видалені стандартним способом — натисканням на клавіатурі кнопки «Delete» — тоді вони переміщаються в Корзину. З Корзини відновити видалені файли просто — достатньо виділити потрібні і натиснути «Відновити файли». Гарантія успішного проведення такої операції — 100%.Важче відновити інформацію, якщо файли віддалялися повз корзини — поєднанням клавіш «Shift «+» Delete« Або якщо Кошик чистилася після видалення файлів. Виявляється, що при виконанні такого видалення, файл нікуди не зникає, а залишається на своєму місці до тих пір, поки на його місце не записується нова інформація. Для таких складних випадків сучасні розробники програмного забезпечення випускають безліч утиліт, що дозволяють відновлювати інформацію. Зараз є кілька десятків таких програм, що дозволяють з різною часткою успіху відновлювати файли. Найбільш функціональними та надійними утилітами є платне ПО — FileRescueSoftware, UnErase, EasyRecovery. Безкоштовні утиліти дають меншу ймовірність проведення успішної операції. Серед такого ПЗ необхідно виділити UndeletePlus, яка відрізняється простотою інтерфейсу. Алгоритм роботи з утилітами наступний: після її запуску необхідно вибрати диск або папку, де зберігалися потрібні файли перед видаленням. Після сканування цього місця програма видає список файлів, які можна відновити. Після цього залишається лише вибрати ці файли і натиснути кнопку «Відновлення»

Як працюють програми відновлення даних?

Кожен хіба що віддалений файл продовжує перебувати на жорсткому диску, але Windows його прізвища більше вбачає. Якщо програмі відновлення даних необхідно відновити цей файл, вона переглядає завантажувальний сектор розділу (>PartitionBootSector). У ньому є всю інформацію про будову розділу, наприклад розмір секторів (зазвичай, 512 байт) і кількість секторів щодо одного кластері. У розділі NTFS розміром як 2Гбайт щодо одного кластері міститься чотири сектори. У прикладі показаний невеличкий розділ розміром 500Мбайт, яка має кожному сектору відповідає один кластер. Поруч із цієї інформацією програми відновлення даних сканують головну таблицю файлів (>MasterFileTable,MFT), що також перебуває у PartitionBootSector. Це список всіх файлів, що у розділі. Ті, котрі за розмірам менш 1500 байт, записуються просто у MFT. Для файлів більшого обсяг у MFT є на адреси секторів, де лежать дані. Спочатку MFT є інші записи, наприклад, так звана бітова карта розподілу кластерів (>ClusterBitmap), показує усі використовувані кластери, і навіть файл поганих кластерів (>BadClusterFile), реєструючий все кластери з помилками. Зазвичай таблиця MFT в Windows не видно. Але є дискові редактори, наприклад WinHex, які показують змістMFT вшестнадцатеричних кодах. На мал.1 ви бачите MFT-запис віддаленого файла в HEX-коді. Для програми відновлення даних досить цієї інформації, щоб відновити файл.

Значення, які програма відновлення файлів знаходять у MasterFileTable:

 1. Ці чотири байта (>FileIdentifier) позначають початок нового файла. Байти до наступного File Identifier містять усю інформацію про файлі.
 2. Ці дві байта зарезервовані для прапорів, що дають довідку про стан файла. Якщо цього значення одно 0, як у нашому разі, це що означає, що файл видалено.
 3. З положень цих 16 байт програма відновлення даних дізнається, коли файл створений і востаннє піддавався змін.
 4. Ця посилання каталог, де знаходиться файл (>ParentDirectoryRecordNumber). З її допомогою програми-рятівника може включити файл до структури каталогів.
 5. Тут з'являється ім'я файла, у разіMyPresentation.ppt.

Якщо такі два байта мають значення 0, то файл не стиснутий.

 1. Ці вісім байт повідомляють розмір файла, у разі 56 320 байт.
 2. Найважливіше частина записи MFT, яка називається Dataruns. Вона показує, де фактично вони перебувають дані.
Як відбувається втрата даних?

Є кілька причин «зникнення» інформації з жорстких дисків, карт пам'яті чи >Flash. 1. Файли було видалено виграв через недогляд чи то з незнання. Поки вони знаходяться в кошику Windows, їх порятунок можливо без спеціальних коштів. Інакше доведеться використовувати програму відновлення даних. 2. Користувач відформатував чи випадково видалив на жорсткому диску одне із розділів. У цьому всі дані, записані ньому, губляться. 3. Додаток працювало з помилками і неправильно зберегло файл. 4.Вредоносная програма змінила чи видалила файли з жорсткого диска. 5.Аппаратная несправність чи механічні ушкодження призвели до того, що окремі файли і навіть весь диск стають недоступними для Windows.

Порятунок даних

Шанси на успіх за відновлення даних залежать, передусім, причини, що спричинила їх втрату. Кошик. Якщо є ще зберігаються у кошику Windows, їх можна безборонно відновити засобами самої ОС, оскільки файли не віддалені, а й просто переміщені в папку Recycler. Подвійний щиголь по значку кошика покаже все які у ній файли. Правою кнопкою миші клацніть по значку файла й у розпочатому меню виберіть «Відновити» – файл повернеться на початкове місце. Важливо! Кошик має обмежену ємність, за умовчанням 5–10% від розміру диска. Якщо місце закінчується, Windows автоматично видаляє найстаріші файли, й у разі функція «Відновити» не допоможе. Файли відсутні в кошику. Якщо файли вже стерті у зв'язку з старістю, чи було видалено безпосередньо, без проміжного приміщення у кошик, ситуація значно гірше. У Windows немає необхідних коштів, для доступу до таких файлам. Бо тепер вони відсутні як і файлової системі ОС, і у головною файлової таблиці (>MFT –MasterFileTable) жорсткого диска, Windows звільняє займане ними місце для записи інших файлів. Проте файли усе ще перебувають на жорсткому диску. Часто є підстави відновлено в цілому або хоча б частково з допомогою спеціальних програм. Але це має зроблено якомога швидше, поки Windows не затерла їх. Важливо! Чим раніше запустять програма відновлення, тим більше на всесвітнє спасіння даних. Якщо шукані файли були затерті на диску, програма здебільшого відновлює їх повністю. Хороша програма вміє рятувати, поки що тільки не перезаписанние області віддалених файлів. видаленний чи відформатований розділ жорсткого диска. При форматуванні будь-якого диска його зміст повністю очищається. Попри це, хороші програми-реаніматори здебільшого у змозі відновити багато файли. Програмне забезпечення зможе допомогти у тому разі, коли було видалено весь розділ. Якщо після цього ніякі нові розділи не створювалися, файли ще збереглися і з них може бути врятовані програмою відновлення. У разі не допоможуть навіть кращі програми відновлення даних, і фахівці з лабораторіях, «інформація справді загублена не зворотно». Механічний дефект. Як і кожне механічне пристрій, жорсткий диск може просто зламатися. На старих, порівняно гучних жорстких дисках знайти несправність дозволяли гучні стукіт включення чи раптове припинення «дзижчання» диска. У накопичувачів про загрозу появи дефекту кажуть лише малопомітні ознаки (дивіться малюнок 2 «Попередження про загрозу втрати даних»). І тут дорогу операцію з порятунку цінних даних стоїть доручити професіоналам з наукової лабораторії відновлення інформації.

 1. Відновлення даних із подряпаних CD і DVD

Забруднені чи подряпані поверхні CD і DVD призводять до помилок читання. Причому сам шар даних пошкоджується дуже рідко, подряпини утворюються на верхньому прошарку полікарбонату. Легкі забруднення можна усунути м'якої серветкою без ворсу. Сильні забруднення видаляються з допомогою не великої кількості ізопропилового спирту. Але подряпини вимагають іншого підходу. Найчастіше дані в зонах навколо подряпини не пошкоджені, але Windows у разі виникнення проблеми з читанням оптичного диска припиняє процес видає повідомлення про помилку. Такі програми як IsoBuster, можуть заплющивши очі для цієї помилки. Файли, лічені з допомогою IsoBuster, можна те скопіювати в інший носій даних. Це дозволяє їм отримати хоча б інформацію, яка перебувати у зоні подряпини. За можливості читання стоїть виконувати на пише DVD-приводі, оскільки вона добре коригує помилки. Якщо диск подряпаний дуже чи потрібні саменечитаемие файли, допоможе ремонт комплект для CDDVD: він видаляє похилені царапини, відхиляючі промінь зчитувального лазера. Робить з допомогою вологого шліфувального кошти. Потім диск слід відшліфувати, після чого вона найчастіше дані знову зчитуються безпомилково. Невеликі подряпини можна спробувати видалити, наприклад зубної пастою.

 1. Як уникнути втрати даних?

Кращий метод –архівування важливих даних із допомогою програм резервного копіювання. Вони дозволяють вибирати течки і файли для регулярного збереження. Але марно використовуватиме архівів диск, у якому перебувають резервуючі файли. З цією операції призначений зовнішній нагромаджувач. Щоб архівувати дані було зручніше, намагайтеся зберігати персональну інформацію або у якоїсь спеціальної папці, або на окремому логічному диску.

 1. Прийоми відновлення даних

У файлових системахFAT32 і NTFS Windows створює копію таблиці файлів. З допомогою програми відновлення, наприклад R-Studio 4.6, можна реконструювати дані з основний таблиці файлів. Шанси на повне порятунок файла досить високі. Важливо, щоб програма відновлення не поміщалася в розділ, у якому ведеться пошук віддалених даних. Інакше виникає небезпека перезаписуваної інформації файлами самої програми. Хороші реаніматори можуть працювати без установки до системи – аварійного CD чи DVD. Складніше відтворити об'єкти, якщо таблиця файлів зовсім позбавлений інформації зниклі даних. Тоді програма відновлення має переглянути вільні області вінчестера. Деякі утиліти відновлення зберігають знайдені дані як файлів зі наскрізний нумерацією. Багато програм порятунку розпізнають файли з їхньої заголовку. І тут програмне забезпечення може відновити початковий формат даних: текстовий файл в форматі DOC, а зображення у форматі JPG. Більшість програм, наприклад Microsoft Word, до роботи вимагають абсолютно неушкоджені файли. Якщо програмі відновлення вдалося б урятувати тільки п'яту частину документа, його не вдасться відкрити в Ворді. Тому виробники програм відновлення інтегрують у яких спеціальне ремонтне програмне забезпечення декому типів файлів. Це дозволяє повернути до життя документи Microsoft Office, зображення на форматі JPG чи TIFF і музику в форматі MP3.

Програми на відновлення даних

1. Restorer 2000 Pro Могутня утиліта для відновлення видалених файлів (undeleter) і пошкоджених або після відформатування розділів. Працює з FAT і NTFS файловими системами, розуміє неангломовні імена файлів, уміє створювати образи дисків. 2. R-Studio Могутній комплекс для відновлення даних з дисків, розділів і RAID масивів. Підтримує файлові системи FAT12/16/32, NTFS, NTFS5, Ext2FS. Уміє створювати образи дисків, редагувати дані самого диска (diskedit). 3. GetDataBack Програма для відновлення інформації, випадково або в результаті умисних дій з жорсткого диска. GetDataBack допускає відновлення даних як на тому комп'ютері, на якому встановлена програма, так і на віддаленому; ще одна хороша властивість - швидка робота. 4. FinalDat Вміє відновлювати інформацію в результаті дії вірусів, форматування харда, перерозбиття його на розділи, конвертації однієї файлової системи в іншу і т.д. Відновлення пройде дуже швидко і дуже якісно, тобто повністю буде відновлена структура каталогів і файлів. Так само FinalData допоможе відновити інформацію з CD, що "злітають". Також суттєвою перевагою є можливість видалення інформації назавжди і без можливості її відновлення . Саме тому користуватися цією утилітою потрібно з розумінням того, що ви робите. 5. Recover4all Відновлює видалену інформацію, не вимагає інсталяції, поміщається на флопіку. Працює в різних ОС - Windows 95/98/Me/NT/2000/XP. 6. BadCopyPro BadCopyPro дозволяє в повністю автоматичному режимі відновлювати пошкоджені дані з дискет, компакт-дисків і вінчестерів. Навіть коли структура даних або журналювання файлової системи пошкоджене. 7. AcronisRecoveryExpert Програма відновлення розділів жорсткого диска, видалених випадково, в результаті випадкової, помилкової або ненавмисної дії користувача, програмного або апаратного збою, дії комп'ютерного вірусу. Відновлювати файли уміє багато хто, відновлювати розділи — тільки AcronisRecoveryExpert!


Якщо windows незапускає

ВСТУП

У наш час складно уявити офіс, у якому немає комп’ютерного обладнання і реєстрація усіх важливих даних ведеться вручну. Комп’ютерні технології стали незамінними помічниками у всіх сферах сучасного світу. У цьому є свої переваги: комп’ютер - не людина і, не маючи спеціального доступу, не можна його "вмовити" чи підкупити, щоб отримати потрібну інформацію. Проте це водночас і певний ризик, адже вихід з ладу комп’ютера може паралізувати роботу всього офісу. Особливо вразливими виявляються найдорожчі компоненти комп’ютера - жорсткі диски, на яких зберігається вся інформація. Згідно з даними світової статистики, розвиток електронного документообігу досяг такого ступеня, що 90% усіх документів створюють в електронному вигляді, а 70% з них ніколи не виводять на друк. Як свідчить практика, саме вихід з ладу жорсткого диска стає причиною більш ніж 75% випадків втрати даних. Як стверджують фахівці, відновити втрачені дані можна майже завжди, але довіряти цю справу краще професіоналам, які мають великий досвід роботи і надійну репутацію.

1ф.jpg

ВИДИ ПОМИЛОК

Під час запуску або перезавантаження комп’ютера під керуванням ОС Windows XP можуть з’явитися такі повідомлення про помилку:

Не вдалося запустити ОС Windows XP, оскільки відсутній або пошкоджений такий файл: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM 

Не вдалося запустити ОС Windows XP, оскільки відсутній або пошкоджений такий файл: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SOFTWARE Stop: c0000218 {помилка у файлі реєстру}. У реєстр не вдалося завантажити файл реєстру: \SystemRoot\System32\Config\SOFTWARE, його журнал чи альтернативну копію Системна помилка: LSASS.exe Під час спроби оновити пароль стан повернення вказує на те, що значення, визначене як поточний пароль, неправильне. Відновлення пошкодженого реєстру, який перешкоджає запуску ОС Windows XP  

ВІДНОВЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ

У процедурі, описаній у цій статті, використовується консоль відновлення та засіб "Відновлення системи". У цій статті всі потрібні дії наведено в певному порядку, щоб забезпечити повне виконання процесу. Коли процедуру буде завершено, система повернеться у стан, наближений до того, який передував проблемі. Якщо ви раніше запускали програму NTBackup і створювали резервну копію стану системи, вам не потрібно виконувати дії, описані у другій і третій частинах статті. Перейдіть до четвертої частини.

Частина перша

У першій частині описано запуск консолі відновлення, створення тимчасової папки, резервне копіювання наявних файлів реєстру до нового розташування, видалення файлів реєстру з їх поточного розташування та копіювання файлів реєстру з папки відновлення до папки System32\Config. Після завершення процедури буде створено реєстр, який можна використовувати для запуску ОС Windows XP. Цей реєстр було створено та збережено ще під час інсталяції ОС Windows XP. Тому буде втрачено всі зміни та настройки, виконані після завершення роботи програми інсталяції.

Щоб застосувати цей спосіб, виконайте описані нижче дії. 

Вставте завантажувальний диск Windows XP в дисковод для дискет або компакт-диск Windows XP в дисковод для компакт-дисків і перезавантажте комп’ютер. Якщо відобразиться відповідний запит, виберіть параметри, необхідні для запуску комп’ютера з компакт-диска. Коли відобразиться повідомлення "WelcometoSetup" (Вас вітає програма інсталяції), натисніть клавішу R, щоб запустити консоль відновлення. За наявності на комп’ютері кількох операційних систем виберіть інсталяцію тієї системи, до якої потрібен доступ із консолі відновлення. Коли відобразиться відповідний запит, введіть пароль адміністратора. Якщо пароль адміністратора не використовується, просто натисніть клавішу Enter. У командному рядку консолі відновлення введіть наведені нижче команди, натискаючи після кожної клавішу Enter. mdtmp. Введіть команду exit, щоб закрити консоль відновлення. Комп’ютер перезавантажиться. Примітка. У цій процедурі припускається, що ОС Windows XP інстальовано в папку C:\Windows. Обов’язково змініть C:\Windows на відповідну папку папка_windows, якщо систему інстальовано в іншому розташуванні. Якщо ви маєте можливість працювати на іншому комп’ютері, для заощадження часу можна скопіювати текст у п’ятому кроці та створити текстовий файл, наприклад Regcopy1.txt. Щоб скористатися цим файлом, після запуску консолі відновлення запустіть таку команду: batch regcopy1.txt За допомогою команди batch у консолі відновлення можна по черзі обробити всі команди з текстового файлу. Завдяки команді batch не доведеться вводити всі ці команди вручну.

Друга частина

Щоб виконати процедуру, описану в цій статті, увійдіть у систему як адміністратор або користувач із правами адміністратора (учасник групи "Адміністратори"). У разі використання ОС Windows XP HomeEdition можна ввійти як користувач із правами адміністратора. Щоб увійти в систему як адміністратор, спочатку запустіть ОС Windows XP HomeEdition у безпечному режимі. Щоб запустити комп’ютер під керуванням ОС Windows XP HomeEdition у безпечному режимі, виконайте наведені нижче дії. Примітка. Надрукуйте ці інструкції, перш ніж продовжити. Після завантаження комп’ютера в безпечному режимі ці інструкції не можна буде переглянути. Якщо використовується файлова система NTFS, також надрукуйте інструкції зі статті бази знань KB309531. Крок 7 містить посилання на цю статтю. Натисніть кнопку Start (Пуск), виберіть команду ShutDown (Завершити роботу) (або TurnOffComputer (Вимкнути комп’ютер)), виберіть елемент Restart (Перезавантажити) і натисніть кнопку OK (або Restart(Перезавантажити)). Натисніть клавішу F8. На комп’ютері, настроєному на завантаження кількох операційних систем, клавішу F8 можна натиснути після появи меню завантаження. За допомогою клавіш зі стрілками виберіть пункт SafeMode (безпечний режим) і натисніть клавішу Enter. За наявності на комп’ютері кількох операційних систем за допомогою клавіш зі стрілками виберіть інсталяцію тієї системи, до якої потрібен доступ, і натисніть клавішу Enter.

У другій частині описано копіювання файлів реєстру з розташування резервної копії за допомогою засобу "Відновлення системи". Ця папка недоступна в консолі відновлення та невидима під час звичайного використання. Перш ніж розпочати процедуру, змініть кілька параметрів, щоб відобразити цю папку.

Запустіть Провідник Windows. У меню Tools (Знаряддя) виберіть команду Folderoptions (Параметри папки). Відкрийте вкладку View (Подання). У розділі Hiddenfilesandfolders (Приховані файли й папки) установіть перемикач Showhiddenfilesandfolders (Відображати приховані файли та папки), а потім зніміть прапорець Hideprotectedoperatingsystemfiles (Recommended) (Приховувати захищені системні файли (рекомендовано)). Натисніть кнопку Yes (Так), коли з’явиться діалогове вікно, щоб підтвердити відображення цих файлів. Двічі клацніть диск, де інстальовано ОС Windows XP, щоб відобразити список папок. Важливо вибрати правильний диск. Відкрийте папку SystemVolumeInformation. Ця папка недоступна, а її піктограма "сіра", оскільки її настроєно як спеціально приховану папку. Примітка. Ця папка містить принаймні одну папку _restore {GUID}, наприклад _restore{87BD3667-3246-476B-923F-F86E30B3E7F8}. Примітка. Може з’явитися таке повідомлення про помилку:

Папка C:\System VolumeInformation недоступна. Доступ заборонено. 

Якщо з’явилося таке повідомлення, див. таку статтю бази знань Microsoft, щоб отримати доступ до цієї папки та продовжити процедуру: 309531 Отримання доступу до папки SystemVolumeInformation (може бути англійською мовою) Відкрийте папку, створену не в поточний час. У меню View (Вигляд) можна вибрати пункт Details (Таблиця), щоб відобразити час створення папок. У цій папці може бути кілька папок, які починаються з букв RPx. Це контрольні точки відновлення. Відкрийте одну з цих папок і знайдіть вкладену папку Snapshot. Нижче наведено приклад шляху до папки Snapshot: C:\System Volume Information\_restore{D86480E3-73EF-47BC-A0EB-A81BE6EE3ED8}\RP1\Snapshot

З папки Snapshot скопіюйте до папки C:\Windows\Tmp такі файли:
 • _REGISTRY_USER_.DEFAULT
 • _REGISTRY_MACHINE_SECURITY
 • _REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE
 • _REGISTRY_MACHINE_SYSTEM
 • _REGISTRY_MACHINE_SAM

Перейменуйте файли в папці C:\Windows\Tmp, як указано нижче. Перейменуйте _REGISTRY_USER_.DEFAULT на DEFAULT Перейменуйте _REGISTRY_MACHINE_SECURITY на SECURITY Перейменуйте _REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE на SOFTWARE Перейменуйте _REGISTRY_MACHINE_SYSTEM на SYSTEM Перейменуйте _REGISTRY_MACHINE_SAM на SAM

Це файли резервної копії реєстру із засобу "Відновлення системи". Оскільки ви скористалися файлом реєстру, який створила програма інсталяції, у цьому реєстрі немає даних про існування таких контрольних точок відновлення та про їх доступність. У папці SystemVolumeInformation створюється нова папка з новим ідентифікатором GUID і контрольна точка відновлення, яка включає копію файлів реєстру, скопійованих у першій частині. Тому не можна використовувати останню папку, особливо якщо позначка часу для папки відповідає поточному часу. У поточній конфігурації системи немає даних про попередні контрольні точки відновлення. Потрібно мати попередню копію реєстру з попередньої контрольної точки відновлення, щоб ці точки стали знову доступні. Файли реєстру, скопійовані в папку Tmp з папки C:\Windows, переміщуються, щоб ці файли були доступні в консолі відновлення. Скористайтеся цими файлами, щоб замінити файли реєстру, які зараз розташовано в папці C:\Windows\System32\Config. За промовчанням консоль відновлення має обмежений доступ до папок і не може копіювати файли з папки системного тому. Примітка. У процедурі, описаній у цій статті, припускається, що комп’ютер працює з файловою системою FAT32. Докладні відомості про доступ до папки SystemVolumeInformation у файловій системі NTFS див. в такій статті бази знань Microsoft: 309531 Отримання доступу до папки SystemVolumeInformation (може бути англійською мовою)

Третя частина

У третій частині описано, як видаляти наявні файли реєстру та копіювати файли реєстру для відновлення системи в папку C:\Windows\System32\Config.

Запустіть консоль відновлення.

У командному рядку введіть наведені нижче команди, натискаючи після кожної клавішу Enter.

 1. del c:\windows\system32\config\sam
 2. del c:\windows\system32\config\security
 3. del c:\windows\system32\config\software
 4. del c:\windows\system32\config\default
 5. del c:\windows\system32\config\system
 6. copy c:\windows\tmp\software c:\windows\system32\config\software
 7. copy c:\windows\tmp\system c:\windows\system32\config\system
 8. copy c:\windows\tmp\sam c:\windows\system32\config\sam
 9. copy c:\windows\tmp\security c:\windows\system32\config\security
 10. copy c:\windows\tmp\default c:\windows\system32\config\default

Примітка. Деякі команди можуть переноситися в наступний рядок для зручності читання. Введіть команду exit, щоб закрити консоль відновлення. Комп’ютер буде перезавантажено. Примітка. У цій процедурі припускається, що ОС Windows XP інстальовано в папку C:\Windows. Обов’язково змініть C:\Windows на відповідну папку папка_windows, якщо систему інстальовано в іншому розташуванні. Якщо ви маєте можливість працювати на іншому комп’ютері, для заощадження часу можна скопіювати текст у другому кроці та створити текстовий файл, наприклад Regcopy2.txt. Щоб скористатися цим файлом, після запуску консолі відновлення запустіть таку команду: batch regcopy2.txt

Четверта частина

Натисніть кнопку Start (Пуск) і виберіть пункт AllPrograms (Усі програми). Послідовно виберіть пункти Accessories (Стандартні) і SystemTools (Системні інструменти). Виберіть пункт SystemRestore (Відновлення системи), а потім – Restoreto a previousRestorePoint (Відновити до попередньої контрольної точки відновлення).

Використані джерела

 1. http://www.vlasnasprava.info/ua/business_az/how_to_grow/protect.html?_m=publications&_t=rec&id=11354
 2. http://support.microsoft.com/kb/307545/uk-ua
 3. http://www.vlasnasprava.info/ua/business_az/how_to_grow/protect.html?_m=publications&_t=rec&id=11354»
 4. http://samsebeadmin.ucoz.ua/publ/remont/jak_vidnoviti_fajli_kak_vosstanovit_fajly/12-1-0-67»
 5. http://www.victoria.lviv.ua/html/oit/html/lesson11.htm
 6. http://users.i.kiev.ua/~perlyna/BookKolomiec/rozdil%209.htm
 7. http://www.callgenius.com.ua/wo-mi-robimo