Відновлення даних

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Форматування диска

Форматування диска — створення логічних структур файлової системи для зберігання та використання інформації засобами операційної системи Windows.

Під час форматування диск поділяється на концент­ричні кола — доріжки (треки), а доріжки — на сектори. Позначаються на ньому і дефектні місця, їх позиції зано­сяться в таблицю розподілу файлів FАТ (File Allocation Table). Форматування диска застосовується для:
• підготовки до використання жорсткого або логічно­го диска, розміщеного на жорсткому диску;
• підготовки дискети, з якої можна завантажувати ОС (системної дискети);
• очищення дискети від інформації та виділення де­фектних ділянок.
Повторне форматування диска виконується в разі:
• виникнення фізичних пошкоджень або дефектних місць, коли інформація не читається;
• зараження вірусом, коли не можна вилікувати фай­ли без утрати інформації.

Існує швидке і звичайне сортування. В чому різниця між ними?
В операційній системі Windows пропонується на вибір два варіанти форматування: швидке (Quick Format) і звичайне (Format). Видима відмінність між ними для користувача, це різний часовий інтервал, за який виконується процедура форматування. Розберемось в чому заключається принципова різниця між цими варіантами форматування. Звернемось до цитат з різних джерел:
Швидке форматування — це спосіб форматування, при якому нова таблиця файлів створюється без повного перезапису або стирання інформації жорсткого диску. Швидке форматування займає значно менше часу ніж звичайне форматування, при якому відбувається повне стирання всієї інформації жорсткого диску.
Джерело: Microsoft
При виборі звичайного режиму форматування файли видаляються з диску, який ви форматуєте, і виконується перевірка даного диску на наявність пошкоджених секторів. Дана перевірка займає більшу частину часу всього процесу форматування. При виборі режиму “Quick format” процедура форматування видаляє всі файли з даного розділу, але не виконує перевірку на наявність пошкоджених секторів. Даний режим варто застосовувати лише в тому випадку, якщо диск раніше вже було відформатовано, і ви впевнені у відсутності пошкоджених секторів.
Джерело: Microsoft
При швидкому форматуванні обнуляється таблиця файлів, фізично дані залишаються на місці і можуть бути відновлені. Повне форматування - швидке форматування + перевірка поверхні диску.
Джерело: форум Ferra

Детальніше про форматування

Як працюють програми відновлення даних?

Кожен видалений файл продовжує перебувати на жорсткому диску, але Windows його не бачить. Якщо програмі відновлення даних необхідно відновити цей файл, вона переглядає завантажувальний сектор розділу (>PartitionBootSector). У ньому є вся інформація про будову розділу, наприклад розмір секторів (зазвичай, 512 байт) і кількість секторів щодо одного кластера. У розділі NTFS розміром 2Гбайт щодо одного кластера міститься чотири сектори. Програми відновлення даних сканують головну таблицю файлів (>MasterFileTable,MFT), що перебуває у PartitionBootSector. Це список всіх файлів, що у розділі. Ті, котрі за розмірам менш 1500 байт, записуються просто у MFT. Для файлів більшого обсягу у MFT є на адреси секторів, де лежать дані. Спочатку MFT є інші записи, наприклад, так звана бітова карта розподілу кластерів (>ClusterBitmap), показує усі використовувані кластери, і навіть файл пошкоджених кластерів (>BadClusterFile), який реєструє всі кластери з помилками. Зазвичай таблиця MFT в Windows не видно. Але є дискові редактори, наприклад WinHex, які показують зміст MFT в шістнадцятквих кодах.

Програми відновлення даних

FormatRecovery

 1. Запустіть програму. У вікні, натисніть кнопку «FormatRecovery».
 2. Програма видасть вам список розділів, які вона змогла виявити на дисках вашої системи. Якщо розділу в списку немає, то це говорить про більш серйозному пошкодженні. Тоді для відновлення даних вам допоможе «AdvancedRecovery». Якщо ви намагаєтеся відновити файли з переносного пристрою, то вам потрібно його вставити до запуску програми.
 3. Якщо ви відформатували розділ, то можливо помінявся і його тип. Кнопка «Previous File System» допоможе вам повернути його.
 4. Щоб почати відновлення втрачених даних, виберіть розділ та тисніть на кнопку «Next», щоб почалося сканування даних. Data Recovery Wizard, почне аналізувати всі структури диска і системи, потім відобразить дерево каталогів.
 5. Знайдіть потрібний вам файл і каталог для відновлення і тисніть на кнопку «Next».
 6. Знайдіть потрібний вам файл і каталог для відновлення і тисніть на кнопку «Next». Перед вами відкриється список каталогів, виберіть потрібний і знову тисніть на кнопку «Next», щоб зберегти всі дані.
 7. Якщо ваш диск був перерозбити і весь обсяг розділу був змінений, або даний розділ був перенесений, то вам потрібно використовувати «AdvancedRecovery».

Збереження файлів на диск або розділ, з якого ви відновлює дані, може призвести до їх перезапису, що може призвести до постійної втрати всіх даних.

Data recovery wizard

 1. Скачайте програму Data recovery wizard з мережі інтернет. Встановіть її на свій персональний комп’ютер. Запустіть програму. У головному її вікні виберіть опцію Format recovery. Після цієї команди програма самостійно відобразить список усіх розділів, які знайде на всіх логічних дисках вашої системи. Якщо потрібний вам диск в результаті пошуку виявлений не був, скористайтеся функцією Advanced recovery, призначеної для відновлення областей з серйозними ушкодженнями. Далі виберіть зі списку потрібний вам розділ і натисніть на кнопку Next. програма просканує і зробить аналіз файлової системи. Деякий час вам доведеться почекати, поки програма зробить сканування. Тривалість цієї операції безпосередньо залежить від обсягу вашого жорсткого диска.
 2. Перегляньте дерево каталогів, яке буде відображено в кінці сканування вашого жорсткого диска. Щоб відновити файли, відзначте їх галочкою, а також всі каталоги та папки, які також вимагають відновлення. Натисніть кнопку Next. Запам’ятайте, що виробляючи відновлення даних відформатованого диска, необхідно правильно вказати директорію нового збереження. Ніколи не зберігайте відновлені файли і папки в тому ж місці, де вони перебували до форматування. Дана дія може призвести до перезапису відновлюваних файлів і до їх безповоротного знищення.
 3. Підготуйте достатньо вільного місця на жорсткому диску. Щоб відновити відформатовані дані вам також доведеться почекати. Правильно вкажіть шлях збереження даних і натисніть кнопку Next. Якщо список відновлюваних файлів досить об’ємний, операція буде тривалою, але однозначно з позитивним результатом. Всі відформатовані файли буде відновлено і готові до роботи.

Unformat

 1. Запускаємо встановлену на комп'ютер програму за допомогою ярлика «Unformat» на робочому столі або в меню «Пуск». Відкриється вікно, в якому будуть відображені всі пристрої для зберігання даних підключені до комп'ютера. Нам слід вибрати той, з якого були вилучені дані, щоб їх відновити і клікнути «Next» після чого почнеться процес посекторного сканування накопичувача інформації та відтворення його віртуального образу до того, як були втрачені файли.
 2. Процес сканування може затягнутися залежно від об'єму і потужності системи. Якщо це жорсткий диск об'ємом близько 1Тб, то може знадобитися доба.
 3. Після сканування відкриється вікно, де треба буде вибрати спосіб відновлення даних. Вибираємо «Copy all data to another location», щоб зберегти всі відновлені дані. Для вибору місця збереження натисніть «Browse ..." і створіть нову папку в тому місці, куди ви хочете помістити відновлені програмою дані.
 4. Натискаємо «Next» для початку копіювання файлів. Над лінією прогресу зазначений повний обсяг даних і скільки вже скопійовано. Коли виконається 100%, то буде запропоновано відкрити папку з відновленими файлами або закрити програму.

Корисні посилання

 1. Огляд безплатних програм відновлення даних
 2. Програми відновлення даних

Статті про підвищення продуктивності